Egy kedves olvasó küldte nekünk a következő anyagot, amelyben a Honvédség egyenruha tervezeteit láthatjuk, a rendszerváltás után. Ami közös, az az elfuserált próba bábú. Nem értem mért nem lehetett felkérni valakit, hogy ugyan már álljon modelt.
Először is nézzük, mit szántak a bakák számára. A korábbi atléta és ing helyett zöld színű pamut pólót terveztek, amire bal oldalon lehet feltenni a rendfokozati jelzést. Ez meg is valósult, jelenleg is ilyen póló van rendszerben. A nadrág két combzsebbel egészült ki. A comb zsebek rákerültek a későbbi „boci”-ra is.
Pulóvert is terveztek, ami engem a BW pulóverre emlékeztet, és elhagyták a bujtatókat a vállon, a rendfokozati jelzést pedig szintén a bal karra tervezték. Ebből később szintén „boci” színben született meg a végleges rendszeresített pulóver. Mindenesetre ez a verzió valahogy elég gázul néz ki.
A hadi gyakorló ruházatot is áttervezték. A zubbonyról lekerültek a váll bujtatók, átkerült bal oldalra a rendfokozati jelzés, jobb oldalra az ESK számára zseb. A rendfokozati jelzés elhelyezése nem a legszerencsésebb, és erre a tervezők is rájöttek, így később a gallérra került.
A téli ruházatot is újra gondolták, és mellnadrágot illetve téli zubbonyt terveztek vatelin béléssel. Gyapjú kesztyűt, csősálat és a sisak alatt hordható téli sapkáról is álmodoztak. Egyébként engem ez a téli egyenruha az 1980-as évekbeli argentin katonák, illetve a 60-70-es évekbeli amerikai katonák felszerelésére emlékeztet, külsőleg.
Aztán van itt kérem szépen harci felszerelés! A leírás szerint ezen minden megtalálható a mi katonák védelméhez szükséges, és a málházott eszközök stabil rögzítését biztosítja. A málhamellényhez terveztek három külső zsebbel ellátott és az előd összes rossz tulajdonságát magával hordozó málhazsákot. Később elkészítették boci színben, és bizony rendszeresítésre került. Bár nem nagyon terjedt el, noha 2000 utáni beszerzésekben még mindig megtalálható.
A rendfokozati jelzések között még megtalálható az alhadnagy, illetve a parancsnoki beosztású honvéd. Ami még érdekesség, hogy a tiszthelyettes jelölt és tiszt jelölt hallgatók rendfokozati jelzései csak a harmadik évfolyamig készültek el, mivel utána alhadnagyként folytatták tovább a pályafutásukat.
A hallgatók évfolyam szerint ezüst vagy arany színű pöttyöket viseltek.Napjainkban „parketta” váltotta fel a pöttyöket, és eltűnt az alhadnagyi rendfokozat, helyét pedig a 4. évfolyam négy „parkettája” vette át. A galléra tervezett rendfokozati jelzések alapját valószínű a korábbi Osztrák Magyar Monarchiában használatos jelzések képezték.
Ezzel az egyenruha tervezettel az a problémám, hogy sok megoldás és ötlet máshol már 10-20 évvel korábban létezett. De mindenesetre néhány megoldást megtartottak, és ezek jelenleg is megtalálhatók a Magyar Honvédségnél rendszerben lévő ruházatokon.
A képek kis méretéért elnézést kérek, sajnos az oldal beállításai szükségessé tesznek egy adott oldalsó méretet. Amennyiben van rá igény, a következő résznél megpróbáljuk nagyobb méretben feltenni őket, vagy letölthető linket készíteni.
Utolsó kommentek