Az utóbbi napok híreiben több helyen emlegették a francia rendőrség bevetési egységet, viszont még nyugati lapokban is sokszor összekeverték őket, vagy csak simán rosszul nevezték meg.
Fényképek és videók alapján viszont elég jól belehet azonosítani a résztvevő egységek nagy részét. Az pedig való igaz, hogy szinte mind a rendőrség vagy a belügyminisztérium alárendeltségébe tartoztak.
GSPR (Groupe de sécurité de la présidence de la République,Köztársasági Elnökség Biztonsági Csoportja)
Nem sokkal az első támadás után a helyszínre sietett a francia elnök, Francois Hollande. A képen jól látható a biztonságáért felelős egység több tagja is.
A GSPR egy 90-100 fős egység, amely az államfő védelméért felelős. Az állomány rendőrökből és csendőrökből áll, bár az előző ciklusban kizárólag rendőrökből állt a teljes egység.
GPIN (Groupes d’Intervention de la Police Nationale,Francia Rendőrség Bevetési Csoportjai)
A GPIN gyűjtőneve annak a 7 Franciaországban és 2 Franciaországon kívüli csoportnak amelyek, 7 francia nagyvárosban találhatók, és regionális hatáskörrel rendelkeznek. Feladatuk a túszmentés és a fegyveres bűnözők elfogása.
Az alakulat körülbelül 200 fős, akik 9 bevetési egységbe tagozódnak. Bár a nevéből látható, de kizárólag rendőrök alkotják. A felszerelésük a kis méretűk ellenére igen változatos.
Több féle gépkarabélyt és sörétes puskát is használnak. A képeken főleg G3-as és G-36-os,Glock 17-es és több féle sörétes puska látható náluk. A hátukon viselt nagyméretű felvarróról könnyen azonosíthatóak.
BRI (Brigade de recherche et d'intervention)
Az alakulat nevének lefordítására azért nem vállalkoztam, mert sokkal egyszerűbb elmagyarázni azt. A BRI egyedülálló a rendőrségi különleges egységek sorában. Ugyanis fő feladatuk nem csak a fegyveresek vagy veszélyes bűnözők elfogása, hanem nyomozó munkát is végeznek, tehát például megfigyelnek és adatokat gyűjtenek.
Fegyveres rablások, túszejtés, bandák felszámolása tartozik a munkaköri leírásukba, a „hagyományos” felszámoló tevékenységek mellett. Maga a BRI 50 rendőrből áll, és a bevetések során további 70 fő egészíti ki, akik a BRI-BAC (Brigade Anti Commando) tagjai.
BRI-k egyébként több francia nagyvárosban is megtalálhatóak, az utóbbi napokban a párizsi rendőrség alakulata volt látható. Egyenruhába leginkább a vállukon viselt felvarróról azonosíthatóak, amely kör alakú, benne pedig egy célkereszt két oldalán az alakulat neve és egy ördög szarvas figura látható. Fegyverzetük nem sokban tér el a korábban felsoroltaktól.
RAID (Recherche Assistance Intervention Dissuasion)
Akárcsak a BRI a RAID is egy kicsit komplexebb egység a rendőrségen belül. Országosan bevethető, akár a GIPN, viszont a hagyományos felszámoló feladatokon túl további két szekcióra bomlik.
Az egyik szekció felelős az alakulattal feladataival összefüggő információk megszerzésért, technikai eszközökért és fegyverekért. A harmadik pedig a műveletek pszichológiai vetületéért felelős. Ide pszichológusok, túsztárgyalók és helyszínelők tartoznak.
A RAID-et viszonylag könnyen megkülönböztethető a mellény hátulján viselt nagyméretű RAID felirat, illetve a bevetési egység tagjainak bal felkarján is látható volt az alakulat felvarrója.
FIPN (Force d’intervention de la police nationale, Francia Rendőrség Bevetési Egysége)
Ez egy kakukk tojás, ugyanis a FIPN nem egy alakulatot, hanem mind a RAID-et,BRI-t és GIPN-t magába foglaló szervezeti egység nevének a rövidítése. Tulajdonképpen egy francia SOCOM.
GIGN (Groupe d’Intervention de la Gendarmerie Nationale, Csendőrség Beavatkozó Egysége)
A fentebb felsoroltak közül a GIGN rendelkezik a legtöbb emberrel és a legtöbb képességgel is. Az utóbbi években kibővítették és a sorait immáron harci búvárok és ejtőernyősök is erősítik, tehát a rendvédelmi feladatkörök mellett rendelkeznek katonai egységeknél látott képességekkel is.
Szintén országos hatáskörű alakulat, de talán ez az egyetlen amit akár külföldi ország területén is törvényesen belehet vetni.Mármint a francia törvények alapján.
A fentebb felsorolt alakulatok többnyire egységes képet mutatnak. Érdekes, hogy szinte mindegyiknél használják a sisakra szerelhető, ballisztikai arcvédelmet.
A védőmellények szintén városi harchoz lettek optimalizálva, jelentős testfelületen nyújtanak védelmet, felkar, nyak-torok és lágyékvédelemmel ellátva. Mindent összevetve a felszerelésük színvonalas, ami a fegyverekről és azok kiegészítőiről is elmondható.
Az egységek ilyen szintű felszereltsége nem véletlen, ugyanis Franciaországban évről évre egyre több fegyvert foglalnak le, és terrorista csoportok mellett a szervezet bűnbandák mind 2000 előtt, mind után elég aktívak voltak.
Forrás:
http://globalmilitaryreview.blogspot.hu/2011/10/french-national-police-intervention.html
http://le.raid.free.fr/bri.htm
http://le.raid.free.fr/
http://www.lapolicenationalerecrute.fr/Fiches-metiers/Policier-en-groupe-d-intervention
http://www.gendarmerie.interieur.gouv.fr/gign/Organisation/Force-Intervention2
Utolsó kommentek