Krizo:
Azt hittem, hogy megszűnt az oldal! Már csapatpróbán az új Magyar gyakorló. Remélem lesz róla beje... (2024.09.26. 11:55)Colombo város egyes számú tűzoltósága
A Combat Gear Blog célja bemutatni milyen kiegészítőkből tevődik össze egy modern hadsereg katonáinak személyi felszerelése, továbbá szeretne a laikusok, érdeklődők, hivatásosok és szerződésesek, milsimesek, airsoftosok, paintballosok és természetjárók számára egy érdekes oldalt összeállítani leírásokkal és fotókkal.
Ne felejtsd el elmenteni az oldalt a kedvenceid közé! (CTRL+D)
Az orosz hadsereg rendelkezik egy elég egyedi, kifejezetten hegyi hadviseléshez kifejlesztett ruházattal. Ez a gorka, vagyis a hegy nevet viseli. Már a 80-as években alkalmazták Afganisztánban. Nem kifejezetten csak hegyi terepen alkalmazzák, mivel elég strapabíró és kényelmes.
Ez a nadrág azért kapta meg a „new” tagot is a címben, mivel az alap 3. generációs gorka nadrághoz képest, ez egy javított verzió. Általánosságban elmondható, hogy kiegészítőkkel együtt 0 és 20 fok között hordható. Ez alatt illetve felett, túl melegnek vagy túl hidegnek bizonyulhat.
Két féle anyagból készült. Egy erősebb zsákvászon alappal rendelkezik, amire rip-stopos koptató rétegek kerültek fel. Mivel nem természetes lenvászonból készült, ezért a korábbi gorkákra jellemző fakulás erre már nem igaz, gyorsabban szárad és jobb vízlepergető képességgel bír.
A korábbi gorkákkal összehasonlítva a harmadik generációs változat sokkal erősebb anyagokból készült el, és jobban lefedték a kopásnak kitett felületeket is. Az első és második generációs gorkák még nylonszerű anyagból készültek.
A gorka egy elasztikus nadrágtartóval rendelkezik. Ez a hagyományos formulával ellentétben, oldalt van rögzítve, a két pánt a hát közepén egybe van varrva, és úgy kell belebújni, mint egy hónalj tokba. Úgyis áll.
A nadrágtartó leszedhető, két oldalt egy-egy műanyag gyűrűbe, tépőzárral rögzíthető. Leszedve könnyen elfér a nadrág bármelyik zsebében, bár egyáltalán nem zavaró és ahogy az egyértelmű, meg akadályozza, hogy lecsússzon a nadrág.
Az öv alatt található zsebből, a szabásból eredően, nehezebben esnek ki a belepakolt holmik. Maga a zseb zsákvászon anyagból készült, míg a szája a koptatós rip-stop szerű anyagból. Körülbelül ugyanakkora hely van benne mint a legtöbb hasonlóba, tehát a kézfejünk elfér benne bőven. Deréknál vastagon gumírozott a nadrág.
Comb középen található két oldalsó zseb, amik gombbal zárhatók. Ezek is rip-stop szerű anyagból készültek, és ahogy látható elég nagy hely van bennük. Elég sokminden belezsúfolható, és mivel nem gumis ezért nem is tágul ki.
Térdnél duplaréteg található rip-stopból, és egy polifoam térdvédő. Ez elég kényelmesnek bizonyul, bár a polifoam réteg nem túl vastag, nincs szükség külön térdvédőre hegyi körülmények között. Városi körülmények között viszont már erősen ajánlott.
A térd koptató alsó része tépőzárral nyitható, és a polifoam réteget lehet kicserélni esetleges sérülés esetén. Térd alatt egy gumis behúzóval lehet a nadrágot a viselő lábára igazítani. Így testhezállóbb lesz és kényelmesebb viselni.
Alul szintén tépőzáras gumipánttal lehet a viselő bokájához igazítani a nadrágot. Eleve a nadrág szára gumis, míg hosszabbra is van hagyva. A szárba vart pántba belelépve, meggátolható a nadrág felcsúszása.
A gorka 3 olyan körülményekre lett tervezve, ahol a gyakorlóruházat kevésnek bizonyul viszont az esőruházat meg túl soknak. Anyagát tekintve egész vízálló, akár hóban is lehet használni, viszont ha egyszer átázik akkor nehezen is szárad meg.
A gore-tex és egyéb esőruházatokhoz viszonyítva sokkal csendesebb és robosztusabb. Hiányosságnak tudható be, hogy nem készült hozzá polárbelső és készülhetne az egész rip-stop anyagból. Méretezését tekintve bővebbek, mint a sima orosz gyakorló ruhák, az aláöltözés véget, viszont a gorkát a gyakorlók helyett hordják.
Csak rendelni tudsz orosz webshopok ról.
Igen,a gore-tex cuccok egyik problémálya a susogó hang ami zavaró akár vadászat akár airsoft közben,mivel a gorkák hasonló környezetben használatosak ezért az összehasonlítás ezen a téren.
Direkt végigolvastam az MCCUU-s cikket mert úgy emlékeztem,hogy az sem rip-stop-os anyagból készül(szerintem ez nem bej).Azt nem értem,hogy annak miért nem "hiányossága" és ennek miért?
A hiányosság úgy értendő, hogy ha már megtudták normális minőségbe csinálni a rip-stopos koptató felületeket, akkor a többi részén mért nem alkalmazták ezt. Így egy nyáron is hordható, de robosztus nadrágot kaptunk volna, amihez egy molinót húzva, hidegebb időben is viselni lehetne.
Helyette túl hidegbe már kevés a Gorka, míg túl melegbe meg sok.
Hosszú idő után sikerült kiszakadni az urbánus valóvilágból és kipróbálni a - nem pont ilyen, de hasonló kivitelű - civil gorkámat. Nekem nagyon bejött, amerikai polipropilén alsóval (tudom, vannak modernebb cuccok, de nekem még ez van) és egy polárfölsővel tökéletes volt a mostani 0 - pár fokos időben. Egyszer még esőben kell majd kipróbálnom, bár azt gyanítom, hogy az esővédő képessége nem annyira jó, mint egy gore-texnek, viszont ebben a száraz, havas időben tökéletesen működött. (Ez itt a reklám helye...)
Már egy ideje vadászom a bemutatott nadrágra és a kabátjára...
De van másik: GEN. 4.
Sajnos élőben eddig egyszer láttam. Azóta sem került a kezem ügyébe. Szlovák oldalakon lehet találni.
Szívesen megnéznék pár képet a Te verziódról! Esetleg van ötleted, h hol lehet ilyenhez hozzájutni itthon?
Milyen a "civil"? Egy színű? Gondolom, ha nem pont ilyen akkor az egy korábbi verzió? Nincsenek rip-stop betétek? Esetleg anorák kialakítású a kabát?
@hungaryhonvéd: Abból gondolom, hogy "civil", mert semmiféle hivatalos bélyegzés nincs benne, csak egy méretcímke és slussz. A képeken láthatóhoz képest kicsit egyszerűbb (ómódibb) kivitelezésű (pl. alul a nadrágszár kötős, a nadrágtartót nem műanyag csatokra lehet rágombolni, hanem egy egyszerű bevarrt szalagra stb.), a rátétek viszont elütő színűek (barnák) és nem rip-stop, hanem valami sima szövésű műszálas anyagból készültek, de elég erősnek tűnnek. Kicsit furcsán néz ki a "kétszínű" ruha, de kiránduláshoz még mindig kevésbé "agresszív" kinézetű, mint egy tereptarka. A kabát szerencsére nem anorák, elöl nyitható, valahogy nem szeretem az anorákokat, persze jeges hófúvásban biztosan van előnyük. A cuccot egyébként a vaterán vettem, most is lehet kapni, igaz csak a digitmintás változatát, és marha drága, de amikor megvettem éppen volt "fölösleges" pénzem és nagyon kíváncsi voltam rá, hogy milyen.
Sziasztok! Egy BARS gyártmányú Gorka beszerzésén gondolkodok, vagy a mellzsebes anorák kivitelű 4-es jelzetű, vagy a végig gombos 3K jelzetű változaton. A rusvvo.com oldalról (amely meglepő módon magyar nyelven is üzemel) rendelném, valakinek van bármilyen tapasztalata a webshopról, megbízható-e, stb.?
Utolsó kommentek