Az 1990-es években a honvédség új kihívásokkal nézett szembe, konkrétan több ENSZ misszióban vettünk részt, ami miatt a külszolgálatra küldött katonák számára megfelelő egyenruhát kellett készíteni.
A “hurrikán” kódnevű terepmintára esett a választás, amit a “rábából” készítettek el. A mintával még nem is lenne akkora probléma, szerintem gyakorlatias megoldás volt a problémára. Egyébként nyáron, idehaza még lehetett is létjogosultsága.
Az ing mellzsebes, a zsebeket a 65M gyakorlóruhán használatos, bakelit(?) gombokkal készítették. Egyébként az ing meglepően puritán lett, akárcsak a 65M, és a nyugati díszes zubbonyokkal-ingekkel ellentétben ezen csak a rendfokozati jelzéseket helyezték el.
Az egyenruha pamut anyagból készült, és elég vékony is, tehát melegben nyáron vagy trópusi körülmények között még kényelmesnek is mondanám. Összehasonlítva a 2000M-el, még talán többet is bír annál.
Az inget kizárólag mellzsebekkel készítették, és nem gondolkoztak gyakorlati problémákon, tehát ezt is a nadrágba betűrve kellett hordani. Na most ez a megoldás, meleg párás éghajlaton nem túl kényelmes. Példaként a francia és amerikai trópusi zubbonyokat mind kívül lehetett már hordani, az 1950-1960-as években.
A trópusi nadrágot a 65M gyakorló nadrág szabását alapul véve készítették el. Fő különbség, hogy erről elhagyták a kanál gép zsebét. Viszont az akkoriban egyre terjedő, bár a legtöbb nyugati egyenruhán már a 70-es 80-as évektől megtalálható, combzsebek sem kerültek fel.
A váll lapok számára a gombos váll laptartókat meghagyták. Akkoriban még nem volt divat a felkaron hordani alakulat jelzést vagy a címer pajzsot. Bár a 90-es évek vége felé mintha a címer pajzs már felkerült volna rá.
A nadrágon hátul gombos farzsebek találhatók. Egyébként mind az ülepnél, mind a comboknál hiányzik a dupla anyagból készített erősítés. Az ing rövid ujját, illetve az erősítések hiányára az lehet a magyarázat, hogy a “hurrikán”-t nem gyakorló ruhaként kívánták használni.
Elöl a nadrág gombos, az öv tartókat pedig a honvédségben rendszeresített vastagabb bőr öv számára méretezték. Hagyományos terepen gyakorló ruhaként használva, valószínűleg elég gyorsan elkopna.
Látható, hogy a hurrikán noha a 65M ruha alapján készült, mégsem tekinthető hagyományos harci-gyakorló öltözéknek. Nem is került nagy mennyiségben rendszeresítésre, és nem is kívánták ilyen szerepkörben használni.
A cikk olvasói segítséggel jöhetett létre, köszönjük a segítséget ez úton is!
Utolsó kommentek