A 15M ruházat a két évvel ezelőtti megjelenése óta, fokozatosan terjedt el a missziós állománynál, majd egy miniszteri ígéret alapján, elméletileg, az itthoni állománynál is.
Az utóbbi szépséghibája, hogy egy váltás gyakorlóval, ékítmények nélkül nem sokat ér az ember, főleg ha nem is nagyon lehet viselni, szóval a gyakorlatban még mindig a régi „boci” a jellemző viselet idehaza.
Az új ruházatot misszióba jellemzően zöld és barna színű TMK repeszmellénnyel, vagy 2008M málha mellényel viselik. A célzsebek elég változatosak, kezdve a 2008M tártartó zsebeitől, az UCP színű elsősegély és rádió zsebig.
A ruházat eddig megismert két hátrányos tulajdonsága, az a lángálló anyagból fakadó gyorsabb fakulás, és az anyag magasabb ára. Ennek kiküszöbölésére terveznek belőle egy második változatot is rendszeresíteni.
A „műveleti” lángálló változat mellett, névleg már létezik egy „kiképzési” verzió is. Az utóbbi előállítása valószínűleg jóval olcsóbb, mivel nem lángálló anyagból készülne.
Előrelépés, hogy a fenti kiadvány már 15M gyakorló polárpulóverként hivatkozik, a korábban csak „kabátbélésnek” nevezett ruhadarabról. Az előbbit akár úgy is lehetne értelmezni, hogy már hordható önálló ruhadarabként, és hordják is, míg az utóbbi csak egy „kabátbélés”.
A ruházati család csodaszarvasának számít a hosszú ujjú harci gyakorló póló, és az esővédő nadrág, amelyek eddig talán csak bemutatókon jelentek meg. Érdekes a gore-tex ruházat karbantartási utasítása is, lévén nem írja elő a speciális mosószer használatát, ami nélkül az anyag elveszíti légáteresztő tulajdonságát, az eltömődő pólusok okán.
A fenti kiadvány, noha egészen egyszerű, mégis bemutatja a 15M ruházat legtöbb alap tulajdonságát, ennél fogva hasznosnak gondolom. Más kérdés, hogy nem igen osztogatják.
Utolsó kommentek