Mivel a Magyar Honvédségben az elmúlt harminc évben csak négy féle mellényt rendszeresítettek/szereztek be központilag, ezért ezekből végső soron mindig hiány volt.
A katonák próbálták egyéni, míg az alakulatok pedig a maguk szintjén pótolni ezt a hiányosságot. A szolnoki alakulat 2006 után szerezhette be a képeken is látható magyar „FLC”-t.
A málhamellényt valamikor 2006 körül/után kapták a 25/88-as Könnyű Vegyes Zászlóalj katonái. Csak a szolnoki alakulat kapott belőle, az alap egyértelműen az FLC. A Honvédségben több málhamellény is rendszerben van egymással párhuzamosan, de időnként engedélyezik alakulatszinten is a beszerzéseket. Ez történt itt is, a "gyorsreagálású" katonák ellátása volt a cél egy kimondottan könnyű lövészeknek szánt felszerelési cikkel.
A mellény négyszínnyomású anyagból készült, ha minden igaz az egyik szolnoki katonai bolt közreműködésével. Négy tárzseb került kiosztásra minden mellényhez, illetve fel-fel tűnik egy butt pack is, de ezt ritkán lehet látni (talán pont a kis mérete miatt nem használják, anyaga csapnivaló és nem igazán jól pakolható). A zsebek anyaga hasonló a sátorlapéhoz, de ez az egyik gyenge pont a felszerelésen: vékony, hamar szakadnak-foszlanak, az évek alatt szó szerint rongyosra használták őket, utánpótlás pedig nem volt belőle.
Pisztolynak és a hozzá való táraknak, kulacsnak vagy rádiónak nem készült külön célzseb, még egy általános vagy admin zseb sem, sokan így saját beszerzésű zsebeket használtak. A mellény évekig egyeduralkodó volt a 88-asoknál, szinte minden katona hordta (leszámítva persze azokat, akik saját beszerzésű málhákat viseltek, de ez minden alakulatnál így van). Az alap nem rossz, néhány saját zsebbel pedig hamar használhatóbb málhát kapott az ember mint a műbőr tártáska vagy a patentos-szivacsos boci mellény, de aki nem akart pluszban sokat költeni rá, az is megtalálta a számítását - és nem elhanyagolható tényező, hogy ez volt az alap "kincstári" málha.
A "szolnoki flc" még mindig meghatározó a 88-asoknál, bár néhány éve kerítettek egy nagyobb adag Rabintex mellényt, így az 1. századot azzal látták el, és a KRE megalakulása óta többféle mellényt is látni már a katonákon, de ikonikus darabja a gyorsreagálású alakulatnak.
A felhasznált anyagok tekintetében, a mellény közepesnek vagy elégségesnek mondható. Teljesen átlagos hevederekből, hevederfeszítőkből és pántokból áll.
A méretét hátul és oldalt lehet állítani, összesen hat darab, nagyobb méretű hevederfeszítővel. Apró hátránya, hogy az oldalsó feszítőket hiába állítjuk be, még üres mellény esetén is kilazulnak, emiatt ajánlott megcsomózni vagy leragasztani őket.
A mellény nincs párnázva, se felül a vállaknál, se oldalt a derék résznél. A belső és a váll részre is, egy egyszerű fekete textilanyag került, talán a merevebb tartás érdekében.
Kívül a vállnál, és a deréknál terepszínű anyag látható. Noha „boci” színű, de nem a ruha anyagából készült. Tapintásra leginkább egy gumírozott sátorlaphoz tudnám hasonlítani. Megegyezik a zsebek anyagával.
A hálós anyag talán a legerősebb az egész mellényen, én nem láttam még, hogy ez elszakadt volna. A Molle jellegű hevederek viszont vastagabbak és szélesebbek is.
A málharögzítési pont hevederei négyszeres varrással kerültek rögzítésre. Sajnos nem merevek, éppen ellenkezőleg, elég hajlékonyak-gyűrhetőek, és a célzsebek fel is gyűrik őket.
Ahogy látható a két és fél centiméteres szélességet nem sikerült mindenhol tartani. Ennek hátránya, hogy a rögzített célzseb nem stabil, hanem pont elég helye van oldalra mozogni.
A mellényből egy méret létezik, és mivel elől és oldalt illetve hátul is igen nagymértékben állítható, ezért mindenki magára tudja állítani, sőt védőmellényhez vagy téli ruházathoz is könnye hozzá állítható.
De mindent összevetve egyáltalán nem tartom egy jó mellénynek. Egy-két megoldás rajta elég kiforratlannak tűnik, illetve a felhasznált anyagokon is lenne mit javítani. Szóval inkább egy prototípusnak mondanám, mint egy rendszeresíthető készterméknek.
A mellényért és az információkért köszönet Vojtyeknek!
Fotó:
http://airbase.blog.hu/
http://www.szuperinfo.hu/2013/02/D__BJ20130226004.jpg
http://www.honvedelem.hu/files/9/43166/gyorsr1.jpg
http://www.honvedelem.hu/files/9/43166/gyorsr2.jpg
Utolsó kommentek