Az 51M kezeslábas harmadik változata a „barna” vagy őszi. A szabását és az anyagát tekintve, gyakorlatilag megegyezik az előző két változattal, leszámítva az alkalmazott terepmintát.
Mivel túl sok újdonságot nem lehet már mondani, és a múltkor rengeteg kiegészítés érkezett, ezért most ezek kerülnek leírásra külön egy bejegyzésben. Természetesen nem akarok idegen tollakkal ékeskedni, ezért a forrásként szolgáló hozzászólások itt megtalálhatóak.
Az 50-es években az volt az elképzelés, hogy a barna színű változatot erdőbe, míg a zöldet mezőre felvéve viseljék a felderítők, ezért fele-fele arányba osztották ki őket.
Később a barna színű kezeslábasokat ősszel, a zöldeket pedig nyáron viselték. Ez volt még talán a legésszerűbb megközelítés, mivel zöld-barna ezekben a hónapokban dominál.
Később az álcázó kezeslábasokat papíron összevonták, tehát nem tettek különbséget a zöld és a barna között. Azonban érdekes adalék lehet a jugoszláv polgárháború ideje alatt készült kép, amin magyar felderítők láthatók a határ mentén.
Alapvetően gyakorló ruházat fölé szánták, viszont már nyáron is kellően meleg tudott lenni, ezért inkább viselték az alsó ruházatra rávéve. Így azért valamivel kényelmesebbnek bizonyult.
A „barna” színű kezeslábas álcázó színe az őszi környezetbe sokkal jobban beleolvad, de talán még a sötétebb erdei környezetben is elfogadhatóbban működik, mint a zöldes vegetációban.
A ruha anyaga azonban vékony és a színe pedig gyorsan kopik. Noha írásos bizonyíték nincs rá, de a 82M kezeslábas vastagabb anyagával sikerült ellensúlyozni ezeket a hátrányokat.
Napjainkban főleg az ellenerő század tagjain lehet látni. A modern követelményeknek már nem igazán felel meg, sem az álcázószínét sem pedig a szabását és a felhasznált anyagokat tekintve.
A viszonylag könnyű álcázó kezeslábas egy olyan korban született, amikor a katonáknak még nem volt rendszeresítve terepszínű ruhadarabja. Az alap koncepció szerint ezt a gyakorló ruházatra kellett volna ráhúzni.
Gyanítom az egyszerűsége mögött álló másik ok, az a könnyű és gyors előállíthatóság, illetve az alacsony beszerzési ára. Lista árat azonban nem tudok mondani.
Napjainkra az álcázó kezeslábasok kikoptak, és már jószerével csak komunista vagy FÁK országaiban, mint Észak Korea,Kuba vagy Kirgizisztán, lehet látni hasonlókat.
Viszont Oroszországban a reneszánszukat élik, és egy részes illetve két részes változatokban is készülnek. Bebizonyítva, hogy modern szabással és álcázó színben elkészítve továbbra is használható ruhadarabok.
A kezeslábast és a segítséget köszönjük az MN MH Ejtőernyős Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör-nek!
Utolsó kommentek