A lényeg, hogy megtudtam Szerbia bizony komoly eredményekkel büszkélkedhet az egyéni védőeszközök terén, és meglepően komolyan kezelik ezeket a dolgokat. Egy ottani vállalat külsős munkatársával beszélgettem, és ő mondott el nekem néhány dolgot.
Ezek közül egy-kettőt kétkedve fogadok de alapvetően hihető állításokat hallottam. Szerbia bizony saját maga állítja elő a védőeszközökhöz szükséges anyagokat, és sok külföldi országba is szállít. Az illető állítása szerint az Osprey védőmellények, sőt Amerikába szánt termékek is készülnek ott, csupán átcímkézik őket.
Az M97-es védőmellény kifejezetten a „golyóállókkal” szemben támasztott 90-es évek közepére jellemző követelmények alapján készült. Akkoriban még ezeket az eszközöket nem úgy kezelték mint ma, tehát főleg statikus védelemnél és objektum őrzésnél kellett viselni, míg az offenzív feladatoknál vagy nehéz terepviszonyok között nem.
Ennélfogva mai szemmel nézve, és az új évezred szempontjai alapján, ez a mellény kényelmetlennek tűnhet. Leginkább állni lehet benne és térdelni. Úgymond a mellény szabása ezt a két testhelyzetet támogatja.
Jellegzetesen, noha ez egy XXL-es méretű mellény, a védőmellény alsó részei lelógnak egészen a köldök alá. Hátul a kiegészítő védelem betétjeinek külön zseb került fel, ami tépőzárral nyitható. A karok mozgása egyébként meglepően nem olyan behatárolt.
A mellény elején rejtett zseb található a „hard armor” számára, ami ráadásul nem felfelé hanem oldalra nyílik. Ennek a megoldásnak csupán annyi előnye van, hogy az elhelyezett betét semmilyen körülmények között nem szabadulhat ki felfelé, és nem verheti állon a mellény viselőjét.
Az elülső és hátsó panel felül mindkét oldalon nagy méretű tépőzáras pántokkal rögzül egymáshoz. A pántokon túl egyébként tépőzárak is egymáshoz rögzítik a két panelt. A rögzítésen túl, találat esetén a földön fekvő katona ellátást is segíti ez a megoldás, ugyanis viszonylag gyorsan lebontható a mellény és leemelhető a sérültről.
Oldalt a mellény két féle módon zárható. Bal oldalon a hátsó panelen található tépőzárat az elülső panelen találhatóhoz kell rögzíteni, majd a hátsó panelen található tépőzáras fület szintén az elülsőn rögzíteni.
A tépőzárnak köszönhetően a méret némileg variálható például téli és nyári viselet esetén, továbbá az oldalsó panelek fedésbe kerülnek egymáson, ezáltal védelmet biztosítva az oldalról érkező repeszekkel vagy lövedékekkel szemben.
Jobb oldalon más a helyzet, itt ugyanis a hátsó panel tépőzáras felét az elülső panel belső feléhez kell rögzíteni, majd a hátsó panelen található tépőzáras fület az elülsőn. A gyakorlatban egyébként ennek annyi haszna van, hogy levételnél a könnyebben nyitható bal oldali részt kell nyitni, míg a jobb oldali marad méretre beállítva.
Az M97 rendelkezik még beépített lágyékvédővel. A lágyékvédő szabása elnagyoltnak tűnhet, ami szintén az akkori mellényekre volt jellemző, így például mozgás közben a combunkat folyamatosan veri. Mivel csak lágy ballisztikai betét van benne ezért ez nem zavaró, és a nagy felület megnyugtató védelmet biztosít az ékszerek számára.
A lágyékvédőt nem lehet elhagyni, mivel a mellényhez van varrva. Az elülső panel belső felén egy tépőzár található, ami a rejtett viselést teszi lehetővé. A lágyékvédőn még található egy tépőzár is, aminek segítségével a ballisztikai betétet lehet kivenni vagy behelyezni.
A hátsó panelen található a mellény címkéje és Mile Dragic cég logója. A címkén olvasható a védőmellény védelmi fokozata, NIJ lvl IIIA ami szintén a sztandard, a mellényt bevizsgáló tiszt neve, tulajdonos neve, típusa, mérete és talán a bevizsgálás dátuma, de ezt ezeket egy a ciril betűkben jártasabb olvasó majd pontosítja.
Az M97-esen nincs torokvédő, csupán nyakvédelem. Ez három részből áll, két oldalsó és egy hátsó panel. A panelekből mind kivehető a lágy ballisztikai betét. A két oldalsó panelt belehet hajtani, bár lehet ezt nem így képzelték el gyárilag, és ezáltal némileg kényelmesebb a viselése.
A mellényben található lágy ballisztikai betétek mind ilyen kék borítást kaptak és a rajtuk olvasható szöveg gyakorlatilag annyit jelent, hogy „test felőli oldal”. Ennek az elhelyezésnél van jelentősége. A betét körülbelül olyan 20 réteg vastag lehet, és érdekességképpen a német mellényben alkalmazott ballisztikai betét legalább fele ilyen vastag.
Ennek a példánynak még érdekessége, hogy amerikai woodland mintában készítették el, ami nincs rendszeresítve a szerb hadseregnél. A mellény nylon anyagú és egyébként ez egy leselejtezett példány, ami jól mutatja a minőségét.
Az M97 mindenképpen figyelemre méltó mellény, főleg ha figyelembe vesszük az akkori követelményeket. A lebonthatósága illetve a lágy ballisztikai betétek cserélhetősége jó megoldások, a mellény anyaga pedig szintén jó minőségű.
Mile Dragic napjainkban is egy elég nagy beszállítója a szerb hadseregnek és rendőrségnek. Az angol nyelvű oldaluk pedig elég igényes, szóval nem is olyan elképzelhetetlenek azok a külföldi szállítások. Még így a végére: lágy ballisztikai betétekkel a mellény súlya olyan 5-6 kg.
Utolsó kommentek