Virág elvtárs szavaival élve, a krími helyzet fokozódik, és igaza volt mert én sem lennék a kapitalisták helyében. Hivatalosan fél-hivatalos népszavazás útján a krími félsziget - illetve köztársaság - elszakadt Ukrajnától és Oroszországhoz csatlakozott.
Ahogy az borítékolható volt a nyugat ezt nem ismerte el és semmisnek tekinti a szavazás eredményét, míg az orosz fél üdvözölte azt, sőt már a tárgyalásokat is megkezdték a krími vezetőkkel. Mindemellett további három kelet ukrajnai nagyvárosban vált feszültté a helyzet.
Hivatalos formájukban is felálltak már a helyi védelmi erők, amelynek önkéntesei az új vezetésnek tettek esküt, tovább növelve a helyi fegyveresek létszámát.
Az önkéntesek az orosz hadsereg korábbi flora mintás egyenruháját viselik, és mintha orosz gyártmányú Ak 74-es gépkarabélyokkal szerelték volna fel őket.
Véleményem szerint a helyi fegyveresek száma azért nőtt, mert idáig a "hivatalos" szervek mellett civil önkéntesek is láthatóak voltak. Valószínűleg őket öltöztették be, és fegyverezték fel ezzel a lépéssel.
A félszigetre időközben bevagonírozva vagy közúton megérkeztek a rakétás tüzér csapatok is. Több S-300-as egységet és Kamaz alvázon lévő Pantsir üteget, illetve telepített radar állomásokat is felállítottak a környéken.
A rakétás tüzérséget nem csak légvédelmi egységek képviselik, hanem BM 27-es és BM-30 as sorozatvetők is. Ezeket mindkét oldal a félszigetre illetve környékére vezényelte.
Az ukrán hadsereg diszlokációja alapján elmondható, hogy az erők nagyobb részét közép illetve nyugat Ukrajnában állomásoztatják. A keleten és délen lévő alakulatokat mind mozgósították, ezek vagy a félsziget északi bejáratát zárják el, vagy a keleti határ felé tartanak.
Mintha nem lenne elég baja az ukrán hadseregnek, még a mozgásukat is akadályozzák. Legalább két alkalommal is Kelet Ukrajnában civilek torlaszolták el a hadoszlopok útját, és kényszerítették őket megállásra, miközben azok a keleti határra igyekeztek.
A félsziget északi átjáróját folyamatosan erődíti mindkét oldal. Aknamezőket, előretolt állásokat, sőt tüzérségi állásokat készítettek. Orosz oldalról D-30-as ütegek és Mysta önjáró lövegek érkeztek a területre, illetve a D-30-asokat már be is ásták.
Ezen felül vízi úton Bastion partvédelmi ütegeket szállítottak partra, amik mind az ukrán, mind pedig az amerikai haditengerészet hajó egységei számára is komoly veszélyt jelentenek.
A Krím félsziget északi része sík terep, amin két fő közlekedési útvonal vezet keresztül, továbbá egy vasút vonal is. Itt lehet látni ezt az ukrán harckocsit is beásva.
A provokáció mind orosz, mind civilek és "civilek" részéről állandó. Míg az orosz tengerészgyalogosok és légierő a körülzárt ukrán katonákat és az északi ellenőrző pontokat védőket zaklatja, addig kelet-ukrán nagyvárosokban tüntetésekre, sőt lövöldözésre került sor.
Ukrán oldalról egyébként állami szintén civil önkéntesekből toborzott nemzeti gárda felállításába kezdtek. Emellett a szélsőséges csoportok is hallatnak magukról, és törvényesnek nem nevezhető akciókkal hajtják az orosz média malmára a vizet.
A gárdisták kiképzését, a képek tanulsága szerint, a belügyi erők végzik, saját kiképzőbázisukon. A gépkarabélyok mellett olyan gyalogsági fegyverekkel is megismertetik őket, mint a PKM vagy az RPG-7-es.
Mindenesetre az ukrán állam részéről ez egy elég elkeseredett lépésnek tűnik, továbbá nem biztos, hogy az adott helyzetben a civil lakosság felfegyverzése bármi jóra vezetne.
Ahogy látható a helyzet fokozódik, és ki tudja mikor éri el a csúcspontját. A körülzárt ukrán erőkhöz több alkalommal juttattak be utánpótlást, és némely esetben az ezt szállító egységekre rá is lőttek. Valószínűleg az újabb orosz csapatok érkezésével ez a lehetőség megfog szűnni.
Nem csak katonai erőket, hanem a közösségi szolgáltatások ellátáshoz szükséges járműveket is küldtek orosz részről. Tűzoltó gépjárműfecskendők, szemétszállítók, tartálykocsik és közút kezelő járművek kerültek lencsevégre.
Végezetül álljon itt egy lista, amelyet az English Russia állított össze a Krímben található stratégiailag fontos tényezőkről.
Update:
Közben a keddi napon a szimferopoli bázishoz, ahol az ukrán tengerészgyalogosok állomásoznak, "ismeretlen" katonai járművekkel több támadó érkezett, majd a bázis területére lépve két katonát meglőttek, egyikük meghalt, míg egyet összevertek.
Szerdán pedig a szevasztopoli ukrán flotta parancsnokságot vonták ellenőrzésük alá a helyi védelmi erő és az orosz hadsereg alakulatai. Az ott szolgáló ukrán tengerészek pedig összepakoltak, és elhagyták a bázis területét.
Utolsó kommentek