A svéd hadsereg 1990-ben kezdte el rendszeresíteni az M90-es harci gyakorló ruházatot, és a hozzátartozó kiegészítőket, mint polár pulóver, esővédő, sapka.
Meglepő módon egészen 1990-ig a svéd katonákat egyszínű zöld egyenruhával és bőrből készült málhafelszereléssel látták el, nem beszélve a fém sisakról. Ezeket még az 1950-es években tervezték.
Az új M90-es egyenruha az akkortájt széles körben terjedő, de megtévesztő elnevezésű, M90-es terepmintával készült. A terepmintát mind a hadsereg, légierő és haditengerészet is használja a saját járművein. Ennek köszönhetően a svéd hadsereg arculata egyedülálló.
Az M90-es egyenruhát legalább hat változatban készítik el. Az M90F(Fält, terep) a bokorugrók, az M90P (Pansar, páncélos) a harcjárműkezelők, az M90H (Helikopter) a helikopter személyzet, az M90L , (Lätt,könnyű) meleg égövi szolgálatra, az M90K (Ökenkammo) pedig sivatagi használatra tervezték. És létezik még a zubbony “combat shirt” változata amit sivatagi és woodland változatban is láttam már.
A zubbony álló galléros, de ez lehajtható és erre kerül a rendfokozati jelzés is. A váll szalagokat elhagyták róla, viszont az elkészítése pillanatában még nem volt divat a vállzseb, ezért ez is elmaradt róla. Egyébként az esővédő kabáton ez már megtalálható.
A zubbony nagyméretű rejtett villámzáras, és patentos gombolású. A patentokat egyébként elég bőkezűen alkalmazták. Az álló gallér egyébként nem lenne rossz, csak felhajtva nem lehet összegombolni.
A zubbony bal vállán viselik a színes svéd zászlót, és a hadsereg címerét, míg jobb oldalon az alakulat felvarróját. Érdekes módon én eddig csak az alakulat felvarrókból láttam inverz változatot. A zubbony könyök részén erősítés található, ami végigfut az alkaron is.
Felül két darab rejtett mellzseb található, amik záródásáról függőleges villámzár gondoskodik. A villámzárak egyébként elég robosztusnak néznek ki. A bal oldalon található egy színű heveder darabra egyébként kitüntetéseket szoktak tűzni, illetve én még esetlegesen a kézibeszélő rögzítését tudom elképzelni rajta, amennyiben a delikvens nem visel mellényt.
A mellzsebek mérete egyébként számomra pont megfelelőnek bizonyult. A kialakítása is tetszik, tehát hogy nem a zubbonyra került fel, hanem belül lett kialakítva. Szabászati szempontból egyébként nem tudom melyik módszer az egyszerűbb, de valószínűleg egyszerűbb magára a zubbonyra kívülre rávarrni.
A zubbonyon található függőleges villámzárnál nekem tetszett még az a megoldás is, hogy felkerült egy külön flepni, ami védi a a villámzárat és a szigetelést is elősegíti. Bár ezt manapság kilehetne váltani már rendes víz és szélálló villámzárakkal is.
Alul található szintén két darab, villámzáras, átlósan elhelyezkedő derék zseb. Mivel a zubbony csípő alá lóg, inkább egy kabátnak érződik, mindenesetre a derék zsebek nem zavaróak.
Hátul alul található egy nagyobb méretű tépőzáras zseb. Lehetne térképtartónak nevezni, de ha a málhafelszerelés fenn van, akkor nem lehet hozzáférni, bár az új mellény látszólag nem fedi el, viszont kiválthatja a farzsebet, ami nem került fel a nadrágra.
A zubbony alján a megkötéshez szükséges madzag és feszítő található. Számomra a madzag keskenynek és gyengének tűnt, bár megrángatva nem tapasztaltam ilyesmit, viszont a feszítő se tűnt egy időtálló darabnak.
A zubbony mandzsettáján patentos megoldás látható, ami két pozícióban állítható. Szerintem a patentok egymáshoz túl közel kerültek, és sokkal jobban funkcionálnának ha kicsit nagyobb távolságot hagytak volna köztük, így vastagabb és vékonyabb ruházat esetén is használhatóbbak lennének.
Bal oldalon belül található egy patentos és flepnis “tolltartó” zseb. A jobboldalán pedig egy nyitott zseb, kifejezetten az íróeszközök számára. Egyébként egy rite in rain kifejezetten passzol bele.
A belső zseb alatt található a derékállításhoz szükséges zsinórzat. Itt is ugyanazt a madzagot és feszítőt használták, mint a zubbony alsó részén. Tehát ugyanazt tudom elmondani róluk.
A belül található címkén olvashatunk a zubbony méretezéséről, anyagáról és mosási javaslatáról, illetve hogy bizony már ez is Kínában készül, és nem pedig a kies svéd legelőkön.
Az M90-es Fältjacka (field jacket), ahogy a neve is mutatja inkább egy kabátra hasonlít, amit a svéd igényeknek megfelelően alakítottak ki. Elég vastag, legalább két rétegű, és robosztus is.
A felhasznált villámzárak és tépőzárak meggyőzőek, viszont a madzagok és a rengeteg patent már kevésbé. Bár a patentok gyengesége a nadrágon jött elő igazán.
A robosztus mivolta mellett ami még figyelemre méltó, az az M90-es terepminta. Ahogy látható a zöldelő magyar terepen azért nem néz ki rosszul. Viszont komoly hátránya, hogy az M90F-ben az ember már 20 fok környékén se fázik, és én egy olyan 15 fokban tartanám ideálisnak.
Az M/90F-ért köszönet Csabának!
Utolsó kommentek