Az SPC mellény rendszerhez terveztek egy nagyon egyszerű kiegészítőt, amivel a patrol pack-et lehet rögzíteni a védőmellényen. Erről korábban már volt szó, de most lássuk részletesebben.
Maga a találmány igen egyszerű, és korábban az ILBE zsákhoz találták ki, de a FILBE-vel is teljes mértékben kompatibilis. Összesen négy hevedert kell rögzíteni.
Előre egy-egy „apa” csatos heveder jön, amiket viszonylag könnyű meghúzni, bár amint megfeszítettük a zsákot, és amennyiben a zsákban van teher, elég nehezen lehet kilazítani őket. Természetesen az azonnali oldás megoldott.
A másik két „anya” csat oldalra kerül. Megfeszíteni ezeket is könnyű, kilazítani már szinte lehetetlen. Az oldás természetesen itt is egyszerű. A hevederek nagy hátránya, hogy elől és oldalt is elég sok helyet foglalnak el. Az oldalsó heveder természetesen a kiegészítő betétekkel is viselhető.
A megpakolt zsákot egy kicsit hosszabb távon, változó szintkülönbségek mellett viseltem. A védőmellény természetesen ki volt súlyozva, hogy annyit nyomjon mint éles betétekkel.
A zsák rögzítéséhez egész egyszerűen kicsit előre kell dőlni, és az első pántokkal rögzíteni a zsákot, majd a műveletet az oldalsó hevederekkel is el kell végezni. Ez egyedül is kivitelezhető, ugyan kicsit körülményes és lassú a hagyományoshoz képest.
Az első pár kilométer után a stabilitása mellett, az tűnt fel, hogy ha a két első csatot túl szorosra húzzuk, akkor a mellény elejét is egy kicsit feljebb húzza.
A rendszer másik sajátossága, hogy sajnos a zsák hevederei nincsenek teljesen a mellényhez igazítva, mert akárhogy próbáltam azokhoz igazítani, valamelyik oldalon a mellény vállpántjait eltolta.
A következő beállítás során, az első két hevedert valamivel lazábbra vettem, az oldalsót viszont meghúztam. Ez egy fokkal jobb volt, a mellényt se húzta fel annyira, viszont nehéz megtalálni azt a köztes állapotot, amikor a zsák még nem lóg a mellény vonala alá, és a védőmellény elejét sem húzza fel.
Mivel a vállaknál sehogy sem akart jól illeszkedni, úgy a tizedik kilométer táján felmerült bennem, hogy a zsák pántjait a mellény vállrészére lehetne rögzíteni.
Ezzel valóban megszűnt a lecsúszás problémája, de gyakorlatilag lehetetlen gyorsan oldani a zsákot, vagy egyáltalán oldani. A mellény le-felvételét is nehezíti, de ezt ugye alapvetően csak a feladat elején vagy a végén vennék le.
A végső konklúzió az, hogy a használata körülményes és túl sok kompromisszumot igényel, kezdve a mellény teljes átszerelésével. Nem sokkal kényelmesebb, talán csak stabilabb, a zsák saját pántjaihoz képest.
Azonban meg kell jegyezni, hogy a vállakról leveszi a terhelést, és a mellény párnázott derékrészének köszönhetően oda helyezi át. De nehéz beállítani úgy, hogy a mellény elejét ne húzná, vagy ne tenné egyéb módon kényelmetlenné a viselését, például ne csúszna el valamelyik irányba.
Utolsó kommentek