A Helikontex egy lengyel cég, amely katonai, rendvédelmi ruházatot és kiegészítőket készít. Ami biztos, hogy mind a rendőrség mind a hadsereg tagjai viselik a termékeiket, és valószínű nagyobb beszerzések is történtek.
Kezdetben népszerű külföldi terepmintákban készítettek gyakorló ruhákat, és ezek színvonala még elég alacsony volt. Valószínű emiatt vagyok még mindig szkeptikus a gyártóval kapcsolatban.
Bár szép eredményt értek el, hiszen körülbelül 10 év alatt saját készítésű termékek széles skáláját kezdték el forgalmazni, és a beszerzett anyagoknak köszönhetően mintha a minőség is javult volna.
A másik nem elhanyagolható tény, hogy a felszerelések egy részét a lengyel hadseregben rendszeresített álcázó mintával, Pantera, készítik el, és nem holmi Kínából importált álcaszínben.
A combat shirt elkészítése kifejezetten jó döntésnek bizonyult, mivel ez az egyik a számtalan termék közül, ami a legtöbb külföldön szolgáló lengyel katonán látható.
A combat shirt mandzsettái tépőzárasak, és a hosszú tépőzárnak köszönhetően elég nagy skálán állíthatók. Bár véleményem szerint a FROG-on látható gombos megoldás mindenképpen jobbnak bizonyul.
Próbáltak a vállzsebeken is újítani, bár szerintem csak bonyolítani sikerült. Az új megoldás egy függőleges félig rejtett villámzáras zseb lett, természetesen a külső felén tépőzárral.
A könyöknél beépített protektor található. Puha műanyagból készült, a formája hagyományos és semmi extra nincs rajta. Viszont a feladatát ellátja.
A könyökvédelem két részből áll. Egyik a külső műanyag protektor, a másik pedig a belülről kivehető neoprén szerű, párnázott, tépőzárral rögzíthető, puha protektor.
Akárcsak az ACU-nál vagy a FROG-nál itt is „mandarin” kör gallért alkalmaztak, ami talán a legjobbnak bizonyul védőmellények viselésénél. Bár a villámzár mintha túl keskenyre sikerült volna.
Mindkét oldalon, az alkarnál egy-egy hosszúkás tépőzáras zseb található. A két zseb méretben eltér egymástól, ahogy a képen is látható. De hogy milyen célzsebként funkcionálnak az rejtély. Telefon, GPS mondjuk belefér, de nem a legkényelmesebb megoldás, és egy tépőzárra sem bíznám rá ezeket.
A felső anyaga 95% poliészter és 5% spandex. A spandexnek köszönhetően feszül a középső rész a viselőre, illetve gyorsan szárad és biztosítja a megfelelő levegőáramlást is.
A terepszínű anyag woodland mintázata meglepően hasonlít az eredetire. Rip-stopos anyagból készült. Mivel nincsenek hosszútávú tapasztalatok vele, ezért nem tudom mennyire fakul.
Összesen kilenc színben gyártják, amiből három a lengyel hadseregben is rendszeresített. Ebből kettő Pantera egy meg a camogrom-ként ismert multicam kópia.
Ahogy írtam korábban a Helikontexel kapcsolatban szkeptikus vagyok továbbra is. De a combat shirt eddig nem szakadt szét, és csak a tépőzár kezdte ki a spandex-et.
Mindenképpen figyelemreméltó, hogy a hazai piac igényeit figyelembe véve, külföldi tapasztalatok és trendek alapján készítenek felszerelési tárgyakat. Még ha csak másolatok is, minimális hozzáadott egyéni ötletekkel és megoldásokkal.
Azt csak szépen halkan jegyzem meg, hogy hadi célra, combat shirt-öt célszerű lángálló kivitelben elkészíteni. 2005-ben is terjedni kezdtek az izzadság elvezető pólók Irakban, amik mondjuk bizonyos harci cselekmények során bekövetkező események után (IED), egyszerűen rá olvadtak a delikvensekre.
Utolsó kommentek