A megnevezés azért sikeredett ilyen ködösre, mert többszöri kereséssel sem sikerült találni a hátizsákról semmilyen információt, vagy képet a felhasználásról.
Annyi biztos, hogy civil forgalomba nem került és általánosan rendszeresített felszerelésként sincsen semmi nyoma. Találgatni nem akarok, de valahol valamilyen katonai alakulat használhatta az ezredforduló után, mert ahonnan beszereztem még volt belőle jó néhány, változatos állapotú példány és az illetőnél csak a seregből kikerült cuccok fordulnak elő. A legvalószínűbbnek azt tartom, hogy egy kísérlet, nullszériáról lehetett szó, megjárta a csapatpróbákat aztán mégsem került rendszeresítésre. Bizonyos megoldásai, részletelemei kísértetiesen emlékeztetnek, illetve ugyan azok, mint néhány Eagle és London Bridge zsáknál, de ez teljesen szokványos ebben az iparágban.
Maga a zsák ( a legszélesebb pontokon mérve) egy 58 x 35 x 22 centis fő részből és több, apró belső és külső zsebből áll, illetve az összes rendelkezésre álló felültre PALS hevedereket varrtak fel (még ott is, ahol igazán nem sok értelmét látni).
A fő, belső rész így kb valamivel több, mint 40 L térfogatú, ami a besorolását sem egyszerűsíti, lévén a „3 napos” kategóriánál nagyobb, ez „expedíciósnál” meg bőven kisebb. A merevítést egy kivehető, két lapos alu merevítővel kiegészített flexibilis STAABEE lap alkotja. Van a részére egy külön rekesz, ahová egyébként elég macerás visszatenni, ha egyszer kivettük.
Kétoldalt felvarrtak egy-egy kisebb rekeszt, ahová különféle apróságokat szórhatunk be (30 centis mélységüknél fogva nem valószínű, hogy kiesnének) vagy pont belefér a szabvány negyed-gallonos kulacs is, tartalék gyanánt.
A hátoldallal szemközt felvarrtak egy 24 X 22 centis rekeszt , miért is ne alapon agyonpakolva PALS hevederekkel.
Előfordulhat, hogy jól jön valamire, de amennyire kívülről ezt már megtették, nem hiszem, hogy nagy szükség lenne további MOLLE zsebek belső elhelyezésére.
A külső részen, a szemközti oldalon felülről lefelé további 3 db zsebet találunk. Mindegyik követi a szemközti panel formáját, tehát szélességük pont annyi.
Legfelül egy 10 centis magasságú, lapos zsebecske van, korlátozott használhatósággal, max iratok és és egyéb kis apróságok számára.
Alatta egy nagyobb, köríves oldalmetszetű zseb található, magassága 28, legnagyobb mélysége pedig 9 centi. Így ebben már tárolhatunk pár nagyobb dolgot is, amit nem akarunk feltétlen a zsák mélyéről előbányászni. Ennek a külső felületén van az elmaradhatatlan tépőzár, ami (és a rajta szereplő név, vércsoport, meg 1001 féle hülyeség) nélkül modern nyugati katona már nem indulhat harcba…
Legalul, lényegében a hátizsák fenekén egy 25 X 20 centis, lapos zseb van, ami tapasztalataim alapján teljesen használhatatlannak bizonyult: nagyon lapos dolgot tehetünk csak bele, amit a rendesen megpakolt zsákba gyakorlatilag lehetetlen visszaerőszakolni.
Ezeken kívül, kétoldalt található egy-egy 28 X 15 centis zseb is, felülről állítható nexus csatokkal szerelve. Elég lapos, de pl egy baltát, nyelével beledugva nagyon praktikus tud lenni.Megtalálhatóak természetesen a modern zsákokra jellemző oldalsó 2 pár szűkítő heveder, ill. további egy pár felül is.
Felül kétoldalt van egy-egy ivócső/késantenna kivezető nyílás is. illetve rögzítő létracsatok a mellékelt (egyébként valamiért 4 db) cca. 70 centis hevederzet számára, további extra cucc számára (nyilván sátorlap, polifoam vagy therm-a-rest).
A hát felőli rész egy külön rávarrt panel, a vállpántokhoz hasonloan closed cell foam anyaggal töltve, ami megfelelően kipárnázza a zsákot a testünk felé, így hosszabb távon és nagyobb súly mellett is viszonylag kényelmes marad.
A vállpántok a mára szokásos és bevált, ergonomikus kialakítást kaptak, keresztrögzítő pánttal a mellkasnál és D-gyűrűkkel az ivócső és/vagy rádio vezetékek számára, a szokásos nagy ITW nexus létracsattal, tehát semmi különös. Ami érdekesebb, hogy nagyon hosszú hevederzettel készültek, amit teljesen kiengedve be is tűrhetjük vállpántokat a háti rész mögé. Ezt biztos szállításnál gondolták hasznosnak, hogy nem lóg ott a nagy vállpánt össze vissza és akad el mindenben, de helyette elakad az 1 inches heveder. Na mindegy.. Jobban örültem volna, ha helyette inkább az ALICE, de még inkább, ha az SDS féle MOLLE II hátizsák gyorsleoldót építik be. Mindenképpen több értelme lett volna. Furcsa mód ide elfelejtettek PALS hevedereket varrni, pedig már azon sem lepődtem volna meg..
A derékpánt szintén teljesen tele van varrva PALS hevederekkel, viszont itt egyáltalán nem bánom! Ugyanis a hátoldal alsó részén lévő nyíláson kell csak átbújtatni, ahol tépőzárasan rögzül, viszont ha nem használjuk a hátizsákot, egy teljes értékű MOLLE War belt –et kapunk!
Érdekes, és az okát sem sejtem, hogy miért használtak sok helyen MJK khakit, esetleg a vállpántoknál tudom elképzelni, hogy csak egyfélét gyártottak, amit aztán khaki és olív zsákokhoz is fel lehetett később használni, vagy csak egyszerűen abból volt több raktáron. Igazából mindegy is.
Összességében egy nagyon jó hátizsákról van szó, gyakorlati hátrányai eddig nem nagyon merültek fel, a pár furcsaság is (mint a betűrhető vállpánt és a használhatatlan zseb a zsák alján) is inkább részletkérdés: vagy túlburjánzó, öncélú tervezés vagy nagyon speciális igények eredménye.
Ha nagyon maximalista akarok lenni, akkor a már említett gyorsleoldót, és egy nagyobb, MOLLE II Assault Pack stílusú zsebet hiányolok róla kívülről. A sokszor dupla rétegű anyaggal még túl is biztosították magukat az Eagle tervezők, mert nagyon masszív zsákot alkottak.
Apravetz
Utolsó kommentek