Idehaza kevés fegyvernem részesülhetett abban a kiváltságban, hogy egy módosított, a hagyományos alapváltozattól eltérő, ruházatot rendszeresítenek számukra.
Az egyik ilyen a felderítő fegyvernem, ahová a képeken látható „ejtőernyős mikádó” is rendszeresítésre került. Ez a 87M Ejtőernyős Mikádó utódja, némi ráncfelvarrással, de a pontos számát nem tudom.
Első ránézésre is láthatók a fő különbségek a sima „szaloncukorral” szemben. Egyik ilyen, a két felső döntött villámzáras zseb. A zsebek fölött két tépőzárat helyeztek el, ahova a név és az ország felvarró kerül.
A kabát mind a négy pontján ugyanazt a méretű villámzárat használták, és ráadásul ugyanazzal a kisebb méretű kocsival. Én hiányoltam róla a máshol megszokott „lógó” szárakat, de jobban belegondolva ez tovább rontana a megjelenésen.
Alul két nagyobb függőleges zseb található, ami egyébként tökéletes lenne a kéz melegítésére, de nem ez a preferált használati módja. A sima mikádótól eltérően itt a zsebek belülre kerültek és nem kívülre.
A mikádó alja gumis, és deréknál sem lehet méretre húzni. Mind alul, mind felül a két paroli között található egy patentos pánt,aminek a rendeltetése nem tiszta számomra, mivel sok különbség nincs aközött ha nyitott vagy zárt állapotban viseljük. Az esztétikát leszámítva.
Ahogy szinte az összes honvédségi egyenruha esetében, itt is a rendfokozati jelzések számára,paroli, két tépőzár található a galléron. Továbbá látható a patentos pánt is.
A kabát mandzsettái tépőzárasak, ami szerintem egy kényelmes megoldás, de természetesen egyáltalán nem olyan időtálló mint mondjuk a gomb. A tépőzár használatát indokolhatja, hogy a gombba bizony beletud akadni elég sok minden. Ezt viszont rejtett gombolással könnyen orvosolni lehet.
A patentok érdekessége, hogy a külső felületén két keresztbe rakott puskát lehet látni, amely idehaza is általánosan a lövészek vagy hagyományosan a gyalogság szimbóluma.
Belül a vállaknál illetve a hát résznél egy egyszerű nylon réteg található, ami valószínűleg az eső elleni védelem fokozására került be. Ez alá tehető be egyébként a bélés.
Akárcsak a korábbi példányoknál, az eje. mikádóba is tépőzárakkal rögzíthető a bélés, amelyek végig futnak elől a villámzárnál, illetve a nylon rétegen.
A kabát anyaga megegyezik a gyakorló ruha anyagával, 50% Pamut és 50% Poliamid. Impregnálás nem található rajta, de nem is esővédő ruházatnak szánták.
Ennél a példánynál észrevettem egy idegesítő dolgot, mégpedig a villámzár hibás öntését, aminek következtében apró de elég éles fém maradékok álltak ki belőle.
Az Eje. Mikádón törekedtek a minél simább külső felület kialakításával, ezért elhagyták a vállzsebet is, illetve minden zseb belülre került. Ez a megoldás a fegyvernem sajátosságait tekintve válik érthetővé.
Utolsó kommentek