WildBear:
Kiderült azóta, hogy mi okozta a balesetet?
Most ugyebár történt egy nagyon hasonló. (2025.03.22. 19:26)Kiképzési baleset
Praedikator:
És ime 2025, ahol a fenti dolgok - az egyenruhán kivűl,- mind lecserélésre kerültek, sőt az egyenr... (2025.02.26. 17:59)Új magyar egyenruha család (3.)
Acura:
Téves a repeszállo megnevezés !!! Ha megnézed az alábbi szabványokat, és a mellényen levö cimkét, ... (2025.02.12. 20:15)2013M Repeszmellény
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
A következő videón, az amerikai hadsereg katonáinak alapkiképzését látjuk, 1969-ből. Sorkatonák láthatók a felvételeken, akik végig szenvedik a beöltözést, teszteket írnak, bakancsba futnak vagy az akadálypályát küzdik le.
Az alapkiképzés 8 hétig tartott. Az újoncok felszerelése egyébként nem sokban tér el, az MN-be besorozottak felszerelésétől. Látható rajtuk egy málhaöv, azon két kulacs, bajonett, ásó, gázálarc, két tártáska.
Érdekes a kiképzés menete is. Elöszőr végig csináltatnak velük egy fizikai felmérést, amin szinte senki nem felel meg. Ugyanezt a tesztet kell a kiképzés végén is megcsinálniuk, azzal a különbséggel, hogy nem bukhatják el, és meg kell felelniük rajta.
A kiképzés végén egy őrmester felolvassa ki milyen MOS-ba (Military Occupation Specialities) vagyis beosztásba kerül, és egy listán az újoncok kikereshetik mit is jelent ez a rövidítés, illetve hova kerülnek tovább AIT-ra (Advanced Individual Training).
A videó végén elsorolnak néhány fontos adatot. Az első szakasz 48 főjéből 41 harc támogatóként folytatja, míg csak 7 kerül harcoló alakulathoz. Az alapkiképzést elvégzők fele megy a páncélos erőkhöz, tüzérséghez, logisztikához és híradóhoz míg, úgy fogalmaz még többen, harcoló alakulathoz Vietnámba. Hozzáteszi, minden egyes harcoló katona mögött hét másik áll.
A videó 28 perces, angol nyelvű. Ajánlom mindenkinek aki kíváncsi, hogyan is mentek a dolgok akkoriban, illetve azoknak is akik idehaza sorosként egy hasonlót szenvedtek végig. Számukra jó összehasonlítási alapnak bizonyulhat.
Egy kis árnyalatnyi különbséget azért észlelek :) Főleg, hogy a bejegyzésben lévő videó majd 40-éve készült, míg a fentiek 20 éve.
Összehasonlításképpen:
Odaát 40 bukó célt kell leküzdeni, amik random bukkannak fel 50 és 300 méter között. 23 találattól eredményes, alatta ismétlés.
20 lövést fekve, 20-at térdelve kell leadni.
Amikor én voltam sorkatona, az alap lőgyakorlaton, mi is 9 db (!) lőszert lőttünk al!Ebből 6 db a ( ha jól emlékszem ) 150 m - re lévő felbukkanó alakra ( dolinger, sorozat lövéssel ), meg 3 db - ot a 100 m - re lévő körkörös mellalakra ( céltábla, egyes lövéssel) .
De, mivel én határvadász lettem, nekünk 3 havonta volt tele tárral (!) különböző lövészet. Pl.: rajlövészet géppuskával támogatva 250 m - re.
A videóba sajnos csak belenézni volt időm, de ha végig néztem, akkor leírom, hogy nálunk mi volt más.
"Az újoncok felszerelése egyébként nem sokban tér el, az MN-be besorozottak felszerelésétől. Látható rajtuk egy málhaöv, azon két kulacs, bajonett, ásó, gázálarc, két tártáska."
Azért újoncként elfogadtam volna egy USAR 1956 M málhafelszerelést, és nem azért, mert valami Amerika-buzi lennék. Valamivel használhatóbb volt, mint a műbőr tártáska+szimattatyó kombó ...:-)
Még egy jelenetre nem emlékszem a ruházat kiadásakor, ez a centis méregetés valahogy elmaradt. Ennyivel volt fejlettebb a MN az imperialistáknál. A szolgálatvezető vezértörzsőrmesternek nikkelezett szemmérték volt a fejében, így aztán szemre mondta mindenkinek a megfelelő ruhaméretet ... aztán persze vagy bejött, vagy nem ... én egyszer megpróbálkoztam azzal, hogy a kicsit rövid ujjú 48-as pcmikádómat becseréltessem, mire nyájasan mondotta, hogy hogyne cserélné be igen szívesen egy 46-osra ...
Abban az időben 60-70-es évek milyen felszerelése volt mondjuk egy NSZK,francia,angol katonának?Érdekelne az is is,hogy egy egyszerű orosz gépesített lövésznek mit tartalmazott a felszerelése mert arról még nem láttam semmit viszont SZPECNZ-zal tele a padlás.
@dudi01: Erre így hozzászólás-szinten nehéz lenne válaszolni, de neten sok mindent találhatsz, pl. ha a gugli képkeresőbe beütöd hgy "british pattern 58 web equipment" akkor az angol cuccot megtalálod. Az orosz felszerelés benne van az 1986(?)-os öltözködési szabályzatukban, az talán fönn van a neten szintén, nem volt túlbonyolítva természetesen, de annyiban verte a magyart, hogy "rendszer" volt, vagyis volt hozzá egy hordheveder ("Y" szíj), tehát nem csak úgy lígett-lógott össze-vissza a cucc az Ivánon, mint a magyar bakán. Egyébként az egész VSZ-ben nekünk volt a leggyöngébb felszerelésünk, valamiért ez egyáltalán nem kapott prioritást, pontosabban arra a (szerintem) téves nézetre alapították, hogy a derék honvédeket majd nyuszibusszal kiviszik a harcmezőre, azt a pár lépést megteszik gyalog és leverik az ellent - minek ehhez komplex gyalogsági felszerelés? Érdekes módon más országok tervezői kicsit józanabbul gondolkodtak ...
A lényeges különbség az, hogy az amik rengeteget lőttek és nagyon rámentek az erőnlétre.
Nekünk leszerelésig volt kiképzés, lövészet, testnevelés, önvédelem. Ez egy "sima" határőrnél csak az alapkiképzésre kocentrálódott.
A felszerelésekbeni különbség, szerintem mindenképpen kényelmesebb és praktikusabb az Amerikai, mint a miénk és nem elhanyagolható az sem, hogy pl.: nekik 2 1 literes kulacsuk is van, nekünk pedig csak egy 1/2 literes! Gondolom nem kell ecsetelni, hogy ennek a kis "nüansznyi" különbségnek nyáron mekkor előnye van!
Még valami:
A belinkelt videóban ( az általamra gondolok ) még támasztékot, meg sátorlapot használnak a lövészetnél. Nálunk ilyen már nem volt.
Az alap lőgyakorlatot mi is sapkában + tártáskával teljesítettük. De a többin, már teljesen felszerelve kellet végig csinálni.
A válasz nem egyszerű, mert max. könyvészeti forrásokat tudok ajánlgatni hirtelen, mint pl. Smith-Chappel: Army uniforms since 1945 (Blandford Press 1980) - ebben szerepel az amerikai, a brit P58, a Bundeswehr és a szovjet málhafelszerelés is. A szovjet alapfelszerelésegyébként már az 1959-es szabályzatban is benne van, de nem hiszem, hogy sokat segítek egy olyan megnevezéssel, mint "razmesenyije predmetov sznarjazsenyija avtomatcsika" - viszont a szovjet elvtársak évszámos minta-megjelöléseket nem nagyon használtak, legalább is én nem találkoztam ilyesmivel.
Sziasztok !
Ha érdekel a videon lévő felszerelés akkor itt a legtöbb elemét megtaláljátok egy pici leírással (többnyire m56) : david.brubakers.us/Vietnam/index.html
A németek simán használták a háborús felszerelésüket tovább. Már a 30-40-es években egyfajta "moduláris" rendszerük volt. Tártartók, egyes hátizsákok és egyéb háti hordozó ládák, keretek felcserélhetőek votak az alap Y szíjjon
@Combat Gear Admin:
Bocs a triplázásért, de sokszori próbálkozásra se vette be az egybe írt hozzászólást, szétszabdalva meg elsőre... Összefűzhető és törölhető a felesleg...
@Krizo: @joni firpo: A winchesteremen találtam egy rakás ábrát a különféle VSZ országok egyenruháiról és felszereléseiről. Ha többeket is érdekel, akkor külön bejegyzés formájában felpakolhatom őket a közeljövőben.
Hozzátennék egy kis szösszenetet ehhez a "kilencet lő a magyar honvéd" legendához. A kilenc lövés annak idején az előírt mennyiség volt az alap-lőkiképzésen. Ez ha jól rémlik, úgy jött ki, hogy 3 darab egyes lövés körkörösre, és 6 darab rövid sorozatokkal a "szabó családra" (géppuskás és álló 250-en). Jellemzően már az alapon jóval többet lőhetett az ember mint 9, mert az állomány rendszerint addig lőtt, amíg el nem fogyott a korpa (legalábbis aki akart). A lövészetek 3 havonta voltak általában a csapatoknál. Ide a leszerelő állomány már nem szeretett kijárni. Rendszerint lőszer volt mindig bőven, az első kör után lehetett teli tárazni. Szóval aki az egész sorkötelessége alatt kilencet lőtt, az vagy nagyon sz@r helyen volt, vagy nem akart lőni.
Az alapkiképzés egyébként kikterv szerint történt, fogjegyek alapján. A kiktervet a zászlóaljírnok (atyaúristen szintű beosztás) készítette valami jó képességű kopasszal, és mindenhol egységes volt, kitéve a folyosóra. A fogjegyet elvileg a foglalkozást vezető személynek kellett írnia előre leírt szempontok alapján, de inkább elkérted a meglévőt (Rajparancsnokin, meg békefenntartói képzéseken volt is ilyen "hogyan kell fogjegyet készíteni" tutoriál). Tök mindegy volt a fegyvernemed, az első 6 hétben ugyanazt kaptad (testnevelés, lőkik, szervezeti felépítés, vv, tereptan, alaki, szolgszab, ügyeleti tevékenység, felszerelés, stb). Utána volt 6 hét "szakosítás" (gépjárműves, híradó, eje, őrfelkészítő, stb.), majd irány a csapat, ott aztán újratanulhattál mindent.
A 80-as évek közepén-végén (?) használt bolgár felszerelésről is van anyagotok, amit a brit P58 mintájára készítettek? Az nagyon érdekelne.
Illetve a keletnémet UTV-t is szívesen látnám, amit végül nem is használtak...
úgyhogy azt tkp. felesleges tovább ragozni, de a bolgár érdekelne! Az sem baj, ha nem eredeti fotó, sőt, ábrákon néha jobban látszanak az összefüggések, részletek.
@Krizo: A tatai dandár éves lőszer kiszabatát ellövik a videon :)
3 db. egyes lövés, 6db sorozat / félév volt a módi.
A 6db sorozat az 6 töltényt jelent, nem 6x30-as sorozatot :(
@XPS:
Na ja! :-)
Kiképzésen mi is 6 + 3 - at lőttünk el...
De utánna, mindíg 30 skuló volt a kvóta!
Bár meg kell jegyezzem, hogy fenn állt a lehetősége, hogy Délre megyünk Campingezni!
Így fontos volt a folyamatos kiképzés és a lövészet!
Utolsó kommentek