A Tengerészgyalogság általános személyi felszerelése az utóbbi időben a többi fegyvernemmel összehasonlítva nem sokszor, mégis sokat változott a 2000-es évekhez képest.
A következőkben egy ilyen „kezdő” csomagot láthatunk, ami nem fedi le a teljes rendszeresített felszerelést, ezt ugyanis egy kinti tanfolyam külföldi, hazánkból származó, résztvevője kapta meg.
Gerber gyalogsági ásó
Korábban ez már szerepelt az oldalon, azzal a különbséggel, hogy az a német változat volt, ez pedig az amerikai. Ez a példány már láthatott ezt-azt, életlen és csöppet rozsdás is volt.
Ez még nem is lenne probléma, előfordul a legjobb családban is, de emellett nagyobb gond volt, hogy a kieső stiftek miatt állandóan szét is esett.
Polifoam
A korábbi feltekerhető polifoamot váltotta le, ez a hat részbe hajtható változat. Körülbelül másfél centiméter vastag, egész jól szigetel, bár a hadsereg és a gárda már felfújható matracokat használ.
1L-es kulacs
Ez még a régi LC-2-es rendszerhez maradt, és valami miatt kiosztották. Alapvetően már csak az újoncok mászkálnak vele, és egyébként senki nem használja. A fekete bőrkesztyű szintén ilyen.
A PASGT sisakhoz képest nem sokat változott. Sajnos a formája miatt kényelmetlen az optika használta, és fekve sem a legjobb. Az utóbbi megállapítás főleg az ACH után lesz hangsúlyosabb.
Az állszíj sem jött be, nehézkes az állítása is. A párnázott belső még jó is lenne, csak sajnos elfelejtették kimosni, aminek az eredménye egy pár hetes kiütéses fejviszketés.
USMC 3 évszakos hálózsák
Ez a híresebb négy rétegű hálózsák lebutított változata, ugyanis itt a rétegek sokkal vékonyabbak, de ennek köszönhetően sokkal könnyebb az egész.
A külső coyote színű huzat belülről gore-tex bélésű, akárcsak a kabát. Elég jól összetudja gyűjteni az izzadságot, bár ez sem általános. Az is lehet, hogy azok régebbi, agyonhasznált példányok voltak.
A középső réteg a „poncho liner”, amit akár külön is lehet használni. Ez egy egyszerű takaróként is tud funkcionálni, de 10 fok alatt nem túl meleg.
Maga a hálózsák szintén coyote színű, és általánosságban elmondható, hogy öt fok környékén azért lehet fázni benne. Mivel a kompressziós zsákot nem nagyon osztják ki, ezért a legtöbben csak beledobálták a FILBE-be.
„Száraz zsák”
Osztanak viszont „Dry sack”-et, ami esőben még egész jól is működik, viszont átmeneti megoldásként a hálózsákot is belelhet csomagolni, így egyfajta kompressziós zsáknak is használható.
„FILBE rendszer”
Nem nagyon volt használatba, volt saját zsákja, de a kis zsák egész jó. A nagy zsákba pedig jellemzően a mérete miatt mindent csak beleszórtak, és nem nagyon válogattak szét semmit.
Egyébként eleve hiányosan adták ki, a hevedereket és kis zsebeket nem nagyon osztogatták hozzá, és összeszerelési útmutatója is csak a falon volt látható.
Jó mellény, nem akadályozza a fegyver használatot, sőt természetesen a legtöbb hazainál jobb. Azért megjegyezném, hogy vannak elérhető áron kényelmesebb és kisebb mellények.
Sátorlap
MARPAT színű, gumírozott egyszerű sátorlap. A hálózsákkal együtt használják, már aki felhúzza. Teljesen egyszerű, esőgallérként már nem használható.
„Zöld” kesztyű
Egyszerű kesztyű, hidegebb időszakra tervez. Egyébként a nagyobb extrém hidegbe szánt kesztyű béléseként is funkcionál. Ez már egy újabb változat, ahogy látható csúszásgátló bevonatot kaptak az ujjak és a tenyér része. Ezt se nagyon használja senki.
Egyéb
A gore-tex kabát már szerepelt itt, ez egy teljesen jó ruhadarab, néhány célzseb és camelbak tartály volt még a készlet része. Bár az utóbbi nem került használatba, okulva az LWH példájából.
Általánosságban elmondható, hogy odaát sincs kolbászból a kerítés, főleg nem a Tengerészgyalogságnál. Meglepő a felszerelések elhanyagolása is, és igénytelen tárolása.
De a kiadott eszközök jó minőségűek, sőt bőven hozzák azt a szintet, amire egy modern hadsereg átlagos lövészkatonájának szüksége lehet. A negatív vélemény inkább a modernebb és kényelmesebb, egyénileg beszerzett felszerelések tükrében alakult ki.
Nyilván mondjuk a hazai viszonyokhoz képest egy gazdagabb országról van szó, és szembetűnő a felszerelés minősége és mennyisége. Ha itthon ott tartanánk, hogy ezt kellene viselni, egycsapásra elég sok probléma megoldódna.
Viszont a fogyasztói társadalom, és a rengeteg pénznek ami a katonai szektorban rejtőzik, okán igen telített a piac, és nem nehéz jobb minőségű, azonban kétszer drágább, felszereléseket találni.
Ezt persze kevés hadsereg engedheti meg magának, főleg a nagyobb számú rendszeresítést, de könnyen belátható, hogy egy ACH-hoz képest az LWH kényelmetlenebb, vagy egy KIFARU zsákhoz képest a FILBE teljesen más.
Utolsó kommentek