A Tűzoltóságnál korábban az AGA Spiromatic 316 típusú légző volt használatban, ezt váltotta fel a Drager, viszont az ÖTE-knél még mindig megtalálható az előd.
Azonban az AGA-t később fölvásárolta az INTERSPIRO ezért a légző neve is megváltozott, de ez ne tévesszen meg senkit. A légzőt 1984-től használják idehaza.
Mivel az ÖTE-nek saját költségvetése van, ezért ez nagyban behatárolja a felszereltségüket. Egy légző megvásárlásán túl a fenntartása is elég drága, ugyanis gondoskodni kell a karbantartásról, utántöltésről és az éves bevizsgálásról.
A légző természetesen részben kompatibilis a Dragerrel, mivel ez is ugyanolyan sűrített levegős palackot használ, ami itt menetes rögzítésű, míg az újabbakon gyorscsatlakozós.
Bal oldalon található a nyomásmérő, amelynek számlapjáról lehet a palackban lévő levegő mennyiségét leolvasni. A számlap foszforeszkál, tehát gyengébb fényviszonyok közepette is használható.
A hátrész nincs túlbonyolítva, azt is mondhatnám, hogy puritán, de mentségére legyen mondva, hogy egy 30 éves tervezés. Derék pánt is tartozik a kerethez, de ez levehető, ezért nem látható a képeken.
A jobb oldalon található T alakú csatlakozó a képen hiányosan látható, ugyanis ide jön a Revitox, mentőálarc, csöve is, ami ugye mentés során használatos, de plusz hibalehetőség is.
Az Aga légzőhöz szintén panoráma álarc tartozik, ami gyakorlatilag a legjobb kilátást biztosítja. Az álarctest állítólag kevésbé hajlamos az eresztésre mint az újabb változatok.
Viszonylag könnyű megkülönböztetni a modernebb testvéreitől, mivel az álarctest felsőrészén olvasható a gyártó neve, és az álarctest színe pedig szürke.
A mai légzőkhöz képest apró negatívuma az álarcnak, hogy a tüdőautomata, amely adagolja a levegőt, nem csatlakoztatható le. Tehát az álarccal csak a palackból tudunk levegőt venni, és nem lehet készenlétben viselni a kárhelyen.
Az álarchoz belső maszk is tartozik, amely ugye csökkenti a párásodást, illetve beszéderősítő membrán is megtalálható benne, ami a szelep mögött kapott helyet.
A légző vállpántjai párnázottak, és felül középen villámzár fut végig rajtuk. A villámzár segítségével mind a levegő mind a barométer csövei egyszerűen cserélhetőek.
Az egyik legfontosabb tulajdonsága az újabb eszközökkel összevetve, hogy ezt még a felhasználó tisztíthatta, ami az egyszerűségéből és könnyű karbantarthatóságából ered.
Utolsó kommentek