Hétfői hír, miszerint ünnepélyes keretek között a francia belügyminiszter fegyvereket és új felszereléseket adott át Párizsban, a helyi BAC egység számára.
De mi is ez a BAC? A rövidítés a Brigade Anti Criminalite-t takarja, ami talán bűnmegelőzési csoportnak fordítható. A csoportok több mint húsz francia nagyváros rendőrségein teljesítenek szolgálatot.
Az egységekbe való jelentkezésnek csak két feltétele van, mégpedig legalább két éves szolgálati viszony, és a fizikai felmérő eredményes teljesítése.
A BAC tagjait leginkább civil ruhás „nyomozókként” szokták emlegetni, de ennél azért többrétű a feladatkörük, noha tény és való, hogy általában civil ruhában teljesítenek szolgálatot.
Szinte minden bűncselekménnyel foglalkoznak, ami közterületen történik, de a népszerűbbek természetesen az illegális prostitúció, drog kereskedelem, garázdaság, rablás, kifosztás.
Ezek mellett előszeretettel vetik be őket utcai zavargásoknál, tüntetéseknél és a francia zsargonban csak ZUS-ként (Zone Urbaine Sensible) ismert külvárosi területeken.
Egész konkrétan ők azok az úriemberek, akik egy nagyobb utcai balhé során a tömeg közé vegyülve szó nélkül elkezdik püfölni az embereket, természetesen miután az egyenruhások felszólították őket a jogsértő magatartás beszüntetésére.
Érdekes de sokszor simán bevetik őket a zavargások sűrűjében is. Ez pusztán amiatt érdekes, mert míg a CRS avagy „rohamrendőrség” ezt teljes védőfelszerelésben teszi, addig a BAC esetleg egy sisakban.
A hétfőn átadott felszerelések fölvetnek egy két kérdést is, ugyanis ezekből kitűnik, hogy szegény BAC csoportok nincsenek eleresztve anyagilag.
Kétszáznégy darab G-36-os gépkarabélyt adtak át, legalább két féle típusváltozatban, két féle válltámasszal és szintén két féle optikával, illetve szereléksínnel.
Az át adott kétszáznegyvenegy darab pajzs nem a bevetési egységek által használt nagyméretű nehéz változat, hanem lágy ballisztikai szövetből készült, és összehajtható. Ennél fogva könnyen elhelyezhető a fedett járőrautók csomagtartójában is.
A személyi felszerelésüket is bővítették, meg nem nevezett mennyiségű kevlár sisakkal, illetve az ezekre rögzíthető ballisztikai rostéllyal. Ezzel persze nehezen használhatóak az új gépkarabélyok.
A mellényt szintén az alakulat profilja alapján rendszeresíthették, ezernyolcszáz darabot, mivel ez sem nagyméretű védőeszköz, hanem egy egyszerű kis méretű „plate carrier”.
A BAC egységek fejlesztését már tavaly elkezdték, amit az újabb párizsi lövöldözés csak felgyorsított, mivel a legelőszőr kiérkező járőrük egy támadót semlegesített, de a koncert terembe nem kezdték meg a behatolást, az elégtelen tűzerő és felszerelés okán.
Sajnos pontos listát nem közöltek az átadott felszerelésekről és eszközökről, de az 5.27 milliárd Forintba valószínűleg beletartoznak ezek, illetve a tavaly átadott több száz új járőrautó is.
Szintén pontosításra szoruló kérdés, hogy az átadott eszközök miként oszlanak meg, és kizárólag a párizsi BAC kapott belőlük, vagy a többi is. Szerény véleményem szerint a fegyverek Párizsba kerültek, a többi eszközt viszont szétosztották, már a darabszámok alapján.
A fegyverekre ráfért a frissítés, mivel jelenleg a városi rendőrök kezében 1960-as és 1970-es években tervezett géppisztolyok és gépkarabélyok láthatóak. Érdekes de a BAC jellemzően inkább maroklőfegyvereket használt.
BAC-hoz hasonló rendőri egységek sok országban léteznek, bár némileg eltérő feladatkörrel rendelkeznek. Az USA-ban a bűnmegelőzési vagy banda csoportokat lehetne említeni, bár ők nem vesznek részt tömegoszlatásban.
Angliában a Flying Squad nagyobb horderejű eseteknél kerül bevetésre és nem a közterületen várja a bűnt, nálunk pedig bizonyos esetekben a Készenléti Rendőrség tagjai végeznek civil ruhában hasonló feladatokat.
A BAC létszáma nem publikus, de a párizsiak talán úgy kétszázan lehetnek, míg a többi csoport létszáma kapitányságonként változó.
Fotó: http://1.bp.blogspot.com/
http://media.gettyimages.com/
http://img.welt.de/
Utolsó kommentek