A Soft shellel kapcsolatban az egyik érdekesség, hogy „Hard shelleekkel” összehasonlítva nehezebb, kevésbé véd, több helyet foglal, mégis kényelmesebb.
A Soft shell alapvetően a dinamikus mozgásformákhoz lett kitalálva, mint egy olyan réteg, ami szél és eső álló, de jóval kényelmesebb és szintén lélegző, mint egy Gore-tex.
Mivel eleinte hegymászóknak, túrázóknak készítették ezért a fő különbség a katonai és a civil piacra szánt változatok között, hogy az utóbbi híján van a zsebeknek.
A Soft shellek szabásuknál fogva mindig testhezállóbbak, lévén a Gore-tex kabátokkal ellentétben nem több rétegre kell felhúzni őket, sőt ezt nem is nagyon lehet kivitelezni, hacsak az ember nem akar michelin babaként mozogni.
A Condor kabátján ami igazán rendhagyó, azok a mellzsebek, amik nem a középső villámzár felől nyithatóak, hanem két oldalról. Ráadásul elég könnyen hozzáférhetők, akár védőmellény viselése esetén is.
A kabáton felhasznált villámzárak hagyományos kialakításúak, tehát nem az újabb vízhatlan verzió. Azonban kiemelném, a villámzár kocsijain lévő gumi húzó szárakat.
A mellzsebekben belül két darab, felülről nyitott rekesz található. Az egyiket mintha az okos telefonokra öntötték volna, keskeny és hosszúkás, míg a másik a hagyományos toll tartó.
Mind a két mellzseben, és mindkét felkar zseben belül megtalálható a képen is látható négy részt hasított nyílás, ami főleg a headset vezetékei számára készült.
Korábban említésre került az újabb vízálló réteggel ellátott villámzárak hiánya. Azonban ezek külső rétege hamarabb tönkre megy, illetve nem tapasztaltam lényeges különbséget sem.
Talán a leghangsúlyosabban a felkarzsebeken látszik milyen közegbe szánták ezt a Soft shell-t. A civil kabátokról általában kihagyják, lévén ott nem divat az alakulat felvarró, meg a morale patch.
Belül található a gyártó címkéje, amin a három réteg összetevői is olvashatók, bár a kedvencem a legbelső réteg, ami a címke alapján „szuper jó fleece”. Nincs több kérdésem.
A szintén belül található az a műanyag feszítő, amivel a körbe futó gumit húzhatjuk be. Bár aki fegyverrel kívánja hordani, annak ajánlott kivágni, ugyanis bele akadhat a pisztoly markolatába, vagy akár az elsütőbillentyűjébe. Volt egyébként ilyen baleset, nem Soft shellel mondjuk.
Akárcsak a legtöbb hasonló kabátnál, álló gallért használtak ennél is, aminek a belső részébe az esővédő csuklya rejthető. Sőt azt is megkockáztatom, hogy behajtogatva nem is zavaró.
A csuklya elől szemernyővel rendelkezik, a méretét pedig a két gumi pánttal lehet állítani oldalanként. Gyakorlatilag megegyezik a többi hasonló kabáton található csuklyával.
Szintén jó megoldás a csuklyában elhelyezett tépőzár, amivel hátul lehet rögzíteni, és így mozgás közben nem idegesít, továbbá annyira nem telik meg esővízzel vagy hóval.
Végül de nem utolsósorban a kabát mandzsettái tépőzárasak, és végre a tépőzárat nem ragasztással rögzítették. Egész egyszerűen a műanyag pánt alsó részét képezték ki úgy, hogy tépőzárként funkcionáljon. Míg más Soft shellnél vagy Gore-texnél probléma lehet a tépőzár leszakadása, vagy egyszerű elfáradása, itt ez ugye nem történhet meg. Bár kíváncsi vagyok a végleges élettartalmára.
Maga a Condor jó pár éve még csak célzsebeket, azok másolatait illetve egy-két egyéb kiegészítőt, kesztyű, álcaruha, készített. Az általam tapasztalt minőség egy erős közepes volt mindent összevetve, bár előfordulnak csapnivaló termékeik.
Mindenesetre a Summit Soft shell egész jóra sikeredett, és a kialakítása is igényes lett. Létezik belőle egy másik változat is, amiből hiányzik a belső fleece.
Utolsó kommentek