A román a fegyveres erőknél 2016-ban kezdtek el rendszeresíteni új típusú egyenruhát és a hozzátartozó személyi felszerelési elemeket. A gyártást-tervezést hazai szinten oldották meg, de mintha nem vették volna figyelembe az elmúlt 16-év tapasztalatait.
A szárazföldi haderőben a romániai Stimpex cég VAR II-es védőmellényét rendszeresítették. A cég ’94 óta magánkézben lévő állami beszállító, amely fő profilját a ballisztikai védőfelszerelések, páncélozott és egyéb járművek illetve fegyverre szerelhető optikák alkotják.
A mellény vállrésze csúszásgátló bevonatot kapott, és tépőzárral illetve egy nagyon egyszerű gyűrűs rendszerrel oldották meg a gyors eltávolítás lehetőségét.
Ahogy látható a hevederek minősége egy egyszerű kínai terméket sejtetne, lévén nincs tartásuk és látszólag nem sokat fognak kihúzni mielőtt elkezdenének foszladozni. A kiegészítő védőbetétet a hátsó oldalon kívülről lehet behelyezni.
A kiegészítő védelem betéte szintén román gyártmány, és az általános NIJ sztandard szerinti IV-es szintű védelmet ad, az alapvetően NIJ III-as szintű mellénynek, tehát hatásos védelmet nyújt gépkarabély lőszer ellen, míg az utóbbi a kisebb kaliberű lövedékek kivédésére szolgál.
A mellény belső felületét 3D hálós anyaggal vonták be, ami elméletileg növeli a komfort érzetet, a jobb hő elvezetéssel és az egész egyszerűen puhább anyagból adódóan.
A VAR 2-es elméletileg öt méretben készül, S-M-L-XL-XXL, viszont a képeken is látható példány alacsony növésű tulajdonosa, egy S-es mérettel sokkal jobban járt volna.
A mellény része a lágyékvédelem, ami nem csatolható le róla csupán rejthető, de ezenfelül felkar és torok illetve nyakvédelem is igény szerint rögzíthető rajta.
A lágy ballisztikai védelem nagyméretű elülső és hátsó betétei, belülről egy tépőzár segítségével váltak cserélhetővé. Teljesen jól bevállt megoldás a sérült huzat ilyen módon való cseréje anélkül, hogy a drágább ballisztikai betétet is ki kellene dobni.
Kiegészítő védelem nem csak előre és hátra, hanem a mellény oldalára is helyezhető. A tépőzáras zsebek az övön helyezkednek el, és befelé néznek. Kialakítása miatt, kizárólag “standalone” betétek helyezhetők el benne, amelyeket nem kell a lágy ballisztikai védőbetéttel együtt viselni a megfelelő védelem érdekében.
A mellény melső részére a harci gyakorló ruházathoz rendszeresített név és ország felvarró számára két tépőzár található, illetve egy függőleges, patentos szalag a rendfokozati jelzés számára, ami szintén megtalálható a ruházaton is.
A célzsebek minősége szintén elég alacsony. Könnyen fakulnak, gyakorlatilag nincs sok újítás bennük, és leginkább egy elégségesre megírt házifeladatnak tűnnek.
Tehát gyakorlatilag a VAR 2-be minden olyan hibát sikerült implementálni, ami miatt a hasonló nagyobb méretű védőmellényeket lassan negyed évszázada elkezdték kivezetni a nagyobb hadseregek.
Ez párosul a hiányzó ergonómiával és az alacsony minőségű felhasznált alapanyagokkal. Kicsit olyan érzésem van, mintha a követelmények meghatározásakor nem érdekelte volna a hadsereget a végeredmény. És az elég messze áll a 21. századi elképzelésektől.
Utolsó kommentek