A francia hadsereg legújabb védőmellénye, nevezzük SMB-nek, 2017 és 2019 között került a csapatokhoz. Összesen körülbelül 30 000 készletet rendeltek belőle, darabonként megközelítőleg 500 000 Forintos áron.
A gyártó meglepő módon a norvég NFM csoport. A honlapjukat átfutva van néhány igényes termékük de én korábban még nem találkoztam velük.
A választás számomra azért is volt meglepő, mivel a franciák szeretik a hazai ipar által gyártott termékeket, és pár éve már volt egy nagyobb botrány, amikor kiderült, hogy a gyakorlóruházatukat egy belga cég gyártatja Bulgáriában.
Első ránézésre a mellény egyáltalán nem tűnik egy hagyományos kisméretű „plate carrier”-nek. Valószínűleg a megadott védelmi szintnek, felületnek és követelményeknek viszont megfelel.
A védőmellény hord zsákján kívül látható a gyártó NFM logója. A zsák alján egy erősített, vízálló réteg található.
Az előzőkben utaltam a megfelelő védelmi szintre és felületre. A készlet része a nyakvédelem, torokvédelem, lágyékvédő és a felkarvédő. Az oldalsó védelem zsebei magára a mellényre kerültek fel.
Az elülső és hátsó panel alsó részén vízszintes villámzár található, aminek segítségével a lágy ballisztikai védelem betéteihez férhetünk hozzá. Ezek védelmi szintje a szokásos NIJ Level IIIA.
A vállaknál itt is láthatóak a gyorsleoldásra szolgáló csatok, míg a mellény külső vonalára került gumigyűrűk a vezetékek rögzítését teszik lehetővé. A jobb oldali felülről nyitott zseb egy dupla tártartó zseb, míg a mellette lévő csatos zárt zseb egy tripla tártartó zseb.
Meglepő de a mellény teljes hátsó felületéről lekerültek a rögzítési pontok. A sebesültmentésre szolgáló fogantyú alatt csupán két oszlopnyi, függőleges heveder látható.
Szintén érdekesség, hogy a megszokottól eltérően a mellény nem elől hanem oldalt záródik. Istenigazából az oldalsó rögzítési pontok száma is kevesebb mint egy hagyományos „plate carrier” esetében. Ezt mondjuk egyáltalán nem gondolnám problémának.
Az SMB warbelt alapvetően két övből áll össze. Egy vastagon párnázott belső részből, és egy vékony, rögzítési pontokkal rendelkező külső övből. Erre jön rá a négy ponton felfűzhető vállheveder.
Mivel a vállheveder egyszerű létracsatokkal kerül rögzítésre magára az övre, ezért igény esetén ez könnyen leszedhető, és az öv magában is hordható.
A célzsebek rögzítése egyszerű, merevítés és patent nélküli hevederekkel történik. Ezeket kell végigfűzni a rögzítési pontokon, majd a vastagabb alsó részüket visszafűzni.
A kiegészítő védelem nélkül látható, hogy egy kisebb és egyébként könnyebb védőmellény került rendszeresítésre, a korábbi francia hadseregben rendszeresített mellényekkel összehasonlítva.
Emellett a francia hadsereg az NFM cég egy másik mellényét is megvásárolta, amely a THOR névre hallgat és hagyományosabb kialakítással rendelkezik.
Képekért köszönet hazánk Franciaországba szakadt fiának! :)
Utolsó kommentek