Egy jellegzetes orosz felszerelési tárgyról lesz szó. A legtöbb archív háborús felvételen feltűnik amin szovjet katona is látható. Ez pedig a sátorlap/köpeny.
A pályafutása kezdetén, kb. 20-as, 30-as években, nem volt egyedülálló jelenség, hogy a legtöbb akkori hadsereg rendszeresített egyéni sátorlapokat a legénységi állománynak, azonban ezt a darabot nagyon sokáig megtartották, legutóbb a Krím elfoglalásának alkalmával is látható volt egy orosz lövészkatonán.
Egy kifejezetten egyszerű eszközről van szó, aminek anyaga sátorlap vászon és négyzet alakú. Felületén a rögzítési pontok kialakításánál a korai modellek esetében bőr ringliket és fa gombokat alkalmaztak, később ezeket a fém ringlik és műanyag hosszúkás gombok váltották fel.
Színe a korai világháborús modelleknek zöldes-barnás-khakis, a későbbieknél már inkább zöld, de létezik belőle a 90-es években gyártott verzióknál készült Flora mintázatú is.
Alkalmazták menedék építésére, esővédőnek, a nagykabáttal együtt hálózsákként, sebesült szállításra is. Feltekerve hordták a Mesok elnevezésű málhazsákra ráfektetve és rögzítve.
Az impregnálását úgy oldották meg, hogy viaszt dörzsöltek és melegítettek bele. Ezt időről-időre meg kell ismételni, hogy vízlepergető maradjon, mindenesetre a szelet jól kint tartja.
A háború után a nyugati hadseregeknél a gumi és más szintetikus anyagú esőponcsók és könnyű sátorlapok terjedtek el. Keleten megtartották és még most is használják, feltehetőleg sokoldalúsága miatt és mert millió darabot gyártottak belőle.
Nagy hátránya azonban, hogy strapabírósága mellett nehéz is. Sátorlapként alkalmazva összekapcsolható több darab is de használható egyedülállóként is.
Köpenyként használva először ki kell teríteni, hogy rombusz alakba legyen hozzád képest be kell hajtani az alját a közepéig, a ringlit a gombhoz rögzíteni.
Ezzel háromszög alakú lett és így már nem húzod a földön magad után mikor a válladra teríted. Az imént felhajtott sarkával szemben van az a sarok, ami a fejedet takarja, itt is lesz a felső harmadnál egy gomb, amihez a felső sarok ringlijét rögzíted, így nem lóg a szemedbe majd ha a fejedre hajtod a csuklyát.
A felső saroktól lefelé keresztbe van húzva a sátorlapon egy zsinór, ha azt meghúzod, kialakul a palást, amit a válladra terítesz és a nyakad körül összekötöd.
A csuklya kialakítását egy a szélek mentén átvezetett másik zsinór biztosítja. Ez is húzd meg és kialakul a csuklya. A gombokkal és ringlikkel össze tudod kapcsolni az egészet.
És egy érdekesség: csak a bal kéznek van kijárat rajta. Ennek az okát nem tudom, feltételezem hogy a köpeny alól őrszolgálatban ki lehetett lógatni a lőfegyver csövét és lyukon kidugott bal kézzel mellső fogást venni rajta, miközben a zárszerkezet és az esőre, koszra érzékenyebb a mechanikus részek a köpeny alatt védve vannak.
Légionnaire
Utolsó kommentek