A 10M Egységes Rendészeti Gyakorlóruházat egyes elemeiről, és úgy általában ennek elméletéről volt már szó korábbi cikkekben, éppen ezért igazából feleslegesnek tartom hosszabb leírásokat készíteni a ruhadarabokról, vagy magyarázni az ERGY lényegét. A könnyebb áttekinthetőség érdekében igyekszem röviden fogalmazni, és olyan információkat felsorolni, amik a „kifejtős” cikkekben nem jelentek meg. Azért emlékeztetőül, az ERGY arról szól, hogy azonos egyenruházatot kapnak különböző hivatásos szervek, így pl. a rendőrök is ezt a gyakorlót viselik, vagy éppen a Katasztrófavédelem. Jelentősége nincs a különböző feliratoknak, ebből, és más okból kifolyólag azokat kitakarom. A ruhadarabokat teljes mértékben itthon gyártják, van, amit az önellátás jegyében fogvatartottak varrnak, éppen ezért a gyakori mérethibák miatt sokan „szabotázsra” gyanakodnak, azaz szándékosan kerülnek méretcímkék a nem hozzájuk tartozó ruhadarabokra. Ezeket aztán BV Holding „teríti”.
Az új felszerelő-készlet az alábbiakból áll:
- 1 db 12M E.R. taktikai öv, 12M E.R. belső övvel 6 db összefogóval.
- 1 pár szolgálati bőrkesztyű.
- 1 pár bőrcipő.
- 1 pár 14M Ipoly (Stram 208) bakancs. Vannak, akik 10M-et kaptak.
- 2 db pajzs-jellegű állományjelző.
- 2 db mellen viselhető feliratos, állományjelző csík.
- 2 db háton viselhető feliratos, nagy állományjelző tábla.
- 2 db rendfokozati jelzés.
- 1 db 10M pilotka.
- 1 db 12M téli sapka a hozzávaló sapkarózsával (testületenként változó)
- 2 db 10M könnyített gyakorló nadrág. Van, aki csak télit kapott. 40 fokban nem vicces a viselete.
- 4 db ingnyakú póló.
- 1 db 10M könnyített gyakorló zubbony.
- 1 db 10M gyakorló dzseki.
Az egyébként friss gyártású szett (legrégebbi darabja 2016-os) méret-vételezés után egy szörnyszülöttben vehető át, a málhazsáknak becézett málhagyíkban, mely ugyancsak a készlet része. E készlet bemutatását kezdjük az utóbbival:
Málhazsák
Anyaga, ahogy a címkén látszik vászon, és zöld műbőr. Utóbbi anyagból készült a zsák alja, és a „zárófedele”.
Rettenetesen primitív és kényelmetlen eszközről van szó, hihetetlen, hogy 2017-ben ilyen málhazsákokat gyártanak, bár való igaz, egy szatyornál azért katonásabban néz ki, nagyobb, meg nyilván tartósabb is. Egy vállpánttal, vállon átvetve lehet viselni. Van, akinek már a felvételkor szétszakadt ez.
A pánt hossza egyébként állítható a nadrágszíjaknál is megszokott módszerrel.
A málhazsák a száját egy madzaggal összehúzzuk, majd a nagy zöld műbőr „fület” ráhajtva egy kis szíj segítségével zárjuk.
Amint fentebb látható, megelőzendő azt, hogy a hazaúton az újoncok összekeverjék a málháikat, kapott egy átlátszó zsebet melybe jobbról balra haladva papír cetlit tolhatunk, rajta a nevünkkel. Sok jót nem lehet írni erről a málhazsákról, az idő már réges-régen túlhaladott a konstrukción, ezért akinek van jobb hátizsákja, Uram bocsáss utazótáskája, mind azt hordja, nem ezt. Nem tudom hány literes a zsák, de a funkcióját azért ellátja, ha kényelmesen nem is, de azért biztosan hazavihető benne a kiosztott ruházati anyag. (Én 175 cm magas vagyok, megtömve nekem a lágyékomig ér a magassága.)
12M Taktikai öv
Az övet pont annyira érzem jó dolognak, mint a málhazsákot. A semminél jobb, de állami cég igazán kaphatott volna valami „értelmesebb” holmit. A taktikai öv két részből áll, egy külső és egy belső övből, köztük tépőzárral, hogy minél stabilabban megmaradjon előbbi az ember derekán. A külső öv arra szolgál, hogy arra szereljük fel a pisztolytokot, meg az egyéb kütyüket, és ha nem kellenek ezek, könnyedén levehető legyen. Pont azért, mert a fegyvert is ezen kell viselni, a csat három ponton keresztül nyitható. A két pont már ránézésre is nyilvánvaló, a harmadik pont, ugyancsak egy gomb, a csat közepén helyezkedik el.
A tépőzárral zárható-nyitható belső öv szerepe nagyon egyszerű, tartsa meg a nadrágot. Hogy erre ez a típus mennyire jó, az remek kérdés. A szélei olyan élesre sikeredtek, hogy már egy hét használat kikezdi alaposan a nadrág bújtatóit, huzamosabb használat során pedig egyszerűen szétvágja azokat. Magában viselve nagyon csúnya, nem csak azért, mert a szabadon maradó tépőzáras felület magához vonz minden létező szemetet. Abszolút mellőzhető, sőt, inkább kártékony darabnak érzem ezek miatt. Sokan éppen ezért hanyagolják a használatát. Vagy más övet viselnek helyette, vagy egyszerűen a külső övet fűzik be a helyére.
A gyári címke itt sok mindenről nem árulkodik. A gyártó neve, a termék megnevezése, méretezése és a származási helye van rajta. Az övek anyagát nem részletezi, de sima gyöngyvászon lehet, a csat ismeretlen eredetű műanyag.
A 6 db összefogóból 4 normál méretű, 2 hosszú. Két patenttal nyithatóak-zárhatóak. Anyaguk az övhöz hasonló gyöngyvászon.
Bőrkesztyű
A bőrkesztyű nem sok szót érdemel, semmivel sem több, vagy kevesebb annál, mint aminek látszik.
Két féle címke van hozzá, egyik sem árul el különösebben sok dolgot róla, gyártó neve, helye, gyártási év, termékmegnevezés.
A méretezése a szokásos számrendszerrel történik. A ténylegesnél nagyobbat érdemes beszerezni. 8-as kézre például 9-est.
Bőrcipő
Hovatovább az előzőekhez hasonlóan ez sem valami jól sikerült darab. Nem szép, kényelmesnek sem mondható, de legalább nyáron jó meleg.
A címkéből kiderül, hogy ez is hazai termék, az Ipoly gyártja
Talpa, mint egy munkavédelmi cipőnek csúszás-biztos, legalábbis olajos felületen, és antisztatikus, de orrából hiányzik mindenféle védelem.
14M bakancs
A bakancsból két típust osztottak ki, az egyik a 10M, amiről már volt szó itt, a másik meg ez, a 14M, írásom alanya. Szembetűnő dolog, hogy ha összehasonlítjuk a kettőt, a régebbi jobban néz ki, bár nem tudom, mennyivel használhatóbb, ha használhatóbb. Tény, ami tény, hogy ezt a bakancsot is be kell törni, de nem is ez a legnagyobb baja, hanem az, hogy a nyelvének az oldala élesre sikeredett, ezért az első héten sok embernek szétvágta a lábszárát. Megoldás rá a hosszú zokni. A 14M gyártói neve a Stram 208.
A gyártó honlapján ilyen okosságokat tudhatunk meg róla, mint a talpának kialakítása (PU/gumi direktfröccsöntött <Stram>), vagy a minősítése (O2, FO, SRC, CI, HI, WR, HRO).
Ugyanezek állnak a bakancshoz mellékelt címkén is.
Érdekes, hogy a 10M talpához az van írva, hogy trekking. Ez tovább növeli azt a benyomásomat, miszerint ez a 10M jóárasított változata, de semmivel nem tudom egyelőre alátámasztani, még ár sincs a gyártói honlapon, segítendő az ez irányú tájékozódást.
Erőteljes felhasználásnak még nem volt kitéve, szállásra be, oktató épületbe le, alakizás, oktató épületből el, haza menet stb., ezért összehasonlító adattal nem tudok szolgálni melyikben könnyebb gyalogolni, bár mindkettőhöz azt írják: „sarok energiafelvevő képesség”. A használójának már nem ez az első bakancsa, nincs rá panasz, de hosszú szárú zokni nélkül tényleg szétvágja mindenkinek a lábszárát. A 14M a gyártói honlap szerint hő és vízálló. Ennek megfelelően nem szellőzik, melegebb időben olyan jól állja a hőt és a vizet, hogy semelyiket nem engedi ki, így nyilván a párát sem. A talpbetéte is roppant egyszerű. Mindezek fényében már néhány órás használattól szép folt jelenik meg rajta. Érdemes kicserélni.
A fűzőjét ugyancsak nem árt kicserélni, mert már az első nap szétrojtozta a legfelső, akasztós bújtató. Az én fizetőeszközöm a forint, de mostanában nem vettem fűzőt, így nem tudom se dollárban, sem hazai pénzben, mennyiért, milyet és hol érdemes venni. Ahogy a cipőben, ebben sincs lábfejvédő betét, pedig nem ártana, és hasonlóan ahhoz, a talpa legalább ennek is csúszásgátló.
A 10M konklúziója az, hogy nem felel meg modern rendvédelmi szempontoknak. Én kiegészíteném azzal, hogy túl sokat gyalogolni sem szerencsés ebben, ráadásul munkavédelmi szempontoknak szintén nem felel meg védőbetét híján. Ergó a 14M az, aminek az első benyomások is sugallják. Modernebb külsejű surranó, ami csak arra jó, hogy legyen valami a kopasz lábán. A kényelme és/vagy lábának védelme sokadrangú dolog.
A különböző állomány és rendfokozati jelzések nem túl érdekesek, inkább lapozzunk.
10M Pilotka
Egy újabb rém, a 10M pilotka egy rendkívül kellemetlen jószág, akárcsak a málhazsák. Az még csak hagyján, hogy rettentő bénán néz ki (ráadásul teljesen magyartalan is) de elöljáróknál már egyenesen komikus, ahogy ilyen süvegben osztogatják az utasításokat. Nincs rá más szó, mint hogy idétlen, idétlenül kinéző embernek meg nem sok a tekintélye, legalábbis első látásra.
Fogalmam sincs, kinek, és miért pattant ki a fejéből az, hogy baloldalra kerüljön a sapkarózsa. Egyáltalán nem esztétikus, de ez legalább már hímzett jelvény. (Volt fém sapkarózsás is. A pilotka már önmagában is ronda, na, azzal egyenesen ocsmány volt.) Talán a barett inspirálhatta a tervezőt. Lehetett volna rá tenni szellőző nyílásokat úgy, hogy azok megléte ne látszódjon a sapkán fazonából kifolyólag, de ez nem történt meg, helyette viszont kapott kellemes műbőr betétet, hogy már a gyenge napfényben is belerohadjon az ember feje. Ezeket olvasva az emberben joggal merül fel a kérdés, hogy ha ennyire meleg, nem védi semmitől a fejet, és még ronda is, egyáltalán minek van, minek kötelező a viselete? Tisztek csípőből rávágják, (a „csak”, „mert ez az előírás”) hogy védje a fejet, nehogy napszúrást kapjon valaki. A pilotka sem ezt, sem más vélhető funkcióját nem látja el, fogalmam sincs, mi célt szolgálhat akkor a hivatásos életének megkeserítésén túl.
A cimkéje elárulja, hogy ezt is itthon gyártották, milyen anyagból, és mikor. A méretezése a szokásos kétszámjegyű rendszer alapján történik. Sokáig gondolkodtam azon, lehet e erre a darabra valami jót is írni, aztán eszembe jutott: ha széthajtogatjuk a sapkát, egy viszonylag öblös tasakot kapunk, amibe lehet szőlőt, egyéb gyümölcsöt szedni, vagy simán belehajigálhatjuk a lomjainkat, ha erre lenne szükség, esetleg a tanórákon lehet rajta könyökölni az asztal hideg felülete helyett. Mondjuk ezek egyike sem igazán szolgálati tevékenység.
12M téli sapka
A 12M téli sapka a pilotkához hasonlóan régi rossz emlékeket idéz, hogy a politikában gyakorta hangoztatott kifejezéssel éljek. Egy sötétkék, vagy fekete polár sapka, akár hímzett sapkarózsával, vagy felirattal nyilvánvalóan futurista valami lett volna 2017-ben, vagy túlságosan drága az usankához képest. Vagy nem is tudom. Nyilván oka van annak, hogy ezt kell viselni…
Egy klasszikus BM-es usankáról van szó, aminek lehajtható fülvédőjét tépőzárral lehet összefogatni. Külső anyaga sötétkék, a belseje fekete.
A BV Holdingos címkében egyértelműen több a fantázia, mint magában a sapkában. A szokásos papír ismertető itt is elárulja, amit érdemes tudni róla.
10M gyakorló nadrág
A 10M gyakorló nadrágról is van hosszabb cikk itt, úgyhogy nagyon nem foglalkoznék ennek leírásával. Azért képet meg címkét mutatok, hogy teljes legyen a lista. Elvileg ezt is fogvatartottak készítik az olcsóság jegyében, az ára viszont 9000 ft körül mozog így is. Ha ez jó ár érte, akkor nem tudom, mi számít drágának. 4000 ft-nál egy fillérrel sem adnék érte többet.
Ingnyakú póló
A teniszing anyaga elég vastag, de a ritka szövésnek köszönhetően viszonylag szellős darab. Átlagos nyári melegben megfelelő testtömeg-index mellett a kényes pontokon túl nem jelenik meg izzadtságfolt raja, ha csak nem visel hátizsákot is hozzá az ember, vagy nincs 40 Celsius fok. Ebből általában egy számmal kisebbet osztottak ki, hogy passzoljon az emberre. Az ERGY rendszer apróbb hibája, hogy se a nadrágon, se a teniszingen nincs zseb a tollaknak, emiatt használat közben egészen elképesztő helyekre tudják azt tenni.
Anyaga 50% pamut, 50% poliészter, de láttam olyat is, akinek címkéje alapján ez az érték már 60-60%-os volt. Nahát.
10M gyakorló zubbony
A 10M gyakorló zubbony ugyancsak kapott egy hosszú leírást itt.
10M gyakorló dzseki
A 10M gyakorló dzseki is, itt.
A belsejéről nem készült kép, azt ebben a cikkben pótolom.
Amint látszik ezen a képen is, kétoldalt kapott a dzseki egy-egy belső, cipzáras zsebet. Erről a részletes cikkben nem volt szó. Egyszerű darab egyébként az összes. Semelyik nem YKK vagy hasonló.
Összegzés: Talán a ruhadarabokat (nadrág, zubbony, kabát) leszámítva az ERGY minden része ronda, és/vagy használatra alkalmatlan, kukázni való. Egyes darabja a ’70-es éveket idézi, más meg a ’90-est, de könyörgöm, 2017 van. A költséghatékonyság sem indokolja, hogy azt kapja a felszerelő, amit kap. Kisebb pénzekért ma már jobb dolgokat lehet vásárolni az itt látottaknál, így mindenképp az a véleményem, hogy az ERGY minden eleme nem csak ráncfelvarrásra, de a koncepció, legalábbis a külső megjelenését illetően teljes átgondolásra szorul.
A képekért és a szövegért köszönet Tom Sinner-nek!
Utolsó kommentek