
A Tengerészgyalogság 2008. augusztusában kezdett el rendszeresíteni egy új, a korábbi nagyobb méretű IBA és MTV mellényekhez képest kisebb és könnyebb lövedék álló mellényt, vagyis inkább „plate carrier”-t.
Az új mellény az SPC vagyis „Scalable Plate Carrier” nevet kapta, és az Eagle Industries készítette el. A korábban rendszeresített mellények túl nehezek voltak (~15 kg), túl nagyok és szélesek és túlságosan akadályozták a Tengerészgyalogosok mozgását.
A mellény, az elődöktől eltérően, panelekből épül fel, amik igény esetén akár cserélhetők is. Az elülső panel négy csattal rögzíthető a hátsó részhez, illetve a felső két tépőzáras pánttal lehet a mellény magasságát állítani. A lekerekített formának köszönhetően sokkal nagyobb mozgás tere van a karoknak, illetve mivel nincs kiugró élesebb rész benne, a fegyver szíj vagy bármi más egyéb sem akadhat el benne.
Elöl középen található egy tépőzár, ahová a 2006-ban rendszerbe lépő egyesített név és alakulat felvarró kerül. A mellény felső részén a molle rögzítési pontok szokásostól eltérő elhelyezése jobb helykihasználást eredményezett.
A hátsó panel szögletesebb de ebből fakadó hátrányt nem tapasztaltam ezeddig. Felül megtalálható rajta egy szerényebb kivitelű tépőzáras fogantyú, ami sebesült mentésnél jön jól. Az SPC-re nem terveztek gyors leoldást, mint például ennél a mellénynél, mivel a nagyméretű csatoknak köszönhetően egy fekvő sebesültről 10-15 másodperc alatt eltávolítható.
A panel belső felén deréktájon látható nagyméretű párnázás nagyban növeli a komfort érzetet, továbbá a vállak mellett a derékra is ráterheli a mellény súlyát. A felül látható nagyméretű tépőzárhoz a „váll párnák” rögzíthetők.
A panelek alsó felén található tépőzáras részek lehajtásával lehet hozzáférni a belső részekhez. Itt külön rekeszbe került bevarrva a lágy ballisztikai betét. Ennek a megoldásnak az egyik hátránya, hogy ez a betét nem cserélhető, tehát a szavatosság lejártával a külső résszel együtt kell lecserélni.
Belül szintén külön helyet kapott a „hard armor”, amit a megfelelő pozicionálás véget egy külön tépőzáras pánttal kell rögzíteni. Az extra rögzítésnek köszönhetően, a kemény ballisztikai betét egyáltalán nem mozog és teljesen stabil.
Már már amerikai szokás szerint szép nagybetűkkel a rögzítésre szolgáló pánt végére rákerült a használati utasítás is. Igazság szerint sokkal jobb megoldás mindenre ráírni, hogy „nem ehető” mint bármiféle használati utasítás nélkül elkészíteni a különböző felszerelési tárgyakat.
Részletes használati utasítás az elülső panel, „hard armor” rögzítésére szolgáló pántra vart tépőzáras zsebben található. Bár a mellény pofon egyszerű, a részletes leírás nem jön rosszul és a viseléshez szükséges alapvető tudnivalókat taglalja. A mellény részletes adatait nem tartalmazza.
A váll párnák vagy „shoulder pad”-ek kettős célt szolgálnak. Egyrészről az elülső panel tépőzáras pántjai számára kiegészítők, hogy azok kevésbé vágják a viselő vállát. A párnák elején és végén található tépőzárak az elülső és hátsó panelhez rögzíthetők.
A „pad”-ek másik rendeltetése a különböző vezetékek-csövek rögzítése. Szét tépőzárazva a camelbak csövét, rádió antennát, rádió vezetékeket lehet keresztül vezetni rajtuk, és stabilan rögzíteni anélkül, hogy később ezekbe beleakadjon bármi.
A mellényhez tartozik további 3-3 különálló heveder is. A bal oldalival a „cummerbund” méretét lehet beállítani, úgy hogy a Molle rögzítési pontokba fűzzűk azt, és így a hátsó panel alsó részén található bújtatón akadnak fenn a megfelelő helyen. A másik két heveder az ILBE patrol pack, és corpsman pack, rögzítését teszi lehetővé.
Maga a „cummerbund” gyakorlatilag egy mellényen lévő öv, ami különböző felszerelések rögzítését teszi lehetővé oldalra, mind emellett pedig stabilabb rögzítést tesz lehetővé a viselő felsőtestén. Belül nem tartalmaz ballisztikai védőbetétet, műanyag merevítés található benne.
A fűzős vége egy erős gumis fülön található. Ez a megoldás kényelmes viselést tesz lehetővé, ugyanis megfelelően beállítva a mellény folyamatosan a testünkhöz simul és nem áll el attól, ugyanakkor kényelmesen viselhető.
A cummerbund egyik nagy előnye, hogy könnyen ki és be fűzhető, így a mellény a feladatnak legmegfelelőbben állítható össze. Kivéve például szabadabb mozgást tesz lehetővé, és csak a csatok rögzítik rajtunk a mellényt, így viszont némileg veszít a stabil rögzítéséből.
Az egyik különálló heveder, amely patentokkal rögzíthető és egy „anya” csat található rajta, az ILBE zsák alsó pántjának rögzítését teszi lehetővé a mellényen. A zsákot így a mellényhez lehet közvetlenül rögzíteni, és az nem tud lecsúszni róla.
Az „apa” csattal ellátott hevedert a mellényen található műanyag gyűrűbe kell belefűzni, és a zsák vállpántja rögzíthető hozzá. Ez a módszer egyedülálló, de gyakorlatban a használata kicsit körülményesebb, emiatt nem túl elterjedt.
Oldalra és kívülre lehet a cummerbundon rögzíteni a oldalsó kiegészítő védelem tárolására szolgáló zsebet. A zseb hát oldalán két molle pánt található, ami elégséges de stabilabb lenne néggyel. A zseben kívül is találhatók rögzítési pontok, azonban a betét majd két kilós súlyán felül tovább terhelni további kényelmetlenségeket szül. Erről a problémáról már itt volt szó.
A mellény felvétele és rögzítése egyszerű. Felvéve az elülső panelen található tépőzáras lapot felrántjuk, majd a cummerbund végeit rögzítjük rajta. Ezután a lapot ráhajtjuk, majd a lap alsó részén található patentos hevedert a mellény belső felületén található patenthez rögzítjük, így az még véletlenül se tud önmagától kinyílni.
Az SPC hátsó paneljének kisebb mérete a korábbi mellényekhez viszonyítva némi problémát szül, ugyanis a rendszeresített camelbak nem erre lett tervezve. Ennélfogva az elhelyezése körülményesebb, konkrétan összébb kell nyomni és úgy felcsatolni, emiatt pedig kevesebb víz fér a tartályba.
A mellényre feltehető a sztandard rendszeresített lágyékvédő is, amibe kizárólag lágy ballisztikai betét található. Az SPC-re kizárólag ez és az oldalsó védelem rakható fel pluszként, a nyak és torokvédővel illetve felkarvédővel nem használható.
A lágyékvédő belülre rögzíthető. Két-két pont is található ahova fellehet tenni.
Az SPC egy könnyebb és jóval kényelmesebb mellény a korábbiakhoz képest. Kifejezetten az afganisztáni terepviszonyokra rendszeresítették. Összehasonlítva a nagyobb és nehezebb mellényekkel sokkal kényelmesebb és szellősebb.
A fő különbségek hamar kijönnek, ugyanis az ember könnyebben mozog benne, nehezebb terepen később fárad el benne és a terhelés érezhetően lejjebb jön a vállakról, azonos mennyiségű felszerelés mellett.
A Tengerészgyalogság afganisztáni egységei szinte csak ebben láthatók, de ezeken felül is nagy számban került rendszeresítésre, az MTV mellett. Nem szabad megfeledkezni róla, hogy ez a mellény nehéz terepviszonyokra készült, míg például konvoj műveletekhez vagy a magasabb védettséget igénylő feladatokhoz a korábbi, nagyobb védettséget adó mellények előnyösebbek lehetnek.
Az összes betéttel együtt a mellény súlya tizenkét kilogramm is lehet mérettől függően. Ez három kilóval könnyebb egy felszerelt MTV-hez képest, ami nem tűnik soknak de sokat számíthat egy afgán kempingezés során.
Jelenleg drasztikus lecserélésről nincs szó, azonban a némileg módosított ISPC-t kezdik el rendszeresíteni. Az I(Improved, javított)SPC egyik feltételezett különbsége a cummerbundnál keresendő, aminél nem kívülre hanem belülre kerül fel az oldalsó betét.
Utolsó kommentek