A „horvát” málhamellény 2000 után bukkant fel a magyar katonákon nagy számban. Hivatalosan nem került rendszeresítésre, nincs is hivatalos elnevezése, mégis sok alakulatnál került kiosztásra, ezáltal „rendszeresítve”.
A horvát málhamellény, ahogy a neve is mutatja, Horvátországban gyártott, és a horvát hadsereg által rendszeresített felszerelés. Már a polgárháború évei alatt is használták, tehát úgy tippelnék, hogy a 90-es évek elején kerülhetett rendszeresítésre.
A mellényen elöl 9 zseb található. A mellény hálós alappal rendelkezik, ami jó szellőzést biztosít. A mellények anyaga nem sokban különbözik a horvát gyakorló ruha anyagától. A horvát hadsereg által használt amerikai woodland mintára hajazó színbe, és téli változatban került rendszeresítésre.
A mellény hátsó felén, alul egy nagyobb tépőzáras zseb található. Felette rögzítési pontok, amikbe sörétes puskához lőszert, más kaliberű lőszert és esetleg málhafelszerelés részeit lehet rögzíteni. Gyakorlatilag viszont jobb szabadon hagyni. Legfelül pedig két tépőzáras fül segítségével lehet a mellény hosszát beállítani.
A hátul található nagy méretű tépőzáras zsebbe elfér akár egy PK rakasz is, persze kizárólag a heveder egymagában. Ha ezt a zsebet túlságosan megpakoljuk, akkor kényelmetlen is lehet, mivel ebben az esetben nyomja a derekat.
A mellényen körbe tépőzáras és patentos fülek találhatók. Ezekkel lehet rögzíteni a mellény alsó részére, a málha övet, amire további felszerelés rögzíthető, mint például kulacs vagy gyalogsági ásó. Ezt azonban nem mindig szokták használni, és tény az is, hogy szabadon hagyva kényelmesebb valamivel a mellény.
A tártartók az Ak-hoz készített 30-as tárak befogadására készültek. Tépőzáras megoldást alkalmaztak, illetve gumi feszítő is rákerült, így a tárak nem ugrálnak össze-vissza hanem stabilan állnak a zsebekbe. Koptató réteg azonban nem került fel a tárak felső részének helyére.
Bal oldalon, felül található egy kisebb tépőzáras zseb. A zseb elég kicsire sikerült, szóval apróságok férnek bele, mint öngyújtó, valami kis kötszer, zsebkés és hasonlók. Viszont a bal kezes lövők számára jó hír, hogy a zseb feletti rész üres.
Vele ellentétes oldalon egy nagyobb méretű zseb látható, ami a régebbi olvasókat a SPOSN elsősegély zsebére emlékeztetheti. Egyfelől ide már több kötszer fél, de láttam olyan képet is ahol két darab tojás gránátot tároltak benne.
Efelett egy patentos zseb található, amibe a tájoló esetleg kisebb méretű rádiók férnek bele. A tájoló valószínűbbnek tűnik, mivel még manapság is ritka hogy ekkora méretű kézi rádiókat alkalmazzanak, ezek ugyanis rövid hatótávval rendelkeznek.
Szét zipzározva belül két darab tépőzáras zseb található. Ezek elég nagyok ahhoz, hogy különféle papírokat és térképet tároljunk bennük. Egyetlen hátránya, hogy a mellényt huzamosabb ideig viselve, a zsebeket bizony átizzadjuk.
A mellény szabása több másik amerikai mellényére hasonlít. Fölösleges vitatkozni azon ki másolt kiről. Személy szerint málhamellényként nem tartom túl jónak ezt a fajta szabást. Hasonló szabású mellényeket, világszerte rendszeresítettek rendőri egységek.
A Magyar Honvédségen belül kizárólag idehaza használják, külszolgálatra nem került ki. A horvát hadseregben jelenleg kezdtek áttérni, új digitális egyenruhára és az ehhez tartozó új típusú málhafelszerelésre.
Utolsó kommentek