A brit hadseregben rendszeresített MK 4-es Osprey mellény legújabb változata némileg eltér a korábbi MK 4-esektől, bonyolultabb, kényelmetlenebb de MTP színű.
Az előd MK 2-es hibáit kijavítva a „hard plate”-eket a mellénybe sülyesztették, és nem állnak ki annak a síkjából. Szintén bővült a rögzítési pontok száma.
Szintén rákerült a nem túl népszerű de annál hatékonyabb oldalsó kiegészítő védelem. Ettől természetesen nehezebb és kényelmetlenebb lesz a mellény, továbbá kicsit időigényes is a szükséges platform felpakolása.
Az oldalsó betét zsebeit két oldalra lehet felpakolni, a Molle hevederek segítségével. A zseb tépőzáras, és elég szűk, tehát jól fogja a betétet és az nem tud mozogni benne.
A jelenleg rendszeresített és a képen látható példány között fő különbség, hogy az utóbbi mindkét váll részén csúszásgátló bevonat található, ami továbbra is inkább kényelmetlen, és a kialakítását tekintve inkább akadályoz.
Az oldal védelem különálló zsebe egyébként szélesebbé is teszi a mellényt, ugyanis az a hátsó panel oldalára kerül rá, és növeli annak méretét.
A mellényt elől két féle képpen is rögzíteni lehet. Egyrészről az oldalsó panel tépőzáras füleivel, illetve az azokon található csattokkal, illetve az „Assault Ancillaries”-el, amiről külön lesz szó.
Az oldalsó panel legidegesítőbb része, az a 8-10 Molle heveder, amivel rögzíteni lehet. Ezzel a megoldással majd két-háromszor annyi időbe telik a plusz védelem rögzítése, mint mondjuk egy plate carrier esetében.
Hátul sebesült mentésre szolgáló fogantyúkból kettő található, amelyeket külön-külön két ember, vagy akár egy ember is használhatja. A fogantyú belső fele tépőzáras, így nem áll el a mellénytől.
Megtartották a jól bevált és stabil rögzítést kölcsönző belső tépőzáras övet, ami a hátsó panelt rögzíti a viselő derekához, és némileg segít a terhelést is elosztani.
Azonban a mellény magassága szinte egyáltalán nem állítható, ugyanis a rögzítésre szolgáló patentek kizárólag egy helyen rögzíthetők. A nagyméretű tépőzár szintén elég idegesítő és felesleges tud lenni.
Az új kiegészítő betétekkel együtt természetesen a mellény súlya is nőtt, de pontos adatot nem tudok. A hasonló méretű védőeszközökből kiindulva ennek is a súlya 10-12 kg körül lehet.
Az anyagminőség szintén elég gyatra, a rögzítési pontok vékonyak és néhol a dupla varrás helyett szimplát használtak. Egyáltalán nem kelti egy erős, jó minőségű termék benyomását.
A mai plate carrierek világában a szélessége és vastagsága is ormótlanabbá teszi, továbbá a váll kiképzése sem említhető egy lapon az Eagle vagy az LBT termékekkel.
Maga az MTP anyag még úgy-ahogy elmenne, ugyanis Cordura ráadásul Coated változat, tehát első látásra nem tapasztaltam semmi negatívat ezzel kapcsolatban.
A tépőzárakat is viszonylag durvábban nyúztam, ugyanis a legtöbb plusz védelmet nyújtó kiegészítő ezek segítségével tehető fel, és azoknál sem tapasztaltam anyagminőséggel összefüggő problémát. Bár persze ez hosszabb távon lenne érdekes.
Összefoglalva az MK4-es mellény egy nagyméretű, jelentős védelmet nyújtó és nagy számú plusz védelmet nyújtó kiegészítővel rendeklező mellény. A lágyékvédelem egyébként csak azért maradt le róla, mert időközben rendszeresítették a „harci pelenkát”.
Viszont ennek köszönhetően ormótlan, nehéz és az anyagminőségétől is többet vártam volna. Továbbá túlbonyolított, és kiegészítők felpakolása egy rémálom tud lenni.
Az Osprey MK 4-et olcsón beszerezhetitek társoldalunkon: www.thearmybox.com
Utolsó kommentek