Kaptunk két olvasói levelet, amit most, kicsit megkésve, közzéteszünk. Az elsőt Özséb felhasználó küldte, aki rendszeresen szokott kommentelni. Ő a PVS tokkal kapcsolatban írt:
A pvs tokhoz fűznék kiegészítést:
A pici gumirozott zsebekbe a málházási rend, balról jobbra:
demist shield (lencsevédő)---demist shield---BA-5567/u vagy BA-1567/u elem---AA elem---AA elem, majd a fityegő zsebbe a LIF
A tépőzáras zsebbe megy a Technical Manual (felhasználó kézikönyv) és az Optical tissue (anti sztatikus törlő kendő)
Magának a toknak is két kiadása van. Egy régebbi, ALICE klipszekkel, ez párnázott, és az új, ami az oldaladon van fent, amin az övakasztó műa csatos.
Erről jut eszembe, hogy a Canteen pouch-hoz is van rendszeresítve egy kulacspohárhoz hasonló bélés, ami, hivatalosan a 14-es műszer hordozását szolgálja.
A másik levelet Maj.-tól kaptuk, a 93M gázálarcal kapcsolatban:
Szóval több mint tíz évig volt alkalmam használni, így elég jól ismerem a jó és rossz tulajdonságait is.
A rendszeresítésekor abból indultak ki, hogy a 18-65 éves hadrafogható (ekkor még volt sorkötelesség) férfi állomány fogja használni, így ezen lakossági csoport antropometriai adatai (pofaméret es alak) lettek figyelembe véve az álarctest tervezésekor, nos azóta a Honvédségben egyre több nőnemű katona is szolgál, nekik rendszerint nem jó a gázálarc.
Használtam műanyag és fém ivókulaccsal és Camelbak csatlakoztatóval is, jól lehet velük inni.
A közdarab a szűrőbetét és az álarc között csak elsőre tűnik jó dolognak, az egy dolog, hogy forgatható és így (egyes)optikai irányzékok jobban használhatók, de valójában inkább a fegyvert kell(ene) kicsit megdönteni, ráadásul ha a társ cseréli a szürőbetétet (attól függően, hogy a régi vagy az új betét kerül használatra max 4 óranként kell cserélni) kellemetlen visszatartani addig a levegőt az álarcot viselőnek amíg a társa szerencsétlenkedik a szürőbetéttel és a közdarabbal.
Amúgy van combtáska is rendszeresítve hozzá, de az jó kérdés hogy melyik oldalon is kéne viselni (tártáska a fő fegyverhez egy oldalon, másodlagos fegyver a masik(!) vagy azonos oldalon, tárak a másodlagos fegyverhez stb.) Én balkezes vagyok; az AK-t bal kézzel használtam, ezért a pisztolyt jobbal, ebből kitalalható a tárak helyzete, de akkor hova kerül az álarc? Egy kissé rugalmasabb kialakítás talán lehetővé tette volna, hogy az álarctest összehajtható legyen, ami nemcsak a gyorsabb felvételt szolgálta volna, de a honaljtáska alkalmazását is lehetővé tette volna.
Az álarctest és a látómező ugyanazon anyagból van, a látómező nem színezett, így jó mechanikai tűrőképessége van (azt nem tudom vajon az airsoft standardnak megfelel -e, nem felel meg!).
Van hozzá kihangosító is (a parancsnoki állománynak), ami lehetővé teszi, hogy a viselője érthető/hallható parancsokat adjon ki, akár rádiót használva is.
Van még hozzá egy aranyozott fólia, amit a látómezőre kell illeszteni atomvillanás ELŐTT!!!
Természetesen nem csak katonai szűrőbetétek, hanem ipari gázok ellen védő szűrőbetétekkel is (ABEV2P3 stb.) fellehet szerelni.
Igazából egy jó, de elavult álarc, az alászívási tényezője (kint levő mérgező. ártalmas részecskék / bent lévő részecskék) 10e-4, míg napjainkban inkább 10e-5 körül tartunk, elég csak ha a "szupertoxikus" MHA-okra (mérgező harcanyagok?) gondolunk.
Még egyszer köszönjük a kiegészítéseiket, illetve hogy vették a fáradtságot és leírták ezeket nekünk és az olvasóknak.
Utolsó kommentek