2000 környékén az amerikai különleges rendeltetésű alakulatok számára szükségessé vált egy olyan sisak rendszeresítése ami amellett, hogy könnyebb mint a korábbi PASGT sisak, formájából adódóan jobban megfelel a speciális feladatkörnek.
A következőkben használt két rövidítés ugyanazt a sisakot takarja. Eredetileg MICH-nek (Modular Integrated Communication Helmet, moduláris integrált kommunikációs sisak) nevezték, később megkapta a 2000-es számot, ami az évet jelöli, ugyanis további MICH szériás sisakok is készültek 2001-ben illetve 2002-ben. Ahogy a nevében is benne van, tervezésénél törekedtek arra, hogy kompatibilis legyen a különféle „headsetekkel”.
A hadsereg Irakban szolgáló katonáin 2004-2005-ben tűnt fel. Később kezdték el ACH-ként (Advanced Combat Helmet, fejlett harci sisak) emlegetni. Sok helyen külön emlegetik a két rövidítést. Tudomásom szerint semmi különbség nincs a két sisak között. Mind a felhasznált anyagok, mind a súlyuk megegyezik.
Ha mindenáron beleakarunk kötni, akkor azt lehet mondani, hogy a MICH-2000 a sisak formája, míg az ACH a hadsereg által rendszeresített MICH formájú sisak. Esetleg még annyi, hogy az ős öreg MICH sisakok zöld színűek voltak, fekete állszíjjal és fekete párnázással, míg az ACH foliage green vagy ebben az esetben ranger green színű, a párnázás szintén foliage green színű, míg az állszíjak foliage green vagy szintén ahogy a képen is látható ranger green színűek.
A sisak külső héja aramidból készült, és besorolás szerint NIJ level IIIA-s, ami kiskaliberű lövedékek és repeszek ellen nyújt védelmet. Jelenleg a héj öt méretben készül: S-M-L-XL-XXL. A héj mellett a méretet még a belső párnákkal lehet megfelelően beállítani.
A sisakon található állszíj négy ponton rögzül a héjhoz. A négy pontos rögzítési rendszer sokkal stabilabbá teszi, a szabadon állítható pántoknak köszönhetően pedig sokkal könnyebben méretre lehet állítani, mint az LWH-t. A poliészter anyagnak köszönhetően gyorsan szárad, viszont nincs tartása mivel túl vékony.
Az oldalt futó két pánt közvetlen a sisak széle alatt lévő műanyag ITW feszítővel húzható meg. A fölösleget pedig egy-egy gumigyűrű tartja. Magát az állat tartó kengyelt nem lehet méretre állítani, de ezt nem mint negatívum említem meg. A pántok egyébként pont jó helyen futnak, ugyanis nem zavarják a periferiális látásunkat.
Az állszíjat a baloldalon található csat segítségével lehet rögzíteni. Az elülső pántokra középen csatlakozik be a hátrafutó pánt és a fül alatt fut végig. Ez a megoldás egyáltalán nem kényelmetlen, nem vágja a fület és amúgy a szemüveg viselését sem zavarja.
A két hátulról futó pántra keresztbe került fel a párnázás. A párnázott rész tépőzárral húzható összébb, illetve ugyanígy engedhető kijjebb. Ahogy látható a tarkó nyitottabbá vált a „levágásoknak” köszönhetően, emiatt később készítettek egy kevlár betétet, amit a hátsó párna helyére kell feltenni, és a tarkót védi. A hátsó párna egyébként egész kényelmes, elég puha, viszont kicsit nehezebb állítani a pántokat az elhelyezése miatt.
A sisakból belülről kikerült a régi bőr homlok pánt és minden egyéb. Az új párnázás jóval kényelmesebb és az ütésből származó energiát is jobban nyeli el. A párnák gyorsan száradnak, felszívják az izzadságot egy ideig, és ezáltal az nem csorog le.
A sisak belsején tépőzáras korongok találhatók. Ezekhez lehet rögzíteni a párnázást. Maga a Skydex párna két részből áll, az alsó egy méhkaptár szerű keményebb rész, míg felette egy puha réteg található.
A Skydex párnák több méretben kaphatóak. Így igazíthatjuk a fejünkre magát a sisakot, ugyanis ha egy adott méret nem lenne jó, akkor párnák léteznek kisebb méretben is, fél inchesben. Egyébként ha a korábbi méretezés alapján választunk sisakot az valószínű nem lesz jó, ugyanis a korábbival azonos méretű, de újabb gyártású sisakok mintha kisebbek lennének.
A sisakon belül, bal oldalt található a fenti matrica, ami a főbb adatokat tartalmazza, mint a termék neve, mérete, leltári száma, termékkódja és az elkészítésének ideje. Mivel ez egy védőeszköz, ezért a gyártási év a legfontosabb, ugyanis általában öt év szokott lenni a szavatossági idő. Külszolgálat során az amerikai katonák külön sisakot és mellényt kapnak, amit a kiküldetés végén le kell adniuk.
A MICH-et a hadsereg katonái számára rendszeresítették, és manapság 90%-ban ezt is hordják. A maradék 10%-ot a Nemzeti Gárda, tartalékosok és egyéb kiképző központok adják. A hadsereg mellett a légierőnél illetve a tengerészetnél is rendszeresítve van.
Jelenleg tervben van a leváltása. ECH (Enhanced Combat Helmet, javított harci sisak) néven terveznek rendszeresíteni egy sisakot, ami egyébként megőrzi a MICH formáját és súlyát, de a korszerűbb anyagának köszönhetően a védettségi szintje magasabb egy fokozattal, ami azt jelentené, hogy képes karabély lőszereknek is ellenállni. Egyenlőre ez vágyálom, ugyanis az év elején kiszivárgott teszt eredmények alapján van még mit fejleszteni.
Az ACH csak 8%-al rövidült meg a korábbi PASGT-hez vagy LWH-hoz viszonyítva, viszont jóval kényelmesebb és sokkal jobban használható. Az M-es sisak súlya 1.36 kg, ami majd fél kilóval könnyebb mint a korábbi sisaké.
A levágásoknak köszönhetően fekve nem csúszik a viselője szemébe, és hosszú ideig való viselés után sem fájdul meg az ember nyaka úgy, mint a korábbi sisak esetében. Szemüveggel nem kényelmetlen, az izzadság pedig nem csorog az ember szemébe.
Napjainkra az ACH nem csak a hadseregen belül lett népszerű, hanem több rendvédelmi alakulat is használja. A Tengerészgyalogságon belül eddig, csak a különleges rendeltetésű egységek használják.A múlt hónaptól kezdve viszont kiosztásra került a "hagyományos" alakulatoknál is, és egyre gyakrabban bukkan fel az ő fejükön is.
Utolsó kommentek