A 6SH122 a nevétől eltérően nem málhafelszerelés, hanem egy kétrészes álcázó ruházat. Maga az elképzelés, a gyakorlóruhára húzható álcaruha, a 40-es évekig nyúlik vissza, és leginkább a német hadseregben volt elterjedt.
Ez az elképzelés az orosz és a korábbi szovjet hadseregtől nem volt idegen, bár akkoriban főleg a specializált alakulatok használták, míg a 6SH122 a RATNIK rendszer része, és a reguláris erőknél is megtalálható.
Mint az álcaruha, nem gondolnám olyan vékonynak és „eldobhatónak” mint a korábbi KZSM-et, de véleményem szerint a gyakorló ruházatra húzott plusz ruházat nem éppen a legkényelmesebb megoldás.
A felső rész nem rejtett gombolású, de erős kanadai gombok találhatók rajta. A mellkasnál nem találhatóak zsebek, ezek pedig nem akadályozzák a málhamellény vagy védőmellény viselését. Mondhatni kifejezetten letisztult és egyszerű a szabása.
Derékban egy egyszerű madzag segítségével összehúzható. Az alsó részén két darab gombos zseb található. Ezek sajnos bőven derék alá lógnak, így én megpakolva kényelmetlennek éreztem őket.
A mandzsetták gombosak, szintén kanadai gombot használtak. A könyök résznél dupla anyagból készített koptató réteg került fel, míg felkarzsebet elhagyták.
Több helyen láthatók három sorba rendezett bújtatók, melyek az álcázás elhelyezésére szolgálnak. Mind az első német, mind a későbbi orosz és szovjet álcaruhákon alkalmaztak ehhez hasonló megoldásokat.
A csuklya hátul összehúzható, és természetesen elől is szűkíthető. Egy V alakú bevágás található rajta, ami sűrű hálós anyagból készült. Ennél fogva viselése közben, nem rontja a hallás készségét.
Az álcázó ruházaton látható minta az EBR vagy digital flora, de a színvilága sokkal világosabb annál. Őszintén szólva nem ismerem a hivatalos fantázia nevét.
A 6SH122 kifordítható, és két mintával készült. Mindkét minta EBR alapú, a színviláguk viszont nagyban eltér attól. Míg a világosabb verzió a nap szívta aljnövényzetben használhatónak tűnik, addig a kékes árnyalatú változata talán csak este.
A ruházat anyaga erősebb a korábbi KLMK-val összehasonlítva, de természetesen vékonyabb mint egy gorka. Véleményem szerint kifejezetten kényelmetlen tud lenni, ha az álcázó ruházatot a gyakorló ruházatra húzzuk rá. Persze hidegebb időben, szélben még elfogadható, de a vastagsága okán én nem tartom egy kényelmes és praktikus megoldásnak.
A másik probléma, hogy a rendszeresített málha részeit kizárólag a zöld EBR mintával készítik, így hiába adott egy jó minta, hogy ha a rávett felszerelés a testfelület 70%-át kitakarja és eltérő mintában készült.
Ennek ellenére főleg a Szíriában készült fotókon és videókon lehet látni az orosz erőket 6SH122-ben. Gyanítom egyébként, hogy nem gyakorló ruházaton viselik.
Mindent összevetve, az álcázó kezeslábasok vagy két részes ruhák túlhaladottak, és például pont az orosz piacon rengeteg alternatívájuk létezik. Ezt csak azért jegyeztem meg, mert a felderítő és különleges egységek jellemzően ezeket használják, míg a 6SH122-t főleg a reguláris alakulatok katonáin lehet látni.
A ruháért köszönet COFI-nak!
Utolsó kommentek