A Vityaz mellény neve igazán beszédes, mivel a Vityaz volt az orosz belügy speciális alakulata, vagy más néven MVD Spetsnaz, egészen 2008-ig amikor is betagozódott a Különleges Műveleti Központba.
Az ANA cég jellemzően a belügyi és rendőri erők számára készített málha és taktikai mellényeket. Jól mutatják ezt a felhasznált terepminták is, mivel azok kizárólag ezen egységeknél voltak rendszerben.
A mellényt kizárólag a kamyish vagy tigris csíkos anyagból készítették el. Legalább két féle verziót láttam már, az egyiknél a heveder fekete színű anyagból készült, míg a másik a képen is látható zöld színű hevederzet.
A mellény hátulján három zseb található, kettő patentos a füstgránátok számára és egy vesezsák. A patentos zsebek alacsonyra kerültek, így hozzáférhetőek, de a vesezsák nyitása-zárása, viselés közben elég problémás.
Elől a mellény alsó és felső részén, két darab patentos heveder található, amivel az elülső részt lehet összébb húzni. Hevederenként egy-egy patenttal lehet összébb illetve kijjebb engedni.
Szintén elől a mellény alsó vonala alatt, mindkét oldalon, dupla gránátzseb került fel. Ezek patentos, egyszerű zsebek a támadó vagy védőgránátok számára. Összesen hat található a mellényen.
A patentos tártartó zsebekbe darabonként három darab harmincas tár málházható be, összesen tehát tizenkét darab. A zseben belül elválasztó található, és elméletileg a nagyobb negyvenöt lőszeres tárakat is fogadja.
Az övbujtatók gond nélkül fogadják a nagyobb málha és taktikai öveket is. Az öv belefűzhető a gránát zsebekbe és a vesezsákba is, amivel azok stabilabban állnak.
A mellény mérete a vállpántoknál és oldalt is állítható. A fém hevederfeszítők ismerősek lehetnek az amerikai mellényekről. Kizárólag egy méretben készült, de mivel elég nagy mértékben lehet állítani, ezért akár védőmellénnyel is viselhető.
A külső oldalon lévő tártartókon egy-egy felülről nyitott zseb került, és egy tépőzáras gumi pánt. Ide rögzíthető a gépkarabélyhoz tartozó bajonett.
A tártartót kivéve a zsebek nem merevítettek. Ez alól a gránátzseb sem kivétel. A gránátzsebből hiányzik az orosz zsebeknél megszokott fém kapocs is, amit a biztosító szegre akasztanak.
A mellény elől villámzárral zárható, és a villámzárra egy tépőzáras fedőréteg hajtható rá. Stabil és jó rögzítést biztosító megoldás, mivel a tépőzáras réteg nem engedi a villámzárat lecsúszni.
Noha a zsebeknek nincs merevítése, a mellény elülső és váll pántjai egy elég vastag és merev alapból állnak. Összefoglalva a hátsó és első részeknek köszönhetően a mellény elég merev, jó tartással rendelkezik.
A vesezsák feletti két hevederrel igény szerint esővédő poncsót, sátorlapot, kötelet vagy akár egy páncéltörő rakétát is stabilan lehet rögzíteni a mellény hátsó részén.
Alapvetően ami igen figyelemre méltó, az a nagy mennyiségű bemálházható muníció, a stabil alap és a párnázott váll részek. Könnyen méretre állítható, és védő mellényen is viselhető.
Elég zárt azonban, és noha elég könnyen méretre állítható, azért nem kisdarab emberekre szánták, tehát kell egy minimális magasság és súly a megfelelő hordáshoz.
Az anyagminőség szintén jó, a felhasznált hevederfeszítők és patentokra nem lehet panasz. Jelenleg már nem nagyon használják, mivel a helyét átvették az újabb Molle rendszerű mellények, de valahogy elég jó lenyomata az orosz belügyi alakulatoknak.
A mellényért köszönet Vojtyeknek és Petruskonak!
Utolsó kommentek