A 6S92-es mellényeket a Barmitsa program keretein belül mutatták be (első fázis 1999-2005), amely a Ratnik előfutáraként lett volna hívatott egységesíteni a gépesített lövész illetve az ejtőernyős fegyvernemek felszerelését. Ahogy az lenni szokott ilyen programok során több cég adta hozzá a megoldásait, technológiáját és az alap verziót vagy az Armokom vagy a Kirasa gyártotta. Az évek során a felszerelések folyamatosan változtak, magából a 6S92-es szériából több változat létezik, amelyek nem csak a zsebek kiosztásában, de a felhasznált anyagokban és rejtő színükben is különböznek. Ezeket a mellényeket nagyobb számban a Második Csecsen Háborúban viselték, de feltűnik a dél-oszétiai orosz békefenntartókon, a beszláni túszdráma folyamán és egyéb konfliktusok, gyakorlatok során. A legújabb verziója a 6SH105 már digiflórában készül.
Az első komolyabb orosz mellényem egy használtan vásárolt 6S92-es volt, sárgás alapú VSR93 mintával. Mivel használtan került hozzám, egyedül csak a VOG zsebeket kaptam mellé, az alap szettben foglalt RPK zseb és a hátizsák, de még a hevederövet sem. Később sikerült hozzá beszereznem egy RPK zsebet, aminek kicsit sötétebb volt a mintázata. Sajnos már nincs a tulajdonomban, de a tapasztalataimat szívesen megosztom róla.
Maga a mellény alapvetően négy részből áll, a hámból, a két oldalpanelből és az egészet alul összefogó hevederövből. Első ránézésre kusza hevederek halmaza, azonban rövid idő alatt hozzá lehet szokni a kialakításhoz.
A hám széles vállapjai párnázottak, viszont a párnázás inkább keményebb fajta, amitől használat során inkább megtörik és ezt jól látható módon gyűrődésekkel, törésekkel meg is mutatja. Ugyanakkor nem nevezném kényelmetlennek, persze nem volt alkalmam a hátizsákkal kipróbálni. A mellény több vékonyabb-vastagabb hevederből áll, amik állítási lehetőségét egy acél bújtatóval és görgővel ellátott feszítővel oldották meg. A példányomon a hátsóbújtatók annyira berozsdálltak, hogy nem kellett attól tartani, hogy kicsúszik belőlük a heveder. Maga az elgondolás tehát nem rossz, mert elől is gyorsan lehet állítni a panelek magasságát, amit aztán egy újabb, keményebb hevederrel lehet fixálni a bújtatókba. Ezt inkább úgy oldottam meg, hogy csomót kötöttem rájuk. A magasság beállítása után ki kell emelnem, hogy oldal irányban is jól állítható és mivel az ottani bújtatók kevésbé rozsdálltak a finomhangolást egy mozdulattal meg lehetett oldani.
Maga a mellény két panelből áll, amit három csat tart össze keresztirányba, plusz az alján lévő hevederöv. Ezzel a megoldással kicsit hasonlít a split front chestrigekhez, habár nem hívnám annak. A paneleken lévő zsebek fix kialakításúak, a mellény modularitása az extraként az övre pakolható kiegészítőkben ki is merül. A mellény jobb oldalán egy dupla tárzseb van kialakítva, amit elsősorban az RPK 45-ös tárainak szántak, de ugyanakkor képes az AK47 vagy Ak74 harmincas tárait fogadni. A rövidebb tárakat egy füllel és D gyűrűvel lehet felülről stabilan rögzíteni, amit a patent kiálló fülére kell húzni. A zsebek többszörös biztosítást kaptak, mert a patent mellett tépőzár is rögzíti őket, bennük az elválasztó fix, viszont hátra lehet tűrni, ezáltal az összekapcsolt (stílusosan szigetelő szalaggal) tárakat is képes fogadni. A rövidebb táraknál a fedő fül kicsit összeesetten áll, de funkcióját teljesen betölti, tárat soha sem sikerült elhagynom belőle.
A jobb oldali panel másik nagyobb zsebe egy rádiózseb, amiben vagy nagyméretű rádió vagy akár kettő harmincas tár is helyezhető. Emellett egy bajonett zseb található, aminél a tokot egy fémcsattal lehet rögzíteni, így a bajonett előrántása során nem ugrik ki tokostól a helyéről. Kereszt irányban tépőzáras hevederrel van biztosítva. Emellett két gránátzseb található ezen az oldalon.
A bal oldali panelen ugyanígy a tárzseb foglalja el a fő helyet, mellette az RP25-ös jelzőrakéta zsebe található. Ezen az oldalon van egy nagyon kis zseb, tépőzáras fedéllel, aminek a rendeltetésére nem sikerült rájönnöm, továbbá két gránátzseb. Belül térkép illetve okmányzseb van, tépőzáras fedéllel.
A mellény anyaga vékony nejlon, ennek ellenére használat közben nem találkoztam semmilyen problémával, ami az anyagvastagságra vezetett volna vissza. A tépőzárak bolyhos oldala már kevésbé volt jó állapotban, de szerencsére a patent miatt a tárzsebekkel sem akadt probléma.
Az RPK zseb szerintem egy hasznos része a szettnek, mert a 4-6 táras kapacitást pár perc alatt 10-re bővíthetjük. A zseb érdekessége, hogy vastag, körülbelül egy centis szivacs fut benne végig a hátlapját merevítve. Ezáltal kényelmesebbé is teszi a tárazást, de egyfajta komfortérzetet is nyújt, ha meg van pakolva. A hátoldalán lévő bújtatók az orosz hevederöv négy centis vastagságához lettek tervezve, egy LC2-re vagy hasonló övre nem lehet felfűzni. A zsebbe négy tár foglal helyet a mellényhez hasonló rögzítési rendszerrel.
A VOG zsebek, ahogy az RPK zseb is bújtatókkal rögzíthető a mellényhez, és darabja 5 gránát tárolására alkalmas. Gumipánttal és felül patenttal rögzítik a gránátokat, ezeket aktívan sosem használtam.
A hátizsákot nem volt lehetőségem kipróbálni, de azt olvastam, hogy a merevítés nélküli egyterű zsák nem épp a legkomfortosabb megoldás, ha mindenféle felszereléssel telepakolják. Egyébként belül 3 újabb tárat lehet elrejteni. A hátizsák fémkapcsokkal rögzíthető a mellényen lévő gyűrűkbe. Inkább hosszabb járőr feladatokhoz egészítheti ki a mellényt, ugyanakkor nagyon nehezen hozzáférhető, harci helyzetben ez problémás tud lenni.
Egyéb hiányosságként csak azt tudom felsorolni, hogy az öv bújtatóba szélesebb öveket nem lehetett tenni, talán már az RS31-es is a szegés miatt túl széles lett volna neki. Ehhez még hozzátartozik, hogy tárak és gránátok terén gyorsan bővíthető darab, viszont hátizsák vagy egyéb célzsebek hiányában vizet, élelmiszert vagy elsősegély felszerelést a katona nem tud magával vinni.
Összességében nagyon meg voltam elégedve a mellénnyel, mert egy könnyű, mégis funkcionális darab volt.
A képekért és a szövegért köszönet Brat-nak!
Utolsó kommentek