Viszonylag sok málhamellényt próbáltam ki az elmúlt pár évben,közel egy éve már,hogy a Tactical Tailor által gyártott MAV-ot hordom és ez időtálló választásnak is tűnik, nem tervezem a jövőbeni lecserélését.
Választásom azért esett erre a málhára,- mert egy olyan viszonylag „low-profile”, MOLLE rendszerű mellényre volt szükségem ami leginkább chest-rig szerű, könnyen tudjak vele hátizsákot hordani és a lehető legkevésbé terheljen le a viselése. Valamint adott esetben repesz/golyóálló fölé is fel tudjam venni. Ezt a MAV közel 100%-osan hozza is.
A MAV-ról magáról nem írnék sokat, hiszen részletes cikken keresztül már korábban be lett mutatva itt a blogon. Az enyémről annyit, hogy egy kedves ismerősöm által legyártott MAV-ról van szó, amely némely tekintetben különbözik az eredetitől illetve minőségben talán jobb ( az eredetivel volt MOLLE csík szakadásom) ,impregnált cordurából és igen „szexi” OD színben készült el, valamint az én „X-harness”- em helyére nem lehet sima hevedereket rakni, ez szándékos,nem tervezem anélkül használni.
A mellényt a következő zsebekkel használom:
- 2db Warriror Assault Systems E.M.C. tár zseb
- 1db Blackhawk horizontal utilty zseb
- 1db DarkTac modular utility zseb
- 1db 5.11 canteen pouch
A zsebekről pár szóban:
A warrior felszerelésekről én is sok rosszat hallottam korábban. Az első rendelésem tőlük 1db E.M.C tár zseb volt. Szerencsére kellemesen csalódtam, jó minőségű anyagok és varrások jellemzik gyártót, több éve -most már, hogy különböző warrior felszereléseket használok és beváltak, a képeken a látható tárzsebek 3 évesek. Továbbá sok felszerelésük (számomra) sok innovatív megoldást tartalmaz, akár csak ez a zseb is.
A zseb anyaga 1000D cordura. Most már csak TAN-ban kapható. Mikor még én vettem csak OD létezett belőle. A zseb 3 év intenzív használat után is jó állapotú. Anyaga nem kopott vagy szakadt a varrások is erősen tartanak.
A zseb zárása igen ötletes. A zseb tetejére rávarrtak egy elasztikus anyagot ennek a végére zárható tépőzár réteg és egy igen erős fém kampó került. A zsebet két féle képen zárhatom, vagy a kampó segítségével vagy pedig kinyitom a tépőzáras alját és hozzá illesztem a tárzseb alján lévő „bolyhos” részéhez a tépőzárat. A kampót a zseb elején lévő fülekbe akaszthatom, ezekből 3 van különféle magasságokban, ezáltal is növelve a befogadásra alkalmas tárak típusait. Ha biztosra akar, az ember menni alkalmazhatja akár a kettőt egyszerre. A zsebet belülről két ( enyhén párnázott) elválasztó három részre osztja.
Elsődleges célom a zsebbel az volt,hogy ne csak egy fajta fegyver tárai menjenek bele, azok ne zörögjenek benne illetve a tárak biztos megtartását helyeztem előtérbe a gyors tárcseréket elősegítő kialakítás helyett. Abban az esetben pedig, ha épp a dinamikus tárcsere a lényeg, be tudom tűrni a tárak háta mögé a záró fedelet, úgyis masszívan állnak a tárak, általában lőtéren használom így,ott sem hagytam még el tárat.
A Blackhawk utilityről nem lehet sokat írni, lévén, hogy igen egyszerű zsebről van szó. Jó nagy, a mellény bal oldalát közel teljesen elfoglalja. Belülről semmilyen plusz kialakítás (rekeszek, elválasztók stb) nem található ami az én esetemben előny. A zseb nagyobb kiegészítő „kütyük” tárolására szántam.
Általában itt kap helyet a fültokom, fejlámpám, pótlencsék a szemüveghez illetve egyéb kényelmi anyagok ( zsebkendő, csoki , stb. ) Ömlesztett lőszer tárolására is kiválóan alkalmas, még, úgyis ha épp vannak más dolgok is a zsebben. Eleve nagy zsebnek tűnik de első alkalommal mikor teljesen megtömtem csodálkoztam mennyivel több dolog fér el benne mint azt elsőre gondoltam .Ha málhamellényből kell élni a felszerelés nagy % -a ebben a zsebben kap helyet. Anyaga szintén 1000D cordura, belülről plusz rétegtől vízhatlan, színe OD, nyitása zipp-záras. Ez a zseb is több éves.
Tovább haladva a zsebeken a jobb oldalon az E.M.C. tárzseb után a DarkTac modular utility zseb következik. A zsebet leginkább admin zsebként használom. A képeken az általában használt konfig látható itt minden fontosabb dolog helyet kapott amik elsődlegesen kellenek a kommunikációhoz( jegyzet füzet,tollak,mobil telefon) .
A zsebbe ha a megfelelő fülekbe zsinórt kötök (én paracordot használok erre a célra) 90fokban fixen nyitva marad a zseb ami számomra azért nagyon hasznos mert így menetközben is könnyen pakolászhatok benne. A laminált zseb kivehető de ritkán veszem ki, általában abban tartom a mobil telefonom.
Volt rá példa, hogy egy olyan gyakorlaton mikor egész héten kint voltunk(értsd. kint is aludtunk „kutyaólban”) végig szórványosan esett az eső ebből 2-3 napig folyamatosan a telefonom nem ázott el, nagy örömömre.
Hivatalos infóm nincs az anyagáról, találgatni pedig nem fogok, azonban jóval simább tapintásra a corduránál. Színe CB, nyitása szintén zipp-záras. Hosszú távú tapasztalatom nincs a zsebbel, csak pár hónapos, de nem hinném, hogy bármiféle foszlással, anyagbomlással kéne számolnom még jó pár évig. A zsebet övre fűzve mellény nélkül is szoktam hordani, kifejezetten admin jellegét használva csak.
Az utolsó zseb a MAV-on egy 5.11 canteen pouch. Anyaga hivatalosan nylon de tapintása cordura jellegű. Színe OD, nyitása csatos és tépőzáras. Talán legrégebbi ( 4+ éves) zsebem, ennek ellenére semmi baja, bár a használtság azért már látszik rajta. A tépőzár erősen tart a csat nagyon jó minőségű. Általában „túlélő”kulacsot vagy svéd hadsereg rendszeresített kulacsát hordom benne. A „tűlélő” kulacsot szoktam előnyben részesíteni hosszúkás kialakítása miatt.
Utolsó kommentek