Az oroszoknál érdekes tendencia tapasztalható a felszerelések tervezésénél és elnevezésénél. Egyrészről látható, hogy jó néhány már meglévő nyugati mintát vesznek alapul.
Amit utána a saját megoldásaikkal javítanak fel. Az Edelweiss első látásra a CFP90-es egy felújított változata, a Molle rendszerrel kiegészítve és az őrjárati zsákot elhagyva.
A zsák hátsó oldalán végig Molle rögzítési pontok futnak, illetve alul két felvarrt heveder és fém feszítő található, aminek a segítségével polifoam, vagy bármilyen hasonló henger alakú tárgy rögzíthető.
Felül további két pánt található, műanyag csatokkal, amelyekkel szintén kívül lehet rögzíteni kis méretűfektető anyagot. Az alkalmazott csatok egyébként már egy szintel jobbak az eddig megszokottaknál, nem azok a puha, összenyomható fajták.
A vállpántokat elől vízszintes heveder köti össze, illetve a kötelező nagyméretű derékpánt is megtalálható. A derékpánt, akárcsak a vállpántok, hálós párnázást kapott. A műanyag feszítőknek köszönhetően könnyen állítható.
A vállpántoknál műanyag hevederfeszítő helyett az LC-2-es rendszerről ismerős fém hevederfeszítőket használták. Ennek eddig még az utángyártását se sikerült elrontani.
A hát oldal párnázását elég tisztességesen megoldották. A zsák merevítését fém rudakkal oldották meg, de sajnos ezek nem látszanak a képeken.
A zsák felső részén egy kis méretű, fixre varrt, villámzáras zseb található, ami kiáll a zsák síkjából. A villámzár nem YKK, viszont a rajta lévő meghosszabbított szárért jár a piros pont.
Oldalt négy darab, egymással megegyező méretű, csatos zseb található. A zsebeken vízszintesen kompressziós pántok futnak, amikkel nem csak a bennük tárolt felszerelést, hanem a zsákban tárolt felszerelését is rögzíteni lehet.
Felül található egy másik villámzáras zseb is, a zsák felső részébe süllyesztve. Itt kapott helyet a Edelweis-hoz tervezett terepszínű esővédő huzat.
A hordfogantyú nem csak a megszokott helyen, a nyaknál, hanem elől is megtalálható. Az ILBE-nél például kifejezetten szerettem a plusz fogantyúkat, amik sokszor bizonyultak hasznosnak.
Az Edelweiss teljes térfogata 120 liter. Bár a gyári adat az 90-120. A főrekeszt egy plusz réteg zárja le, de ez nem impregnált esővédő anyagból készült.
Szintén az ILBE óta iszonyú fontosnak találom a zsákok alján elhelyezett villámzárat, amivel a hálózsákhoz lehet hozzáférni anélkül, hogy mindent ki kellene pakolni.
A SPOSN címkéje a zsák felső részének, belső oldalán található meg, egy rejtett vilámzáras zsebbel egyetemben, amihez egyébként kívülről is hozzá lehet férni.
A zsák alsó részén további rögzítési pontok kerültek fel. Ezek mellett két darab heveder is segíti a felszerelés rögzítését. Ezzel együtt legalább három helyen lehet kívülre, nem számítva az oldalsó kompressziós pántokat, fektető anyagot rögzíteni.
Szintén átvették a vállpántokon lévő gyorsleoldó zárakat, amik a nagyobb méretű amerikai zsákoknál már szinte alapfelszeltségnek számítanak. A gyorsleoldó patentos pántját egy gumi gyűrű védi, ami viszont nem akadályozza a használatát.
A patentos pánt megrántása után a három tagból rendszer szétcsúszik, és a vállpántok elengednek. Minimális gyakorlás után egyébként tényleg hamar meglehet szabadulni a pántoktól, viszont a derék és a vízszintes pántokat magunknak kell kioldanunk.
Belül a rádió számára egy külön, félig nyitott és összehúzható zseb, került kialakításra a hát felöli oldalon. A zsák belsejében egyébként ezenkívül nincs elválasztó.
Leszámítva a hálózsák rekesze feletti állítható elválasztót. Szintén rendkívül hasznos tud lenni, ugyanis ha a hálózsákot kivesszük előfordulhat
Az Edelweiss anyaga elég strapabírónak tűnik. Pontosan nem ismert, de közeli rokonságot mutat a normálisabb hadi Cordurával. A rip-stopos kivitel ne tévesszen meg senkit.
Némileg hátránynak éreztem, hogy a fémváz nélkül is az üres zsák nehezebb mint a műanyagvázas FILBE. Gyári adat alapján 4,5 kilogramm körül van.
A másik hátránya a 360 Dolláros bolti ára, persze ez ugye lehet alacsonyabb, viszont a több mint 80 000 Forintot akkor is kicsit sokallom érte.
Viszont a rengeteg rögzítési ponttal, a tucatnyi hevederrel amit a zsákra felvarrva, illetve a zsákhoz külön adtak, szinte mindent fellehet pakolni, kezdve a derékaljtól,kötélen át a vállról indítható rakétáig.
A párnázás elég korrektre sikerült, erre nem lehet panasz, és az anyagminőségre sem. A külső villámzáras és csatos zsebek pedig elegendő helyet biztosítanak a felszerelésünk szétválogatásához.
Mindent összevetve az Edelweiss egy nagyméretű zsák, bőven van benne hely pakolni. A formáját máshonnan örökölte, ebbe túl sok újdonságot nem lehet felfedezni, viszont úgy gondolom jól kiegészítették és feljavították.
A zsákért köszönet Viteknek!
Utolsó kommentek