A katonai szimulációs rendszerek közül a legismertebbek a MILES és a SIMUNITION, amiket világszerte használnak, azok hátrányaival is előnyeivel egyaránt.
Míg a MILES széles körben alkalmazható akár járműveken, a találat ellenőrizhető, sőt nyomon követhető, addig az érzékelők néha megbízhatatlanok. Bár ez inkább az adott példányok kiöregedésének köszönhető, mint az egész rendszernek.
A SIMUNITION hátránya az ára, kis hatótávolsága és a nyomon követhetetlensége. Nem szerencsés ha szimulációhoz maszkokat kell viselni, és még pluszba töréses sérüléseket is okozhat.
A kínaiak létrehoztak egy saját, MILES-hoz hasonló rendszert, ami szintén az egyes katonákra és akár járművekre is szerelhető, illetve természetesen központilag ellenőrizhető és nyomon követhető.
Első látásra a sisakon és a testen elhelyezett érzékelők kisebbek, és kevésbé zavaróak. A fegyver végén lévő doboz mérete nem tűnik kisebbnek, a súlya pedig nem ismert.
Ami viszont furcsa, hogy a katonák látszólag külön érzékelőkkel ellátott sisakot viselnek, tehát álcahuzat nem hordható rajta, és a sisak tetején egy köd gyertya található.
Találat esetén ez a gyertya egyszerűen elfüstöl, nyomot hagyva a sisakon. Innentől érdekes a rendszer, mivel valószínű a „játékba” való visszaálláshoz a gyertya cseréjére van szükség.
A konstrukció alap hibája itt is megvan, mivel tavaly egy hadgyakorlaton az egyik katona hirtelen örök életet kapott. Az érzékelőket egész egyszerűen eltompította a gőzölgő rizs, bár hogy most effektíve bepárásodtak vagy másként sikerült tönkretenni azt nem tudni.
Fotó: http://china-defense.blogspot.com
Utolsó kommentek