A TMK repeszmellény több évnyi fejlesztés után került ki a csapatokhoz. Maga a mellény valamikor 2008-2009 körül készülhetett el, de én csak 2010 első felében láttam fel-fel bukkani a PRT-nél.
A mellény tervezésénél olyanok is közreműködtek akik tereptapasztalattal rendelkeznek. A tervezést a Honvédség által kiadott szempontok alapján végezték. Érdekesség de ezeknek a szempontoknak egy része az IBA és EOTV hibáit próbálta kiküszöbölni.
Mindenképpen a pozitívumok közé tartozik a korábbi védőmellényekkel összehasonlítva, hogy a TM-ről levehető a nyak és torok védő. A torok védő egy tépőzáras elég nagyméretű panel, amit az áll alá kell behajtogatni, és tépőzárral rögzíteni.
A mellény egyébként nagyobb volt rám, de torok védővel viselve marha kényelmetlen volt. De se képen se élőben nem láttam még katonát vagy rendőrt, aki viselte volna.
Amennyiben a torokvédőt nem viselnék, hord helyzetben a mellkas fölé hajtható. Az első képen látható a két nagyméretű tépőzár, amivel a nyakvédő külső oldalán elhelyezett tépőzárakhoz lehet rögzíteni. A korábbi védőmellényeken ugyan ezt a megoldást alkalmazták.
A nyakvédő panelek külön-külön kivehetők. A mellény nyakához tépőzárral lehet rögzíteni őket. A lágy ballisztikai betét kivehető belőlük, így a huzat mosható. De ez a mellény egészére is igaz.
Levéve a nyakvédelmet a mellény sokkal kényelmesebb lesz. Egyébként egyéni beszámolók és képek alapján a nyakvédelem egy idő után veszít a tartásából, valószínűleg abba akad be elsőként a fegyver szíj, és két oldalra le hajlik.
Felülre két oldalra a tus számára csúszásgátló rétegek kerültek fel. A csúszásgátlók közé pedig tépőzár került, amire a név vagy egyéb felvarrót lehet rakni.
A „cummerbund” méretét két oldalt lehet beállítani. Egyszerűen kijjebb kell húzni vagy beljebb csúsztatni, majd a T alakú hevedereket a rögzítő pontokba fűzve lehet rögzíteni. Hasonló megoldást láthattunk már az FLC esetében.
A mellény első és hátsó oldala tépőzárral rögzül egymáshoz. Vészleoldót nem terveztek a mellényre, nyilvánvaló okok miatt, de probléma esetén a mellény viszonylag rövid idő alatt szétszedhető, és a sérült ellátása megkezdhető.
A lágyékvédő finoman szólva nem túl ergonómiai. A mellény belső feléhez tépőzárakkal rögzíthető. Élesben nem nagyon használják. A mellényhez hozzá varrták,tehát nem távolítható el.
A mellény „cummerbund” részét, egymást átfedve, elől lehet tépőzárakkal rögzíteni. Ez egy elég jól bevált megoldás, aminek segítségével a mellényt megfelelő módon magunkra tudjuk állítani.
A mellény hátsó részén a kiegészítő védelem zsebe található, illetve a tárolásnál és mentésnél hasznos fogantyú is. Elméletileg a két fém D gyűrű a rendszeresített camelbak rögzítésére szolgál, de szerintem az nem rögzíthető rajta ezek segítségével.
Az itt látható mellény anyaga 1000-es Cordura. Több éve van használatba már, és még mindig bírja. Szakadást vagy foszlást nem láttam rajta. Mondjuk az igazsághoz az is hozzátartozik ,hogy a hagyományos hadi felhasználáshoz képest kímélik.
Az új „repeszmellény” nagy előrelépés a korábbiakhoz képest. Jelenleg zöld és tan színben gyártják, de 1-2 darab felbukkant háromszínű sivatagi mintával is. A hozzá gyártott zsebeket viszont kizárólag zöld színben készítették el.
A TMK-hoz jó pár zsebet terveztek, de korábbi kommentekből kiderült, hogy a mellényt a fegyverzeti részleg míg a zsebeket a ruházatisok osztják ki. Ennél fogva a kettő nincs mindig összhangban egymással, és rengeteg katonán lehet látni egyéb, saját pénzből vásárolt zsebeket.
A mellényt az Union Plus Kft. gyártja. Készült belőle, a hagyományos mellény mellett, egy Plate Carrier is, de a cég által készített képeket nem tehettük közzé. Ezt egyébként nem rendszeresítették, és a további sorsa ismeretlen.
A tervezés során felhasználták a saját ötleteket, de jó pár dolgot átvettek a CIRAS-ról. Természetesen már meglévő, jól bevált konstrukciókat felhasználni szerintem nem bűn.
A TMK repeszmellénynek a huzata cserélhető, így pedig mosható is. A lágy ballisztikai betétek NIJ Level IIIA-s védelmet, míg a kiegészítő védelem „kemény” betétjei NIJ Level IV-es védelmi fokozatot biztosítanak a viselőnek.
Jelenleg a mellényt a PRT és az OMLT tagjai viselik Afganisztánban, illetve felbukkant már a balkánon is, a műveleti tartalékként szolgáló magyar századnál.
Utolsó kommentek