fjoni:
@Krizo: Nana!Nem feszegetjük itten a szigorúan titkos hadiipari fejlesztéseket :-) és főleg nem kr... (2024.10.15. 08:15)Colombo város egyes számú tűzoltósága
Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
2006-ra már világossá vált, a korábbi brit lövedékálló mellény nem megfelelő a 21. században. Leváltására az Osprey lövedékálló mellény került rendszeresítésre, ami nagyobb védelmet nyújt és modernebb kialakításával kényelmesebbé teszi a málha elhelyezését a viselője számára.
A lövedékálló mellények négy különálló egységre bonthatók. Első a lágy ballisztikai réteg, vagy soft armor, ami több réteg kevlár, dyneema vagy egyéb szövetből áll. Ez hivatott kivédeni a kisebb repeszeket, gránátok vagy robbanások során keletkezőket, illetve a kis kaliberű lövedékeket. A soft armor általában a mellények teljes felületét lefedi, és a védelmi szintjétől függően mára már sokkal kisebb a súlyuk mint korábban. Mérettől függően 4-5 kg.
Ezután következik maga a huzat. A huzat nem rendelkezik semmilyen védelmi szinttel. Erre rögzíthetők fel a málha részei, és ez hivatott tárolni a soft armor és a hard armor rétegeket. Emellett terepszínű is, tehát illeszkedik a málhához és elősegíti a rejtést. Kényelmesnek is kell lennie, ezért az ergonómiát és a hosszú ideig való használatot is szem előtt tartják a tervezésnél.
A huzaton találhatók zsebek, a kiegészítő védelem számára. A kiegészítő védelem vagy hard armor, két darab lövedékálló védőbetétet. Ezek vastagabbak és több réteget tartalmaznak a soft armorhoz képest. Nehezebbek is, viszont magasabb védelmi fokozattal rendelkeznek, és képesek kivédeni a 7.62 vagy 5.56 mm-es lövedékek közvetlen, többszöri találatát is.
Az utolsó egység, a különféle felcsatolható kiegészítők, mint a nyakvédő vagy torok védő. Ezek ugyanúgy rendelkeznek egy huzattal és azon belül pedig egy lágy ballisztikai réteggel. Némely esetben, például a német IDZ esetében, hard armor is erősíti a védelmet.
A ballisztikai védőanyagoknak van egy szavatossági ideje. Ez általában 5-6 év, de ezután is használhatóak, csak mivel életvédő eszközök ezért nem vállalják a felesleges kockázatot. Fokozott igénybevétel, magas hőmérséklet és túlzott vizesedés, esetén ez csökkenhet. A különféle védőpanelek már egy erős szövet borítással is rendelkeznek, ami a környezeti behatásoktól óvja őket.
Az Osprey védőmellényen a kiegészítő védelem számára elhelyezett zsebek a mellényből kiállnak. Ez kényelmesebb a hagyományos mellénybe süllyesztett megoldásnál, de kevesebb célzseb rögzíthető ez által a mellényen. Jobb oldalon látható a patentos fül, a rendfokozati jelzés számára.
A Molle felszerelés számára nyolc sorban található málharögzítési heveder. Összehasonlítva modernebb eszközökkel, elég kevés hely található rajta elöl. Ez a súlyelosztás szempontjából egyáltalán nem baj. A betét eleve kiáll a mellény vonalából, és az előre felmálházott felszerelés még inkább megborítja a súlyelosztást.
A nyak alatt található fogantyú, a sérült katona kihúzására szolgál, bár elég keskeny más mellényekkel összehasonlítva. A Molle csíkok itt ugyanúgy helyezkednek el mint elöl. Az alul futó két soros rögzítési pontok nagy hátránya, hogy nem lehet a felettük lévő pontokkal közösen használni őket. A lapockánál futó tépőzáras-patentos rész, a kiegészítők rögzítésére szolgál. Alul és felül két-két csat is található, amik vagy a camelbak rögzítését teszik lehetővé, vagy egyéb kiegészítőket, de erről nem tudok biztosat mondani.
A mellény tépőzárral rögzíthető a vállaknál és a deréknál is, mindkét oldalon. A rögzítési pontoknak köszönhetően további zsebek tehetők fel. Az amerikai gyakorlattal ellentétben, oldalra nem rögzíthető kiegészítő védelem.
A mellény testhezállóságát segíti, a hátsó panelen elhelyezett tépőzáras derék pánt. Ez a pánt egyébként nem elasztikus, de egyáltalán nem kényelmetlen. Másik célja lenne, hogy a terhelés a vállunkról a derekunkra vezesse át. Két oldalt tépőzár található rajta, amire az első panel oldalsó tépőzárjai jönnek.
A mellény belső oldala puha, hálószerű anyagból készült. Ennek előnye, hogy nem gátolja teljesen a levegő mozgását, tehát nem rohad úgy bele az ember. A címke fölött található tépőzár segítségével lehet a lágy ballisztikai védőbetétet elhelyezni.
A kiegészítő védelem zsebe zipzárosak, és található bennük egy kisebb zseb is. Ez a kisebb zseb a korábban rendszeresített védőmellény betétje számára készült, bár nem túl gyakorta alkalmazták.
A mellényhez rendszeresítet felkarvédőt három helyen is lehet rögzíteni, patentos gumipántok segítségével. Ez segíti, hogy mindig a legnagyobb felületen biztosítson védelmet, de elég kényelmetlen. A felkarvédőn elhelyezték a brit zászlót, és az alsó részén egy gumi pánt fut végig, amivel a karhoz lehet szorosabban rögzíteni.
A felkarvédő és a mellény hátsó panelja között egy apró rés található, amit a „lapockavédő” fed le. Ezt a kiegészítőt a vállnál végigfutó tépőzárral és patentokkal lehet rögzíteni. Normál esetben a felkarvédő alá gyűrődik be, tehát gyakorlatilag nem látható. A képen kihúztuk alóla, így látható mekkora területet fed le valójában.
Az Ospreyhoz nyak, torok és ágyékvédőt is rendszeresítettek, de ezeket nem tudjuk jelenleg bemutatni. A nyakvédő mindenesetre elég ritkán bukkan fel.
Az Osprey mindenképpen előrelépés volt, és a feladatok szerinti modulálhatósága apró örömöt csalt az afgán homokkal borított gödröcskés arcokra. Mindazonáltal a negyedik változatot rendszeresítik belőle.
A korai MK 1-es változat elméretezett Molle csíkokkal és gyenge minőségű varrással került ki. A felkarvédőn található gumi pántok megnyúltak a melegben, a molle csíkok leszakadtak és lógtak, a rendszeresített zsebek kiosztása késett vagy elégtelen mennyiségben került kiosztása és ezek szintén minőségi problémákkal rendelkeztek.
Az új MTP ruhához már az MK-4-es változatot viselik, amiken ezeket a hibákat javarészt kijavították, de az alapvető tervezésből eredő problémák megmaradtak. Az új rendszeresített betétek túl nehéznek bizonyultak, még ha elégséges védelmet is biztosítottak. Egy teljesen felszerelt Osprey súlya ~15 kg.
Csak sivatagi színben készítették el, tehát kifejezetten az iraki és afganisztáni műveletekhez tervezték. Rendszeresítésre került egy új Molle rendszerű málhamellény is, de javarészt csak propaganda fotókon viselik együtt a kettőt.
hello, nekem van némi referencia anyagom az osprey témában van 2 db komplett mellényem, molle zsebekkel, ivózsákkal, váll, nyakvédelemmel. Az egyiken még autentikus vér is van... szívesen segítek a cikk teljessé tételében. (pl. lapocka védő kívül van csak a fószeren a balos vállvédő jobb oldalon van ezért nincs meg a helye, a magasított nyakvédővel a tarkólövés is elkerülhető airsoftnál praktikus...)
Utolsó kommentek