Az ukrán erők kiszorítása majd kivonulása után a Krím félszigeten jelentős számú haditechnika marad gazdátlanul, amelyek egy része az újonnan felálló önvédelmi erőkhöz fog kerülni.
A félszigeten több légibázis található, melyek közül hármon az ukrán légierő és haditengerészet alakulatai állomásoztak, és a szovjet uniótól megörökölt gépállománnyal rendelkeztek.
A belbeki légibázis az első között került orosz kézre. A támaszponton 45 Míg 29-es típusú vadászgép található, melyek közül az orosz információk szerint öt darab repülőképes.
A légitámaszpont egyébként több fedett állóhellyel is rendelkezik, de ennek ellenére a repülő technika nagy részét a szabad ég alatt tárolták, és orosz strapabíróság ide, orosz strapabíróság oda de ez meg is látszik.
A két másik légitámaszponton Szu 24-es bombázók,An-26-os szállítógépek,BE 12-es tengeri járőr, illetve Kamov és Mi-14-es helikopterek állomásoztak. A helikopterek közül három, míg a szállító gépek közül szintén három hagyta el a szigetet a megszállás kezdeti szakaszán.
A repülőgépek mellett páncélozott harcjárművek, tüzérségi eszközök és egyéb tehergépjárművek is a félszigeten maradtak. Ezek egyébként látszólag jobb állapotban vannak mint a légierő eszközei.
Előzetes ígéret alapján ezeket, a repülőeszközökkel egyetemben, vissza szolgáltatják az ukrán államnak. Eddig legalább két szerelvényt indítottak Ukrajnába.
Mondjuk az hozzátartozik a tényekhez, hogy egy videó alapján a visszaszolgáltatott tehergépjárműveket megrongálták, és a használható részeiket pedig újrahasznosították.
A legnagyobb veszteséget azonban az ukrán flotta szenvedte el, ugyanis hatvanegy hajójából, ötven egy került orosz-krím kézbe. Az ötvenegy hajóban pedig találhatók potens harci egységek is.
Ezek sorsáról az orosz fél abbéli reményét fejezte ki, hogy később az orosz fekete tengeri flotta állományát fogják erősíteni. Az is tény, hogy a hadikikötő ahol rostokolnak, jelenleg járhatatlan a kijáratánál elsüllyesztett roncs hajó miatt, amelynek a kiemeléséhez még nem fogtak hozzá.
Mindeközben három nagyobb kelet ukrajnai városban is lázongások törtek ki, és az orosz ajkú lakosság a krími példa okán, népszavazás útján szintén elakar szakadni Ukrajnától.
Hogy a problémát még jobban tetézzék, jelenleg az ukrán kormány még mindig életképtelennek tűnik, és a belső harcok mellett még a jobb oldali szektorral is meggyűlt a bajuk.
A történelem ismétli önmagát, ugyanis a szovjetunió széthullásakor az újjászülető ukrán állam jelentős számú szovjet haditechnikát örökölt meg, aminek egy részét úgy látszik most visszakérik.
Utolsó kommentek