fjoni:
@Krizo: Nana!Nem feszegetjük itten a szigorúan titkos hadiipari fejlesztéseket :-) és főleg nem kr... (2024.10.15. 08:15)Colombo város egyes számú tűzoltósága
Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
Az amerikai hadsereg a világon talán a legjobban felszerelt, ami az éjszakai harc megvívásához szükséges eszközöket illeti. A katonák alapfelszerelése az éjjellátó, és a harci eszközök jelentős része is el van látva ilyen fedélzeti berendezésekkel is.
Az éjszakai harcnál nem hátrány ha tudjuk a saját erők merre helyezkednek el, és ha tudjuk őket azonosítani éjjellátó berendezéssel is. Ezt ugye segíti a rádió kommunikáció, az egyenruhán elhelyezett IR négyzet, a fegyverre szerelt AN-PEQ („infra vető” de ebbe tuti belefogtok kötni) és nem utolsó sorban az MS-2000-es.
Szerintem mindenki látta a Black Hawk Down c. filmet. Az egyik jelenetében, amikor Eversmann őrmester az MH-6-osoknak jelölte meg az ellenség pozícióját, olyan módon, hogy egy infra stroboszkóp szerűséget hajított az ellenség állásaihoz oda. Amúgy a Mark Bowden könyv alapján nem használtak ilyet, hanem egyszerű „lightstick”-el jelölték meg a saját pozíciójukat.
Az MS-2000-es egy egyszerű ám de tartós, zöld és fekete műanyag tokkal rendelkezik. A testen látható a két állású kapcsoló, illetve az elemek elhelyezésének jelölései. A jelöléseken látható bumszlik az éjszakai elemcserét segítik, ugyanis az elem elhelyezésének módja tapintható ki belőlük.
Az MS-2000-es felső részén található az infra „szűrő” lencse, ami a képen lehajtott állapotban látható. Nagyméretű matrica jelzi, hogy éjszakai műveleteknél ezt a lencsét még véletlenül se hagyjuk lehajtott állapotban.
Az MS-2000-es széthúzható, ekkor a benne található led lekerül, és így csak a tokból kifelé villant, vagyis gyakorlatban egy adott irányba lehet vele fényjelzéseket leadni, míg ha a led az alap pozíciójában van, akkor sokkal nagyobb szögben lehet fényjelzést leadni vele.
Széthúzva a led elé egy kék színű lencse kerül, ami nem működik szűrőként, csupán tompítja a fényerőt. A led egyébként két AA-s elemmel működik, ami az MS-2000-es alján került elhelyezésre, és ezzel legalább 8 óra hosszát képes folyamatosan működni. Persze ez függ az elemtől is.
Éjszaka az MS-2000 segítségével 9.6 kilométerről is láthatóvá válhatunk. Nem csak a hadsereg használja, hanem például partiőrségnél is megtalálható egy másik, vízállóbb változata. Elemek nélkül 115 grammot nyom és vízálló is.
A felhasználás módját tekintve jellemző a változatosság erre az egyszerű de annál hasznosabb eszközre. Amellett, hogy Afganisztánban a támogató helikopterek legénysége azonosítani tudja a saját csapatokat, a különleges erők leszálló helyeket jelölhetnek meg segítségével ellenséges vonalak mögött, még a PJ-k is nagy hasznát veszik egy-egy tengeri mentés alkalmával.
"fegyverre szerelt AN-PEQ („infra vető” de ebbe tuti belefogtok kötni)"
Amennyire én tudom, ezt "infralézernek" hívják (a lézer azon kerekterisztikájából kiindulva, hogy nem szóródik, hanem nyalábban/sugárban marad), de lehet, h hívják infravörös sugárvetőnek is itthon(ez a neve ugyanis a T-55-ösökön és a T-72eseken levő "infrareflektoroknak", amik az aktív éjjellátó számára világítják be a területet).
Ha most valami tudományos maszlagot vársz azzal nem tudok szolgálni.A két fény azért nem ugyan az mert ha van egy CAS géped lézerbombákkal ami köröz egy város felett ahol van 1000 katona akiknek be van kapcsolva az éjszakai célzást segítő eszköze akkor a ledobott bomba nem fogja tudni,hogy melyiket kövesse az 1000+1(a gépen lévő célmegjelölő konténer lézere)lézercsíkból.
@dudi01: ja, értem mire gondolsz.
Amire te gondolsz, az nem EZ a célmegjelölő, az az ún. SOFLAM (ha jól tudom), ami a célzórendszerek számára észlelhető céljelet ad. EZ meg csak egy sugár, ami oda mutat, ahova az abban a pillanatban kilőtt lövedék csapódni fog.
@Mokker:
Célmegjelölő: fixen fegyverrendszerhez csatlakoztatható, horizontálisan és vertikálisan állítható rendszer.
Sima infra lézer: Infravörös tartományban működő lézer dióda, vagy mi a fene. Ez lehet a célmegjelölőbe is beépítve, de a CD/DVD is ezzel röfög (tudtommal).
A fegyverre szerelhető AN/PEQ készülékek által kibocsátott infralézer - kisebb teljesítménye miatt - csak célzásra és esetleg földi csapatoknak célok megjelölésére szolgál (mint egy "lézer pointer").
Sokkal nagyobb teljesítményű készülék az IZLID-1000, amely kimondottan célok megjelölésére szolgál nemcsak földi, de gépszemélyzetek számára is. Bombák célravezetésére ez sem alkalmazható.
Az említett SOFLAM készülék alkalmas lézer bombák földi célravezetésére. A bomba gyújtójától függően állítható, vagy előre beprogramozott PRF kóddal (Pulse Repetition Frequency) rendelkezik, amelyet a SOFLAM-en is be lehet állítani (általában 3, vagy 4 jegyű szám) és fordítva. A bomba azt a rezgési frekvenciájú lézert keresi majd zuhanás közben, amely be lett állítva a gyújtóján. Dióhéjban kb. ennyi.
Földi lézeres célravezetés egyre ritkábban alkalmazott, egyrészt mert a legpontatlanabb, másrészt pedig azért, mert a SOFLAM-et nehéz cipelni. Legelterjedtebb a "Buddy Laze", amikor a géppár egyik tagja "fest", a másik dob. Második helyen a "Self Laze", amikor a dobó gép saját magának "fest". "Ground Laze" csak akkor alkalmazott, ha nincs más lehetőség, illetve tartalék, ha az első kettő nem jönne össze.
AC130 köröz a fejed fölött éjszaka, akkor a katona IR-lézer high-ra csavarja AN/PEQ-ét és máris látja az AC130 operátora, hova is kell lőnie. Persze nem erre lett kitalálva, hanem hogy a katona éjjellátóval a szeme előtt is tudjon célzott lövést leadni.
Különben valóban nem más, mint egy drága lécerpálca
Utolsó kommentek