Az 1980-as években rendszeresítette a szovjet hadsereg az 1PN58 vagy más néven NSPUM-t (НСПУМ. Ночной Стрелковый Прицел Унифицированный Модернизированный, Egyesített Modernizált Éjszakai Irányzék kézi fegyverek számára, vagy ilyesmi).
Az új éjszakai irányzék az 1PN34-et váltotta le, ami a 70-es években került rendszerbe. A régi irányzékkal szemben az NSPUM már 1+-os, szálkereszt megvilágításos és a maga 2 kilós súlyával könnyebb is.
Az irányzék elején lévő függőleges henger végén található tekerhető gombal lehet a szálkeresztet függőlegesen le-fel állítani, illetve a vízszintes henger végén található, csavarhúzóval állítható, gomb segítségével lehet jobbra-balra állítani.
Szintén elöl található egy filter is, ami egyfelől óvja az irányzékot az erős fénytől, másfelől a lencsét is védi a portól. Nem ritkán a filtert még éjszaka is fennhagyták, amennyiben a fényviszonyok ezt lehetővé tették, ugyanis levéve és a fegyvert aktívan használva az 1PN58 élettartalma jelentősen csökkent.
Az NSPUM bal oldalán található kapcsolóval lehet üzembe helyezni az irányzékot, illetve a fényerő is itt állítható rajta. A fényerő állíthatósága azért jó, mert mindig az adott fényviszonyokhoz lehet igazítani, ugyanis ha teli hold van akkor szinte szabad szemmel is lehet látni, míg ha a holdat eltakarják a felhők vagy a lombkoronák, szinte teljes sötétség van.
A hátsó gumiharang alapesetben zárt, tehát bekapcsolt állapotában az irányzék nem bocsájt ki fényt, viszont egy búgó alacsony hangot igen. A belül található két darab gumihéj akkor csúszik szét, ha a szemünket rányomjuk a harangra.
Az irányzékhoz terveztek egy vászon hord táskát is, amit a vállunkon átvetve, a derekunkhoz kötve és övbe fűzve lehet hordani. A táskán célzsebek találhatók a tartalék akkumulátor és további tartalék alkatrészek részére.
Amennyiben a hord táskát teljesen feltöltjük, úgy 3.3 kg-ot nyom. A táskán található pántokkal nem csak a derékhoz, hanem a rendszeresített ejtőernyő hevederzetéhez is rögzíthető.
Teljesen megpakolva hihetetlen kényelmetlen tud lenni, ugyanis magasságtól függően a comb különböző pontjait tudja lilára verni. A táska nincs párnázva, bár ahogy a képeken is látható ez egy elég robosztus eszköz, tehát ilyenre nincs igény.
Az éjszakai irányzék ilyen nagyméretű akkumulátorokkal működik, amik belül további öt elemből állnak. Legjobb tudomásom szerint, teljesen feltöltve és használattól függően akár egy hetet is kibírnak töltés nélkül.
Teljesen felszerelve az irányzékhoz tartozik egy nagyméretű fém doboz is. Ebbe kapott helyett a többi alkatrész, amik a hosszabb távú használat során jönnek jól, illetve a nagyméretű akkumulátor töltő is. A láda teljesen feltöltve 7.3 kg-ot nyom.
Gyakorlatilag az összes akkortájt rendszeresített orosz kézifegyverre fellehet szerelni, egy a fegyveren bal oldalt található infrabak segítségével. Felszerelve egyébként hihetetlenül "fej" nehéz lesz a fegyver, és egy PKM esetében a plusz két kiló nem esik jól.
Szintén legjobb tudomásom szerint a fegyverhez nem tartozik külön infravető, tehát passzív tartományban dolgozik, ezáltal másik éjjellátó berendezéssel nem lehet felfedezni. Azonban egyszer láttam egy kis alakú, külön felszerelhető infravetőt amit az irányzékkal együtt használtak, de erről többet nem tudok.
Normális éjszakai fényviszonyok között 100-200 méterig is ellehet látni vele, a kép minőség viszont más kérdés. Gyári adatok 400-600 méterről beszélnek, de ez a gyakorlati használatnál nem igaz. A robosztus kialakításának köszönhetően szinte elpusztíthatatlan.
Később a fele ekkora 1PN51 váltotta le, ami napjainkban is rendszerben van, noha kiképzések alkalmával az 1PN58 is elő szokott kerülni. A Magyar Honvédség egy hasonló eszközt tart rendszerben, ami még 1-2 évig biztos a raktárakban fog porosodni, amíg remélhetőleg egy modernebb optika át nem veszi a helyét.
Az 1PN58 szinte elpusztíthatatlan, de a 2 kg-os súlya roppant kényelmetlenné teszi. Az itt látható példány gyűjtői darab, nem üzemképes.
Utolsó kommentek