A Tengerészgyalogság harci gyakorló ruházata, Marine Corps Combat Utility Uniform, 2001 körül került csapatpróbára, és 2004-re váltotta le teljesen a korábbi, 1981-óta rendszeresített woodland és a 90-es évek elején készült háromszínű sivatagi egyenruhát.
Az MCCUU-n használt MARPAT (Marine Pattern, Tengerészgyalogos minta) ötletét, a kanadai hadseregben rendszeresített, szintén digitalizált CADPAT adta. A CADPAT mintaként már 1996-óta létezik. Mindkét mintát jogilag levédették, de ennek ellenére Kínában próbálták másolni őket.
A kiírt tenderre több féle egyenruha terv is érkezett, amikből természetesen tesztpéldányok is készültek. Azonban ezek közül csak a fent láthatóról maradt fenn kép, én legalábbis csak erről láttam. Ez a tigris csíkos mintán alkalmazza a későbbi marpat színeit, és az egész szabása a Második Világháború során rendszeresített Tengerészgyalogos egyenruhákat idézi.
Az új egyenruhát már az új évezred elvárásai alapján tervezték. Csak a mell részen található rajta, két megdöntött zseb, amikhez így könnyebb hozzáférni. Lövedékálló mellényhez tervezték, ezért elhagyták a lenti két nagy zsebet, és gomb helyett tépőzárat kaptak a fentiek. A baloldalon lévőben van hely tollak számára, illetve kívül a Tengerészgyalogság emblémája került fel.Bal oldalra a haderőnem neve kerül fel (U.S MARINES), jobb oldalra pedig a tulajdonos neve. Mindkettő MARPAT alapot használ.
A zubbony gallérja felhajtható, bár nem szokás így hordani. Az ACU zubbonnyal ellentétben, nem lehet össze tépőzárazni, mégis a nyakra formázható, kör alakot ad. A zubbony rejtett gombolású, és ahogy a woodland ruhánál, itt is szabadon maradtak a vállak, a rendfokozati jelzés a galléra kerül.
Mindkét oldalon, vállzsebek találhatók az ujjakon. Ezek gombolhatóak, és megint csak az ACU zubbonyt példaként véve, nem jár hozzájuk tépőzár. Egyéni megoldásként szoktak rá tépőzárat varrni, és egy IR négyzetet elhelyezni rajta. Mivel a Tengerészgyalogságnál nem jellemzők a különféle felvarrók, ezért a tépőzár nem is hiányzik a zsebekről. A zubbony úját három gombbal lehet méretre állítani.
A nadrág térdrészénél és a zubbony könyökrészénél, kifordítva láthatóvá válnak a téd/könyökvédő betétek rejtett zsebei. Elsőre jó ötletnek bizonyul, de egyébként nem túl elterjedt, lévén a térdvédő sokkal jobban véd a kiálló éles és hegyes törmelékektől.
Az MCCUU-t több beszállító készíti el a Tengerészgyalogság számára. A ruhákban található címkén általában feltűntetik a méretet, gyártót és ahogy a képen is látható, nem felejtik ki, hogy kifejezetten a Tengerészgyalogság számára készítették.
A ruha 50% pamutból és 50% Nylonból készült. Nincs belőle rip-stopos verzió. Az anyagát elméletileg már NIR technológiával készítették el, aminek az az előnye, hogy éjellátóval és infra fénnyel megvilágítva, nem világít.
A nadrágon összesen hat zseb található, oldalanként kettő-kettő, és hátul további kettő. A két oldalzseb gumírozott és rejtett gombolású. A gumi jó megoldásnak bizonyul, mivel könnyebb hozzáférni a zsebben tárolt holmikhoz, de ha folyamatosan telepakoljuk a zsebet akkor hamar kitágul. Egyébként nem szokott belőle kiesni semmi, még az apróbb dolgok sem.
A nadrág másik újítása, hogy két oldalt a csípőnél szintén gumírozott, így nem kell méretre állítani. A nadrág amúgy hamarabb szokott elkopni, minthogy a csípőnél kinyúljon. Az MCCUU a rendszeresített 4,5 cm-es övvel hordható, ami fém bujtatóval rendelkezik elöl, és a színe a viselő kézi tusa programban elért szintjét mutatja. Érdekesség, hogy a nadrág szára nem gumírozott, hanem egy különálló gumi gyűrűt kell alkalmazni hozzá.
A nadrág anyagába a Tengerészgyalogság logóját rejtették el, ami bizonyítja az eredetiségét is. A logó egy sasból (eagle), földgömbből (globe) és vasmacskából áll (anchor), innen a rövidítése is, EGA. Az EGA szinte minden MARPAT színű, eredeti felszerelési tárgyon fellelhető.
Az MCCUU MARPAT rejtőszíne sokak szerint a legjobbak között van. A ruha szabása kellő kényelmet biztosít, és funkcionális, nélkülöz minden divat elemet és fölösleges tépőzárat vagy egyebet. Gyakorlatilag a Tengerészgyalogság szellemiségét tükrözi vissza.
Sivatagi, woodland és téli színekben rendszeresítették. Létezik még belőle egy városi verzió is, aminek utángyártott változatait eddig csak a Battle Star Gallactica sorozatban és magyar terrorelhárítókon láttam. Azonban hivatalosan, nem áll rendszerben a tengerentúlon.
A MARPAT szín noha kifejezetten a Tengerészgyalogság számára készült, jó néhány ország vette át. Dél-Amerikában, Boszniában, Grúziában, Irakban is használnak nem hivatalos másolatokat, a Tengerészgyalogosok legnagyobb örömére.
A ruha másik érdekessége, a méretek megváltoztatása. Amerikában ugye betükkel adják meg a ruha méretét. Na most a korábbi M-es méretezésű ruhák kisebbek mint az új MCCUU M-es méretezésű ruhái. Ennek oka, hogy az amerikai katonák átlag testméretei megnőttek az utóbbi években.
Utolsó kommentek