Az elmúlt évek során az orosz gyártók sorra jöttek ki a saját megoldásaikkal, amik néha már létező alapokra épültek. De ahogy ezt mindig hangsúlyoztam, nincs ezzel semmi probléma.
Jelenleg az a helyzet, hogy nyugaton sokkal nagyobb számban készülnek különféle kiegészítők az AK szériához, mint a szülőhazájában. Ez a taktikai szíjakkal is így van. A SPOSN RT-3M-je próbálja ezt az űrt betölteni.
A szíjon található egyetlen erős fém kampót a fegyveren található elülső szíjakasztó kengyelbe kell csatlakoztatni. A kampót egy gumi gyűrű fedi és védi.
A fegyveren található második csatlakozási pont a keretváltámasz és a tok találkozásánál található, ahová a tépőzáras pántot rögzíteni kell. A pánton található műanyag részek erősebbnek tűnnek mint a felszereléseken használt változatok, de nem találom őket olyan tömörnek mint más hárompontos szíjakon.
A tus és a tok találkozásánál található még egy műanyag feszítő, de érthetetlen módon ez eltér a szíjon lévő többi zöld színű csattól. Azért arra kíváncsi lennék ezek meddig bírják az igénybe vételt, mondjuk egy-egy fegyver váltás után.
Az első rögzítési pont alatt található zöld csattal lehet a hagyományos hárompontos módon viselni a fegyvert. Ezt kicsatolva a fegyver súlyánál fogva meghúzza a pántot, és a testünk mellett lógva viselhető.
Itt látható a hárompontos viselési mód. Az is világosan látszik, hogy a tuson lévő rögzítési pontnál található műanyag feszítő bizony nincs tehermentesítve, és van egy olyan gyanúm hogy egy idő után eltörik.
Természetesen lehet a hagyományos kétpontos szíjként is viselni, és megjegyezném így sokkal kényelmesebb mint az eredeti vászon Ak szíj. Nem beszélve, hogy könnyebben is kezelhető és nem dörzsöl szét.
A SPOSN szíj egyáltalán nem rossz, árban pedig minimálisan eltér a nyugati társaitól. Viszont az alkalmazott műanyag csatok és feszítők némi aggodalomra adhatnak okot.
Utolsó kommentek