Erre az MTP mintájú brit esővédőre általában waterproof jacket-ként szoktak hivatkozni, de ezeknek is van több fajtájuk, pl az úgynevezett „lightweight”.
A kulcsszó e dzseki kapcsán a fentebb említett esővédő, nem is nagyon több annál. Míg Bundeswehréknél ennek a megfelelője egy az egyben ugyanaz, mint az ott rendszeresített párka, csak vízálló, ez a típus nem a „waterproofosított” smock sajnos tehát nem egy teljes értékű kabát.
Sok mindent lehagytak rajta róla, így itt nincs se vállzseb és tépőzár az állomány- és nemzetiségi jelzések stb. számára, sem alsó zsebpár, amivel szintén lehet találkozni a smock-oknál.
A mellzsebeket legalább megtartották.
Ezek elég nagyméretűek, és tépőzárral záródnak. Zárt állapotában a zseb felső része visszahajlik, ezzel tovább gátolja az itt tárolt dolgok kiesését.
Alul található a jacket címkéje a típusmegnevezéssel, gyártási számmal, méretezéssel és mosási javaslatokkal.
A kabát kétszános cipzárral működik, azokon húzószárral, megkönnyítendő annak kesztyűben való használatát. A cipzár rejtését két külső, tépőzáras réteg biztosítja.
Ennek baloldalán, fentebb található a szalag a rendfokozati jelzés számára, alatta, a cipzár két oldalán pedig két, szintén villámzáras nyílás kapott helyett azzal a célzattal, hogy megkönnyítse a kabát alatti „alsó réteg” zsebeiben található eszközeink gyors kivételét.
A kabát alul gumival összehúzható, de a szűkítő hiányzik a deréktájon.
Hasonlóan a legtöbb modern felszereléshez, ennek is tépőzárral zárható a mandzsettája.
Sajnos a hónalj tájékáról kihagyták a szellőző nyílásokat, ez nagyon hiányzik nekem.
Az elég nagyméretű csuklya alapállapotban a gallérhoz van visszahajtogatva, és tépőzárakkal van stabilizálva.
A csuklya ténylegesen alkalmas arra, hogy sisakkal együtt viseljük. Bár nem látszik teljesen, de egy elég régi PASGT-re húztam rá, és tökéletes.
Természetesen ezt is lehet szűkebbre és lazábbra venni ebben segítenek a gumipántok.
Konklúzió: Korábban főleg Bundeswehr felszereléseket viseltem airsoft játékokon és túrákon, és ez idő alatt rájöttem, hogy igazából fölösleges pénzt kiadni a „sima” párkára, mikor az esővédőjük teljesen ugyanaz, ezzel a nem elhanyagolható funkcióval. Ezzel szemben a britek és most már én is egy erősen lebutított waterproof jacket-et hordanak/hordok, való igaz, hogy az úgynevezett lightweight verzió kompromisszumokkal, de közelebb áll a smockhoz, mint ez.
A vízálló tulajdonságaira nem lehet gond, igaz, én csak egy 2 km-es bicajos elintéznivaló idejére vettem fel közepes/erős esőben, mert pont ez volt kéznél. Nem ázott át, és vízlepergető tulajdonságának köszönhetően egy rázással majdnem szárazzá is vált otthon, más tapasztalatom még nincs vele ebből a szempontból. A mintája ma menő, és ezért jár hozzá a +2 geardo pont ugyanis esővédőről van szó, ráadásul az MTP szett egyik fő tartozéka, tehát aki modern britre akar váltani, azt nem akarom lebeszélni róla.
De annyi pénzért, amennyiért ezt vettem, sőt picit olcsóbban most ugyanattól az eladótól ECWCS-GEN III-as multicam dzsekit vehetnék magamnak, ami már ránézésre is messze jobb ennél, igaz, mint volt minőségellenőrnek, egy idő után lehet, szúrná a szemem a mintabeli eltérés.
Egyértelmű, hogy a véleményem mindig szubjektív, de akinek mégis ez kell, lelke rajta, vegye meg. Ezt a dzsekit én nem tudom mindenki számára ajánlani, és nem is nagyon tetszett, a véleményem így:
Fotó és szöveg: Tom Sinner
Utolsó kommentek