Pár hónapja olvastam először a számomra ismeretlen témában, mégpedig Litvánia függetlenné válásáról. 1990 és 1991-ben a függetlenséget pedzegető országban, több erőszakos cselekmény is történ annak megakadályozására, sőt a szovjet hadsereg is bevonult.
Az egyik legvéresebb esemény, a medininkai határátkelő személyzetének lemészárlása volt, amit a legnagyobb valószínűség szerint a vilniusi vagy rigai OMON tagjai követtek el.
A függetlenség gondolatát pedzegető ország határátkelő helyeket épített, bár ezek javarészt konténerek voltak, és gyorsan felállították a határőrséget is.
Ennek azért volt jelentősége, mivel korábban a Szovjet Unió részeként nem rendelkeztek saját határátkelőkkel és ezeket felügyelő szervezettel sem.
1991. januárjától egészen májusig több alkalommal is megtámadták a határőröket és az átkelő helyeket is. Eleinte csak fizikailag bántalmazták a határőröket, és a kocsijaikat gyújtották fel.
Később a posztokat leégették, az ott parkoló járműveket felrobbantották. Az is előfordult, hogy a határőröket szállító buszra gépkarabéllyal rálőttek. Ennek következtében egyébként csak hárman sebesültek meg.
A legsúlyosabb esemény júliusban történt, mikor a Vilniust Minskel összekötő autópályán elhelyezkedő Medininkai határátkelőre támadtak rá, és a személyzetet lemészárolták.
Az OMON egy máig létező orosz rendőri egység, bár több utódállamban is létezik, hasonló szerepkörben. Leginkább a REBISZ-re hasonlít, mivel a feladati között szerepel a “tömegkezelés” is.
Az OMON egy olyan félkatonai szervezet, amit béke időben karhatalmi feladatokra alkalmaznak, tehát rendezvényeket-eseményeket biztosítanak, vagy éppen vernek szét. Nem is túl népszerűek.
Emellett azonban harci feladatokban is részt vehetnek, sőt több különleges egységgel is rendelkeznek. Ennek megfelelően megtalálható náluk a legtöbb gyalogsági fegyver, illetve páncélozott járművekkel és harcjárművekkel is rendelkeznek.
Szemtanúk beszámolója szerint a támadások mögött az OMON állt, bár egy alkalommal a szovjet hadsereg is megtámadta az átkelőhelyeket. Egy másik esetben, egy fehérorosz rendőr lőtt rá szolgálati pisztolyával az egyik átkelőre, ahonnan viszonozták a tüzet, és ennek következtében halálos sérülést szerzett.
Július. 31.-én a Medininkai átkelőt hajnali négy óra körül támadhatták meg. Az átkelőn négy rendőr és négy vám tiszt teljesített szolgálatot. A vámosoknál nem volt fegyver.
A támadók elvették a rendőrök fegyvereit, majd mindenki a földre fektettek és tarkón lőttek. A támadást ketten élték túl, de egyikük később meghalt, míg Tomas Semas túlélte a sérüléseit.
Az átkelőhely épületét manapság egy üveg búra óvja, és eredeti állapotát megőrizve állították ki. Kegyhellyé nyilvánították, de ezen felül a litván függetlenség egyik szimbóluma is lett.
Az épületen belül a hét halott fényképe látható, akiket 1991. Szeptember. 6-án temettek el, és mindannyian megkapták a legmagasabb állami kitüntetést, a Vytis keresztet.
Az eseményt követően nyomozást indítottak a litván hatóságok, aminek során több támadót is azonosítottak. Hivatalos úton többször kérdőre vonták a Szovjetuniót, de ők az OMON egyéni akciójáról beszéltek, és nem ismerték el a részvételüket.
Később az OMON vezetőit hazarendelték, és a teljes szervezetet összepakolták, majd haza vezényelték. Hivatalosan senkit nem vontak felelősségre.
Sőt a litván nyomozás eredményeként négy támadót azonosítottak, akik közül hárman Oroszországban élnek, de nem adták ki őket. Fél hivatalos hírek szerint egyébként, fegyveres rablás és gyilkosság is a nevükhöz köthető.
Egyedül Konstantin Mikhalovot és Igor Goban-t sikerült bíróság elé állítani. Őt életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték. Mikhailov-ot Lettországban fogták el de később kiadták.
Mikhailov tagadja az ellene felhozott vádakat, és védelmét arra az egyszerű tényre alapozza, hogy ő akkoriban a rigai OMON-nál teljesített szolgálatot, ami ugye egy országgal odébb van.
A másik vádlottat , Igor Goban-t, felmentették, noha Tomas Semas azonosította őt. Goban-t Lettországban állították bíróság elé, de bizonyítékok hiányában felmentették.
A medinai incidens csak egy apró “elszigetelt” esemény volt a vasfüggöny lehullása után. Több hasonlóra került sor egyébként a balti országok elszakadása során, sőt napjainkban is apróbb, de nem ennyire véres, incidensek tarkítják a négy ország viszonyát.
forrás:
http://coldwarsites.net/country/lithuania/memorial-medininkai
http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-13360115
Utolsó kommentek