A Magyar Néphadsereg időszakába a kiskatonák életét általában két felszerelési tárgy keserítette meg. Az egyik a surranó, a másik az igen kellemes súlyú tártáska.
A táska műbőrből készült, és több féle színárnyalatban szokott pompázni. Lehet látni szürkébe, barnába, feketébe, zöldbe és ezek keverékében. A tártáskán kívül két kisebb zseb található.
A nagyobba a fegyver tisztításához szükséges folyadékok málházhatók, két műanyag tégely formájában. Hogy pontosan mi volt a piros illetve fehér tégelybe nem tudom, szóval várom a kommenteket.
A hátsó kisebb zsebbe a fegyver tisztításához szükséges, tisztítóvesszőre rögzíthető fejeket lehet tárolni. A tisztítóvessző pedig magán a fegyveren található meg.
Felnyitva a tártáskát, ami ahogy látható nem az a “high-speed” holmi, a tárakat további réteg védi, illetve még ennek annyi haszna lehet, hogy a tárak szélei nem kezdik ki a tártáska felső részét.
A tártáskába öt darab, harmincas AK tár hordható. Természetesen a húszas tárak is beleférnek. Töltött tárakkal a táska súlya több mint négy kiló.
A tártáska övre fűzhető és van egy vállszíja is. Övre fűzve talán valamivel kevésbé húzza a vállat a szíj, és nem is ugrál el az emberről, viszont így is lilára tudja verni az ember oldalát
Mivel a szovjet példákat nagyon sok mindenbe átvettük, és a málha felszerelések terén is, ezért a szovjet mintára kezdték el kialakítani a katonák egyéni felszerelését is.
Sajnos itt nehezen szakadtak el a második világháborúban alkalmazott orosz megoldásoktól, és az egyéni felszerelést a bőrövön, illetve táskákban helyezték el.
Pedig elmondható, hogy korábban egy jóval “modulárisabb” és kényelmesebb málharendszer volt rendszeresítve, aminek a tovább fejlesztése egy kényelmesebb megoldást eredményezett volna.
Természetesen bizonyos szempontból érthető, hiszen nyilván a szovjet barát vezetés száműzni akart minden olyan felszerelési tárgyat, ami a korábbi időket idézte volna.
Jelenleg még mindig száz számra állnak a raktárakba, ezért bizonyos szempontból érthető a használata, viszont sajnos nem csak hétköznapi lövészetek alkalmával kerülnek elő.
A zsákot és a segítséget köszönjük az MN MH Ejtőernyős Felderítő Katonai Hagyományőrző Baráti Kör-nek!
Utolsó kommentek