A 2015M egyenruhához új bakancsot is rendszeresítettek, ami már ténylegesen egy terepre szánt, hadi bakancs. Bár van néhány furcsaság a típussal kapcsolatban.
A francia hadsereg tavaly szintén ezt a típust rendszeresítette, „közép európai harci bakancs” néven és sötét barna színben. A Haix oldalán látható is ebben a sötét barna színben, de az itthon rendszeresített világos barna színű változat nem található meg.
Könnyebbnek tűnt mint a korábbi P3-as és P6-os változatok. Valószínűleg ez az újfajta talpnak köszönhető, ami noha még mindig elég keménynek érződik, de nem olyan tömör mint az előzőeknél.
Újradefiniálták a „gyorsfűzős” kifejezést is, amit „két zónás fűzésnek” neveztek el. Egyébként egy egyszerű műanyag feszítő csat került a fűzőre, amivel könnyen és gyorsan lehet meghúzni azt.
A talp két részből áll össze, és hála istennek csak az alsó része vibram. Természetesen olaj, csúszásgátló meg hőálló anyagból készült, és szerencsére nem olyan tömör meg nehéz mint a korábbi vibram talp részek.
A bakancs belső oldalára egy leginkább ötszögre emlékeztető gumierősítést szántak a boka védelmére. A bakancs egyébként egyáltalán nem olyan vékony, ami indokolná ezt.
Ami viszont szintén egy hiánypótló megoldás, az a szár külső oldalára került nyitott zseb, ami a fűző elrejtésére szolgál. Általában egyébként a fűző nekem nem szokott problémát okozni, de ez így egy elég biztos módszer.
A legtöbb túra bakancs középső részénél megtalálható ez a szem, amit leszorítva elég stabilan fogja a fűzőt. Negatívum, hogy néhány hazai példánynál már eltört.
Ahogy látható ez sem német gyártmány, hanem horvát, ami csak azért lehet probléma, mert korábban volt már negatív tapasztalat a horvát gyártmányú bakancsokkal. A méretezésnél megtalálhatóak a feles méretek. Elméletileg létezik széles változata is, bár ezt a hivatalos oldalon nem találtam meg, és itthonra se került ilyen.
Szerencsére megtartották a lépéskönnyítőt is a saroknál, bár módosítottak rajta, illetve a szár hátsó és felső részére került heveder a felvételnél nyújt segítséget.
A talpbetét két részből áll, nem merevített és nincs benne plusz párnázás sem. Viszont az itthoni példányokhoz járt még egy plusz betét, bár ezt viselve nyilván szűkebbé is válik a bakancs.
A bakancsba négy rétegű gore-tex került belülre, a külseje pedig nubuk bőrből készült. Ennek hátránya, hogy a hazai viszonyok között használva könnyebben és látványosabban koszolódik a fekete bakancsokhoz képest.
A bakancs elején a talp tömörebb, az orra pedig egy gumi réteg került, ami elméletileg védelmet nyújt a sérüléseknek leginkább kitett résznek, bár ehhez szerintem vékony.
Hazai és külföldi viszonylatban is ez egy új és modern bakancs. Egy kifejezetten „átmeneti” avagy temperate weather boots, vagyis hazai viszonylatban tavaszi- őszi-téli bakancs.
Nyilván nyáron is lehet viselni, bár a gore-tex betét miatt iszonyatosan tud izzadni benne az ember lába, de ettől függetlenül nincs nagyobb hátránya.
Apró probléma vele, hogy szűk bakancs, tehát a szélesebb lábfejű felhasználóknak nem nyerte el itthon a tetszését sem, emiatt lehetett látni a sivatagi Haix-ot is néhány katona lábán.
Az utolsó 100 komment: