Azt már a legtöbb olvasó tudja, hogy idehaza igenis készítenek katonai felszereléseket több-kevesebb sikerrel. Arra is láttunk már példát, hogy ezekhez általában különféle már bevált példákat vesznek alapul.
Azt is tudjuk, hogy sok esetben ezek nincsenek propagálva kellő mértékben, csak 1-1 szó erejéig. Azonban egy olyan mellényről kaptunk pár képet és némi leírást, amit a tervezője nagyon szívesen mutat meg.
Ma Magyarországon a tűzoltók és mentők javarészt külföldi felszereléssel dolgoznak. A mentősöknél és a különféle speciális mentő egységeknél, saját megfigyeléseim alapján, úgy vettem észre mintha hiány lenne az egyéni felszerelések terén.
Mire gondolok itt? Általában a mentő ápolóknak-katasztrófavédelmiseknek de még a honvédség orvosainak sem áll rendelkezésére speciális mellény vagy olyan táska amit hosszabb és folyamatos viselésre terveztek volna.
Szakmabelieknek feltűnt ez a hiányosság, sőt a mindennapi munkájuk során eléggé idegesítette is őket, és megtervezték a saját moduláris mentő mellényüket. Természetesen az egyik fő különbség a katonai verziókhoz képest, hogy ennek azt kell mutatnia a külvilág felé, megmenteni jöttelek nem pedig elpusztítani.
A mellény alapját különféle nyugati málha mellények és "combat belt"-ek képezik. Remélem sokak számára ismerős a már jó párszor látott MOLLE rögzítési rendszer és a különféle ITW NEXUS csatok illetve pántok.
Az MMR-hez különféle célzsebek is készültek. Külön felhívnám a figyelmet az ápolón látható CAT-re, amiről már volt külön bejegyzés is, és egyre jobban kezd elterjedni. További "feature" a zsebeken elhelyezett hímzett felvarró, amit már láttunk a "68W" táskáján is.
A vízszintes zseb kifejezetten az infúzió és a szükséges szerelék számára készült. Lenyitva a zsebet, az infúzió egy külön tárolóval együtt kivehető, és ennek segítségével fellógatható, illetve a nyomás fokozásával vagy csökkentésével szabályozható.
Az általános villámzáras zseb, ami a képen lenyitva látható, belső zsebekkel és gumicsíkokkal rendelkezik. A gumicsíkokkal géz, pólyák illetve a légút szabaddá tételéhez szükséges eszközök tárolhatók.
A CAT zseb két célt szolgál. Egyrészről rögzíti a CAT-et, és meggátolja az elvesztését, másrészről a kivető zsinór segítségével a felhasználó gyorsan előtudja rántani, és azonnal üzemi helyzetbe tudja hozni.
Külön az ampullák számára is készült egy kétrekeszes ütésálló tok. Ezt a nagy vízszintes villámzáras sebbe lehet illeszteni. A kivehető béléseknek köszönhetően akár más kisebb eszközök is tárolhatók benne.
Az MMR három fő részre bontható le. Az első rész maga a mellény, ami az állítási lehetőségeknek köszönhetően "one size fits for all". Magán a mellényen található még villámzáras zseb, illetve a mellrésze lehajtható.
A második rész a "combat belt", amihez egy Y heveder is tartozik. Ezt lehet önállóan is viselni, teljesen felzsebezve például egy táskával, vagy a mellénnyel együtt, illetve az Y heveder nélkül is.
Magához az övhöz, vagy akár a saját övünkhöz is, külön comb panelek rögzíthetők. Ezekre a fentebb felsorolt zsebeket vagy nagy méretű villámzáras zsebeket lehet rögzíteni. A mellényt úgy tervezték, hogy hegymászó felszereléssel közösen lehessen használni.
Az igényes csatok mellett a mellény anyaga kívül 1000-es Cordura belül pedig 600-as Cordura. A zsebekre és a mellényre is fényvisszaverő csíkok helyezhetők el, amik a kihangsúlyozzák az életmentő jelleget.
Véleményem szerint az MMR egy igényes jól elkészített mellény, aminek a megtervezésénél figyelembe vették a mentő ápolói és katonai tapasztalatokat, tehát ez is kifejezetten a felhasználók által megálmodott felszerelés, ami a végeredményen meg is látszik.
Általában ugye ami hazai termék azt azonnal lehurrogjuk, nem alaptalanul. Ebben az esetben azonban úgy érzem joggal lehetünk büszkék, és ezúton is gratulálunk a tervezőknek. Egyébként jelenleg speciális mentő egységek használják idehaza.
Utolsó kommentek