Az izraeli hadsereg egyedülálló módon nem máshonnan vette át a védő és málhamellényeit, hanem az elmúlt hatvan év harcainak tapasztalatait ültették át.
Ezek a málhamellények annyira egyedülállóak, hogy máshol a világban nem is nagyon használják őket, egy két kivételtől eltekintve, és az izraeli hadsereg igényei alapján készítik őket.
A fiatal állam hadserege eleinte angol,francia és amerikai haditechnikát üzemeltetett, ennél fogva a katonák egyéni felszerelése is eszerint alakult jó darabig.
A málhafelszerelésük a brit-amerikai és francia vonalat követte, vagyis egy málha öv és málha heveder volt az alapja, amire a vászon célzsebek kerültek fel.
Az 1970-es és 1980-as években már saját maguk készítették a málhafelszereléseket és az egyéni védőeszközeiket is. Ekkor születtek meg a mai mellények elődei.
Ezek voltak Rabintex A10-esei és az Ephod első verziói. Jellemzően a célzsebeket fixre készítették el és teljesen szakítottak a korábbi málhafelszerelésekkel.
Szintén jellemző volt ezekre a nagyobb súly is, lévén nagy mennyiségű lőszer és muníció továbbá egyéb kiegészítő felszerelést, mint kötél,lámpa,kötszer és rádió, lehetett rájuk málházni.
Az Ephodot még egy plusz zsákkal is megnövelték, ami napjainkban is jellemzően felkerül az izraeli mellényekre. A vesezsák mellett, ebbe további lőszert,váltás ruhát illetve egyebeket lehet bepakolni.
Szintén előnyük volt az egyszerű méretre állítás lehetősége is, mivel csak az elől lévő derék csatokat kellett bővebbre venni, és így probléma nélkül viselték a védőmellényeken is.
Számtalan verzióban gyártották, plusz célzsebekkel és rakasz zsebekkel, gránát zsebekkel illetve hátizsákkal és anélkül is. Eltérő vállhevedereket is alkalmaztak.
Eleinte durva vászonból varrták készre a mellényeket és később kezdtek el nylont használni. Gombok és patentok helyett a tépőzárak viszonylag hamar elterjedtek rajtuk.
Ennek hátránya, hogy viszonylag nehezek voltak már a bemálházott felszerelés nélkül is, viszont iszonyú strapabíróak, és több generáció hordta őket.
Jó példa erre a magyar honvédség is, ahol az A10-es mellények jó pár missziót megjártak és még mindig egyben vannak, gyakorlatilag jó állapotukban selejtezték le őket.
A jelenlegi izraeli mellények a TV77-es szériából kerülnek ki, és ezeket is több változatban készítik, illetve a fixre varrt zsebek mellett MOLLE-val is gyártják.
Ezek már a hagyományos értelembe vett mellények, bár a megnevezésükben a taktikai szó szerepel. Soknál megtartották a nagyméretű vese és háti zsákot, sőt külön felcsatolható zsákokkal is készítik.
A zsebkiosztás megmaradt a régi, általában dupla vagy tripla tártartókkal és gránátzsebekkel. Ennek köszönhetően nagy mennyiségű lőszerrel málházhatóak.
A méretezés is megmaradt a régi, mivel egy méretben készítik őket. Jellemző még a háti részen található Y alakú pánt, amivel a sisak rögzíthető rajtuk.
Alapvetően nem érnek a derék alá, csak ha védőmellényel közösen hordják. Persze látszólag nehéz kúszni mászni bennük, főleg tele pakolva, de inkább mintha városi harcászathoz tervezték volna őket.
Noha léteznek már plate carrierek is mint például az Agilite termékei, természetesen MOLLE rendszerrel, a reguláris hadsereg alakulatainál ezek rendszeresítése még várat magára.
Míg az európai mellényeken gyakran lehetett látni a sátorlapot,ásót és egyéb evőkészletet, addig a Közel Keleti éghajlaton és az izraeli hadsereg jellemző műveleti területein ezekre nem nagyon volt szükség, noha a mellényekbe ezek is könnyedén bemálházhatóak.
Forrás:
http://media.gettyimages.com/photos/israeli-troops-in-the-sinai-desert-egypt-during-the-yom-kippur-war-picture-id105202474
https://thumbs.dreamstime.com/z/israeli-soldiers-idf-jerusalem-two-defence-force-personel-pose-photograph-eve-memorial-day-fallen-40499347.jpg
https://thumbs.dreamstime.com/z/israeli-soldiers-hebron-settlement-22098048.jpg
http://arhiva.dalje.com/slike/slike_3/r1/g2011/m02/ox281259467262719289.jpg
https://cdn1.img.sputniknews.com/images/103061/87/1030618732.jpg
http://www.zahal.org/
https://thebarkingfox.files.wordpress.com/2014/07/bfb140707-six-day-war.jpg
Az utolsó 100 komment: