2003-ban a Magyar Honvédség egy mostohább területen, az iraki sivatagban, kellett helyt álljon. Noha korábban a sínai félszigeten már teljesítettek szolgálatot a magyar katonák, de az nem sokban hasonlított az iraki területeken végzendő feladatokhoz.
Az új terep új felszerelést is igényelt, ugyanis békefenntartás és EÁP üzemeltetés helyett, szállító feladatokat kellett végrehajtani, felkelőkkel tarkított útvonalakon. Ennek során rövid idő alatt új egyenruhát, camelbak-et szereztek be, és huzatokat készítettek a sisak és mellény számára. Az első váltáson még látható volt a régi 65M surranó, de Altama márkájú sivatagi bakancsokat szereztek be kifejezetten a misszió számára.
Később, már főleg Afganisztánba, rendszerbe került új polár pulóver, polár sapka, gore tex esővédő és az egész haderőben lecserélték a régi surranót az új Haix P3-asokra. Az újabb golyóálló mellény illetve a rendes sisak pedig az utóbbi 1 évben került rendszerbe.
Az új sivatagi egyenruha a 2003M nevet kapta, amerikai anyagból készítették, amerikai terepmintával viszont idehaza varrták össze. Később az afganisztáni misszió számára ugyanilyen szabású ruhát készítettek, de az amerikai terepszínt felváltotta a boci sivatagi változata.
Páran már rávilágítottak, hogy az új egyenruha nem kapott újabb nevet, tehát a sivatagi "boci" színű gyakorló, szintén 2003M mintájú gyakorló ruhaként ismeretes. Fél hivatalosan 2004M-ként hallottam emlegetni.
Az új egyenruha az amerikai BDU gyakorló ruha szabását veszi alapul, és itt ott belekerült némi, amúgy a magyar gyakorló ruhákat jellemző jellegzetesség. A sivatagi egyenruha két változatban készül, "hideg" és "meleg", amik között az anyag vastagságban van különbség.
A sivatagi gyakorló ruha zubbonya rejtett gombolású, és jó minőségű műanyag gombokat kapott, amik nem törnek el és nem is szakadnak le már az első alkalommal. A zubbony alsó része rendesen le lett varrva, tehát a nadrágon kívüli való viselésre szánták.
A mellkason található bal oldali zsebben a tollak számára külön nyitott zsebet alakítottak ki. A zsebek felett található barna színű Hungary felvarró alapból a ruhán található, míg jobb oldalra egy tépőzár került fel, ahova a tulajdonos, szintén barna alapra hímzett neve tehető fel.
A képen a bal vállnál található címerpajzs számára felkerült tépőzár látható. Pozitívum, hogy legalább rendes sivatagi színű felvarrók és tépőzárak kerültek fel a gyakorlóra, és így ezt a problémát egyszerűen sikerült megoldani, míg az általánosan rendszeresített gyakorló ruházaton a legkülönfélébb "home-made" megoldásokat lehet látni.
A jobb oldali vállhoz egy kerek tépőzár került fel, ahová az aktuális PRT-OMLT-KMCS jelzését lehet feltenni. Eleinte egyébként nagy kincsnek számítottak ezek a felvarrók, pedig nagy tételben simán lelehet őket gyártatni 300-400 forintos darabáron. Ebben az esetben viszont ilyen 8000-es tételről beszélünk.
A zubbony mandzsettája nem rejtett gombolású, akárcsak az alapul vett BDU-nak, és három állásba lehet begombolni, a bőtől egészen a szűkig. Általában egyébként középre szokás gombolni, ha az ember felvesz egy pulóvert akkor lehet bővebbre venni, illetve ha felhajtjuk.
A könyöknél dupla rétegű erősítés található. Amit még kiemelnék, hogy a zubbonyon végig normális minőségű, általában dupla varrások futnak. Ezt nem tudom mért nem lehet rendszeresíteni a többi terméknél is.
A 2003M(2004M) jó minőségű anyagból készült, a szabása is megfelelő és a használatánál figyelembe vették, hogy esetleg nem a legjobb ötlet a nadrágba betűrve hordani. Jelenleg és a jövőben is ezt fogják katonáink hordani, kétlem hogy az elkövetkezendő 5-10 évben lecserélnék.
Az új ruhát egyébként nehezebb beszerezni mint a rendszeresített honvédségi felszereléseket. Ezt igazából pozitívumként emelném ki, ugyanis az nem állapot, hogy a laktanyák környékén élők hamarabb és könnyebben jutottak korábban gyakorló ruhához mint maguk a katonák.
Utolsó kommentek