Az elmúlt években nem csak a katonák testi épségének védelme került előtérbe, kezdve a ballisztikai védőeszközökkel, hanem a hallás védelem is prioritást kapott. Gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy ha egy eldugott FOB-ról elindul egy őrjárat akkor a sisakokon és mellényeken kívül a füldugókat is magukhoz veszik.
Az egyszerűbb több lamellás füldugóktól hamar eljutottak az olyan headsetekig amelyek hallásvédelemként és mikrofonként is szolgálnak a rádióhoz. Ezek közül az egyik legismertebb és legfejlettebb az MSA Sordin Supreme, amiben egyébként már bluetooth is van.
A Sordin Supreme kialakítása lehetővé teszi, hogy kevlár sisakkal együtt és kényelmesen lehessen viselni. A headseten található mikrofon könnyen mozgatható és emiatt a távolságát gyorsan és egyszerűen beállíthatjuk, a nekünk legmegfelelőbb módon.
A fejhallgató hátulján található a „jack” foglalat, ami természetesen nem az a hagyományos "jack" foglalat és konkrétan emiatt kerül majd 200 dollárral többe ez a füles, mint a hagyományosabb változata mikrofon és „jack” foglalat nélkül.
Az elülső résznél található fejeket lecsavarva tudunk elemet cserélni. A fejhallgató két AAA-s elemmel működik, és gyári adatok alapján így 600 órán keresztül tudjuk használni akár folyamatosan is. Az AAA-s elemen egyébként csak azért csodálkozom, mivel szinte minden amerikai termék CR-123-at használ, bár számba kell venni, hogy az MSA-t nem csak a hazai piacra szánták.
A bal oldalon található három gombbal lehet halkítani-hangosítani a külső zajokat, illetve a középső gombot folyamatosan nyomva tartva tudjuk ki és be kapcsolni magát a fülest. A fülesben található egy mikroprocesszor, és gyakorlatilag ez erősíti vagy tompítja a külső zajokat.
A gyakorlatban ezt úgy kell elképzelni, hogy például az erősebb zajokat, amik a lőfegyverek használatából erednek esetünkben, csillapítja miközben például simán lehet kommunikálni a mellettünk vagy a tőlünk 20 méterre állókkal.
A csillapítás mellett erősít is, konkrétan javítja a hallásunkat. Szóval a hagyományos füldugók és fülesek tompítják a hallásunkat tehát zajvédő eszközként működnek, míg a Sordin esetében a rókáéval vetekedő hallásra tehetünk szert. Persze képletesen fogalmazva, de a különböző neszeket-zajokat sokkal jobban lehet vele hallani, szóval azt nem tudom elképzelni hogy ezzel felszerelkezve bárki a közelünkbe lopakodhasson.
A végére maradt az utolsó „feature”, az pedig a beépített bluetooth. Ennek segítségével pedig, akár 10 méterről is használhatjuk mobiltelefonunkat. Bár személy szerint nem rajongok a bluetooth-ért nyilvánvaló okokból, továbbá elég idiótán is néz ki a civil használatban.
Az MSA Sordin-ért köszönet a forgalmazónak vagyis a http://www.vadasztavcso.hu/- nak, a képekért pedig Giricz Máténak!
Utolsó kommentek