Lassan négy éve, hogy a kis grúz Dávid megtámadta az alvó Góliátot, és csúnya vereséget szenvedett az öt napos háború során. A járműveit és felszereléseit hátrahagyó grúz erők azóta is próbálnak újjá születni.
Talán az egyik legnagyobb fejlődés az elmúlt négy év során, hogy elkezdtek helyben előállítani harcjárműveket és licensz alapján, vagy anélkül, gyalogsági fegyvereket is.
Az egyik legfigyelemreméltóbb hazai fejlesztés, amennyiben figyelembe vesszük az ország adottságait és a korábbi konfliktus kimenetelét, az a Lazika gyalogsági harcjármű. Hivatalos forrásokra hagyatkozva, a jármű 14 tonnás és a világ legpáncélozottabb IFV-jeként emlegetik. Jelenleg csak kis számban (4?) került rendszeresítésre a csapatoknál.
2011-ben elkészült a hazai Ottokar Cobra és Ford F alapokra épülő Didgori 1-2 és 3-as. A jármű MRAP alapokkal is bír, mivel aknára vagy IED-re futás esetén a futómű lerepül és a testet V alakúra tervezték, hogy elvezesse a robbanás során keletkező energiát.
A járművek fegyverzetében szerepel a nehéz géppuska vagy az M-134-es Minigun, illetve bizonyos változatoknál a páncéltörő rakéta is. A járműveken megtalálhatók még, szintén hivatalos források szerint, az éjjellátó berendezések és a GPS is.
A támogatás formájában kapott Bushmaster M4-esek és régi Ak 74-esek helyett elkezdtek szintén helyben előállítani fegyvereket. Az „új” rendszeresített kézifegyver a G-5 ös nevet viseli, és megegyezik az M4-essel, viszont ezt is különféle kiegészítőkkel gyártják.
A korábbi MCCUU másolat helyett Multicam mintában rendszeresítettek új egyenruhát. A korábbi IBA másolatot szintén Multicam színben gyártják, de emellett feltűntek még különféle, szintén hazai gyártású plate carrier másolatok is.
Az egyenruha álló mell és comb zsebes, és amennyiben patrol cap-el hordják meglepő a hasonlóság a rendszeresített OEFFRACU-val. Azonban eddig nem lehetett színben hozzáillő gore-tex kabátot látni, szóval gyakran a korábbi Marpat színűvel viselik.
A fegyverek és eszközök fejlesztését és elméletileg a gyártást is a „Delta” Katonai Tudományos és Technikai Központ végzi. A felsorolt eszközök mellett, aknavetők, UAV,gránátvetők, aknák és vállról indítható rakéták gyártását és bizony másolását.
A másolás szó azért helyén való, mert a gránátvetőknek, RPG 7-es és 22-esnek illetve a GP 25 és 30-as cső alá szerelhető gránátvetők nem egyéni fejlesztés végeredményei. Ennek ellenére az elmúlt években figyelemre méltó fejlődést produkáltak.
Persze a környék államaihoz képest nem rúghatnak labdába, leszámítva a kisebb szomszédokat, akik mondjuk a nagy medve támogatását élvezik. És még érdekes kérdés lehet, hogy miből sikerül finanszírozni a fejlesztéseket és a gyártást.
Utolsó kommentek